Awaria karty pamięci HAMA SDHC 16GB.

12 czerwca 2021

Filip Herzig Fotograf

Chodzą takie przypadki po ludziach. Każdemu może się trafić. Artykuł ku przestrodze, i jako pomocna dłoń dla poszkodowanych.

Czy można odzyskać skasowane zdjęcia?

Niedawno wykonywałem porównanie kart pamięci i byłem zachwycony niezłymi wynikami tej karty. 16GB na pokładzie, odczyt 80MB/s, bez nagrzewania, praca stabilna, dobry zapis aż pewnego dnia po małej sesji fotograficznej w moim studio los chciał, że przy próbie zgrania zdjęć na komputer transfer się zaciął… no zatrzymał się po prostu. Kopiowało się i nagle stop. Prędkość 0 kb/sek.

Wiedziałem że coś jest nie tak. Sprawdziłem czytnik, bo te lubią czasem robić problemy. Odpiąłem go z portu USB, zapiąłem ponownie. Karta pokazała się w systemie. Otwieram katalog z ze zdjęciami i nie ma tam zdjęć z sesji. O nie!!! Moje zdjęcia, moja praca. Pierwszy raz w życiu w mojej ponad 10 letniej historii miałem taki przypadek. Zachowały się tylko zdjęcia z wcześniejszej sesji produktowej. Trzeba teraz odzyskać skasowane zdjęcia.

Odzyskiwanie utraconych danych jest możliwe

Pomyślałem sobie, mała sesja, zrobię ją jeszcze raz. Ale nie, najpierw spróbuję odratować dane. Na pewno tam są! Wiara czyni cuda przecież. No to odpalam program do odzyskiwania danych XAR X. Robię głęboki skan. Pokazuje mi że coś jest na karcie (w sensie, dane, struktury plików). Znalazło 600 plików 😀 Wskazałem katalog do zapisania danych i już byłbym szczęśliwy, ale niestety, nie było w ogóle ostatnio zapisanych zdjęć! Pojawiły się za to inne, które dawno temu sam skasowałem. Odzyskiwanie utraconych zdjęć czy innych danych niestety nie jest takie proste…

Jak odzyskać stracone dane z karty pamięci

Tu należy się informacja dla tych co wiedzą jak wygląda zapis i kasowanie zdjęć na karcie pamięci. W chwili wybrania opcji w aparacie lub na komputerze aby skasować zdjęcia, te są tylko oznaczane na karcie pamięci jako ‘do skasowania’ lub ‘możliwe do nadpisania’ albo coś w ten deseń. Tak więc póki nie nadpiszesz już wcześniej zapisanych, ale skasowanych zdjęć, to możesz je odzyskać.

Ponieważ XAR X nie poradził sobie, to sięgam po artylerię, jest to program Recuva. Skusiłem się na XAR’a, ponieważ w przeciwieństwie do Recuva, skupia się na plikach graficznych. Ja jednak miałem zapisane RAWY, konkretne NEF’y (format Nikona). W Recuvie za pierwszym skanowaniem nie udało się odzyskać plików. Ponownie zrobiłem skan XAR’em – bezskutecznie, a następnie ponownie Recuvą i powiem Wam że tym razem stał się cud i odzyskałem wszystkie zdjęcia bez żadnych strat! Użyłem funkcji “głębokie skanowanie” i jeszcze jakiś innych dodatkowych, których nazw teraz nie pamiętam.

To dobra reklamówka tych programów 😉 Dodam, że w obu wariantach używam darmowych wersji. Szczerze polecam oba programy!

Natomiast szkoda, że karta Hamy nie spisała się. To jest moja wina, popełniłem aż 2 błędy!

Jak uchronić się przed stratą danych, skasowaniem zdjęć ?

Błąd 1: w aparacie zamontowałem tylko jedną kartę pamięci, a nie dwie i nie miałem kopii zapasowej!!! Tak rzadko zdarzają się awarie, że znieczuliłem swoją ostrożność!

Błąd 2: w całej swojej historii pracy używałem tylko kart marki SanDisk, które cieszą się na całym świecie bezawaryjną pracą. I tak, ja używałem Sandisków na ślubach, chrztach, bardzo długich całodniowych sesjach fotograficznych, w różnych temperaturach, czasem dotykałem kart wilgotnymi palcami i nigdy Sandisk mnie nie zawiódł… Hama natomiast nie szczyci się super renomą, ale jest marką rozpoznawalną i mimo tej wpadki, dałbym jeszcze jedną szansę tym kartom, jednak już nie w profesjonalnej fotografii.

Szanse odzyskania danych

Jeśli Tobie przydarzyła się kiedyś sytuacja utraty danych z karty pamięci, to pamiętaj, że dopóki karta jest wykrywana przez Twój komputer to masz duże szanse na samodzielny odzysk danych. Aparat fotograficzny może informować Cię, że karta jest zepsuta i już wszystko stracone, ale komputer jest urządzeniem bardziej inteligentnym i ma więcej możliwości, szczególnie kiedy jest wyposażony w specjalistyczny software do ratowania utraconych skasowanych danych. Jeśli na komputerze nie można odczytać karty, pozostaje Ci udać się do firm, które specjalizują się w odzyskiwaniu danych. Ich usługi nie są tanie, ale profesjonaliści potrafią dobrać się fizycznie do komórek pamięci i odczytać dane tam się znajdujące co widać na tym filmiku, który wyszukałem na szybko w YT.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

4 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry