Czytnik kart Unitek Y-9313 test i recenzja

16 września 2021

Filip Herzig Fotograf

Test i recenzja czytnika kart pamięci marki Unitek.

Czytnik kart pamięci marki UNITEK

Rynek oferuje fotografom różne czytniki do kart. Zdjęcia z aparatu można zgrywać do komputera na różne sposoby. Wiele osób preferuje po prostu podłączenie aparatu do komputera przez kabelek dołączony do zestawu i w ten sposób kopiują zdjęcia. Inni wyjmują karty pamięci i kopiuję fotografie na dysk komputera przy pomocy dedykowanego do tego celu czytnika. A tych czytników na rynku jest kilka. W odrębnym artykule przedstawiam test czytników, a tym czasem zapraszam do zapoznania się z małą recenzją czytnika marki Unitek.

UNITEK Y-9313 All-in-One USB 3.0

Unitek Y-9313

Cechy w pigułce:

 • szybki interfejs USB 3.0
 • czyta karty COMPACT FLASH, SDHC oraz Micro SD
 • gwarantuje szybkie transfery danych
 • działa w komputerze automatycznie bez sterowników
 • nie ma problemów z obsługą – bezawaryjna praca
 • solidny, wykonany z metalu, nic nie trzeszczy, nie da się go zgnieść czy połamać
 • ma miły dla oka wygląd, jest estetycznie wykonany
 • kabel usb mógłby być lepszej jakości
 • czyta tylko jedną kartę pamięci w jednym czasie
 • cena około 50zł

Ogólne wrażenia

Czytnik UNITEK Y-9313 All-in-One USB 3.0 nabyłem dla siebie, bo potrzebowałem urządzenie, które realnie zapewni mi wysoką prędkość przesyłania zdjęć i nada się do częstego użytkowania. Zanim go kupiłem to szukałem informacji w sieci i mało ich znalazłem, więc liczę ze ta recenzja i test pomogą kolejnym osobom w podjęciu właściwej decyzji zakupowej 🙂

Technologia idzie na przód, nie zawsze za nią nadążamy. Jeśli posiadasz szybkie karty pamięci to potrzebujesz też szybkiego czytnika. Warto wybrać czytnik na USB 3.0.

Unitek Y-9313 dotarł do mnie w porządnej jakości opakowaniu, które od razu mówi o tym że producent oferuje mi produkt dobrej jakości. Czytnik w środku pudełka jest w plastikowej wyprasce, znajduje się też papierowa instrukcja. Urządzenie wykonane z przyjemnego w dotyku srebrnego metalu z grawerowanym laserowo (?) napisem nazwy firmy.

Pokaż kotku co masz w środku

Kabel USB od czytnika posiada wtyczkę do podłączenia z komputerem standardowego rozmiaru. Niestety po drugiej stronie jest on na stałe połączony z czytnikiem. Przewód jest koloru białego, wygląda estetycznie. Gruby, ale… niespodzianka, bo sprawia wrażenie że jest tylko gruby i mocny, a niestety niezbyt elastyczny. Fabrycznie wygięty w łuk w prawą stronę i tak to trzeba używać. Wygięcie w drugą stronę chyba trzeba zrobić na siłę. Nie chciałem go jakoś uszkodzić więc nie próbowałem, a wiem że kable USB bywają bardzo słabej jakości i taka manipulacja może się źle skończyć, zwłaszcza że przy wtyczce tego kabla od czytnika jest jakiś minimalny “luz”. Nie czuć go pod palcami, ale czasami podczas pracy czyli kopiowania zdjęć, poruszenie czytnikiem z kablem, przez wzięcie go do ręki powoduje rozłączenie z komputerem. To jest wada niestety, ale za to czytnik nadrabia wszystkim innym.

Urządzenie oferuje 3 sloty na karty pamięci:

 • karty CF
 • karty mikro SD
 • karty SDHC / SDXC

Działanie w praktyce

Czas na test. Podłączam czytnik do komputera, urządzenie zostaje natychmiast wykryte i w oknie “Mój Komputer” wyświetla się ikona reprezentująca nowy dysk w systemie, oznaczony jako “Dysk USB”. Wsuwam kartę pamięci SDHC do czytnika. Gniazda są wykonane solidnie. Świetnie spasowane co do milimetra! Rzadko trafiam na taką jakość. Nie zastanawiam się, po prostu wsuwam kartę w szczelinę. Bardzo mi się to podoba. W sekundę otwiera się okno pokazujące zawartość włożonej karty. Czytnik jest tak zrobiony, że nie a się włożyć karty złą stroną. Po skończeniu pracy z kartą, tę się po prostu wyjmuje z czytnika (nie musimy w systemie klikać opcji “odłącz to urządzenie”). Można teraz np. wsunąć kolejną kartę albo zostawić tak podłączony czytnik do komputera lub go wypiąć. Po restarcie komputera czytnik jest automatycznie wykrywany i gotowy do pracy.

