Jak czyścić aparat fotograficzny?

13 września 2021

Filip Herzig Fotograf

Środki do czyszczenia optyki

Czyszczenie aparatu jest ważną czynnością. Ogólnie trzeba dbać o swój sprzęt. Aparaty wymagają specjalnej troski, ponieważ to delikatny i złożony instrument. Środki do czyszczenia optyki nie są specjalne wyszukane:

  • gruszka (z pędzelkiem lub bez)
  • pędzelek (miękki, taki jak do pudru dla kobiet)
  • miękka szmatka (nie pozostawiająca włosków)
  • płyn do czyszczenia (np. nieco rozcieńczony izopropanol)
Gruszka, ściereczka, płyn do optyki z izopropanolem

Czyszczenie aparatu jest ważne

Im więcej kurzu i brudu znajduje się na Twoim aparacie i obiektywie, tym większa szansa że masz więcej brudu w komorze lustra, na matrycy, matówce, soczewkach obiektywu a nawet mechanizmach. Wszystko to wpływa negatywnie na zdjęcia które robisz.

Pamiętaj, że czysty, zadbany sprzęt łatwiej sprzedać w przyszłości.

Czyszczenie sprzętu fotograficznego na sucho

Gruszka do usuwania pyłków z optyki

Gruszka widoczna na zdjęciu powyżej służy do bezkontaktowego usuwania drobnych zanieczyszczeń z miejsc szczególnie wrażliwych, takich jak soczewka obiektywu. Bardzo łatwo jest zarysować soczewkę i/lub rozmazać na niej brud. Mycie soczewek na mokro ograniczamy do minimum.

Można po prostu dmuchnąć w soczewkę – ale uwaga, aby z Twoim dmuchnięciem nie poleciała także kropelka śliny.

Są też gruszki z pędzelkami jak na zdjęciu poniżej:

Gruszka do czyszczenia optyki z pędzelkiem

Miękki pędzelek ma za zadanie strzepać kurz czy pyłki z optyki. Można także użyć pędzelka do pudru dla kobiet. Uwaga! Musi to być nowy, nie używany pędzelek. Włosie z którego jest zrobione, jest bardzo miękkie i idealnie nadaje się do czyszczenia sprzętu fotograficznego.

Używam takich pędzelków także do strzepywania i usuwania kurzu oraz różnych innych zabrudzeń z całego aparatu.

Można także przetrzeć aparat suchą szmatką, w tym także soczewki obiektywu. Zwróć uwagę, aby do soczewek używać oddzielnej i zawsze czystej szmatki. Nie polecam myć czy prać takich szmatek. Są tanie i lepiej wymieniać na nowe kiedy już złapią brud.

Czyszczenie aparatu na mokro

Na koniec, szmatka z płynem do mycia na mokro – którą widać było już na zdjęciu