Włożenie 2 lub 3 kart na raz do urządzenia nie umożliwi zgrania jakichkolwiek zdjęć. Do gniazd trzeba wkładać karty pojedynczo. To akurat może być dla kogoś minus. Karta pamięci włożona do czytnika wchodzi do niego na połowę długości – mniej więcej i bardzo pewnie się w niej trzyma. Sama nie wypadnie, a wyjęcie jej palcami nie sprawia trudności. W systemie Windows 10 64bit taka karta jest od razu wykrywana i mogę rozpocząć proces kopiowania danych.

Do kopiowania czytnik używa magistrali USB 3.0, która jest bardzo szybka i w pełni wykorzystuję prędkość kart. Testowałem karty o prędkości przekraczającej 100MB/sek, tak więc używającej już dobrodziejstw USB 3.0 To było wąskie gardło dla moich poprzednich czytników wykonanych w starych technologiach. Transfer danych jest szybki w obie strony, zapis i odczyt. Zarówno małych plików czy dużych oraz mieszanych. Przesyłanie danych nigdy nie przerywa się samo z siebie. Urządzenie więc działa bezawaryjnie.

Testowałem ten czytnik kartami wszystkich rodzajów różnych producentów takich jak Sandisk, Kingston, Prospec, Transcend, Hama. Z żadną kartą nie było jakichkolwiek problemów.

Urządzenie nie wydziela ciepła, nie grzeje się.

Czy warto kupić taki czytnik kart?

Myślę, że czytnik UNITEK Y-9313 zbierze dobre opinie, a ja z niego jestem bardzo zadowolony. Pomijając małe zastrzeżenie związane z kablem USB, to wszystko inne jest super. Pracuje bardzo dobrze, sprawie, szybko, bezawaryjnie (nigdy nie przerwał mi transferu danych) i wygląda ładnie. Metalowa obudowa podnosi walory użytkowe i estetyczne. Cena jest przystępna.

Prędkość działania i ogólny dobry estetyczny wygląd sprawiają że warto wybrać taki czytnik. Chociaż szczerze mówiąc, nie ma też za dużej konkurencji w czytnikach pracujących na szynie USB 3.0. Mamy coraz więcej kart pamięci które pracują z prędkościami dochodzącymi do 100MB/sek, a część modeli przekracza tę barierę. 100MB to poziom, który dawny standard USB 2.0 zostawia w tyle, a więc i czytniki produkowane z wykorzystaniem go. Chociaż tego sprzętu jest jeszcze mnóstwo na rynku.

Dodatkowym atutem tego Uniteka byłaby możliwość kopiowania danych z dwóch kart jednocześnie.

I na koniec, nazwa urządzenia zawiera sformułowanie: “All-in-One“. Jak to że wszystko w 1? Są jeszcze inne typu kart pamięci jak np. Memory Stick (MS), xD (z którego lubił korzystać Olympus), Smart Media (SM), Multimedia Card (MMC). Jest to więc marketingowe nieporozumienie.

Podsumowanie

Czytnik kart UNITEK Y-9313 All-in-One USB 3.0 to akcesorium, które przyda się fotografowi korzystającemu z szybkich kart pamięci, kiedy potrzebujesz mieć transfery danych przekraczające 60MB/sek, ponieważ używa on nowoczesnego standardu USB 3.0, który oferuje przepustowość 10x większą od USB 2.0. Ponadto, nie każdy czytnik w standardzie USB 2.0 oferuje realne 60MB/sek. Często jest to o wiele, wiele mniej. 15-20MB na sekundę w prędkości zapisu i ewentualnie trochę więcej przy odczycie.

Opisywany czytnik zapewnia do tego bardzo wygodny poziom używania. Włożona karta do slotu jest od razu odczytywana, nic nie zakłóca transferu. Miałem przypadki z tanich zwykłych konstrukcjach, w których były po prostu luzy na stykach albo coś z elektroniką, że transfer urywał się podczas kopiowania. Tutaj tego problemu nie ma. Kartami można dosłownie żonglować, szybko zmieniać, jedna, druga – działa idealnie.

Zalety:

 • bardzo szybki, używa interfejs USB 3.0
 • wygodny w używaniu
 • bezawaryjny (jak się nie rusza kabla)
 • dobrze spasowane gniazda kart
 • elegancki srebrny wygląd
 • obudowa z metalu
 • nie nagrzewa się

Wady:

 • praca tylko jednej karty jednocześnie
 • słabej jakości kabel/wtyczka USB
 • brak diody kontrolnej, pokazującej pracę karty
 • jak na “all in one” za mało obsługiwanych typów kart

Ogólnie polecam! 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry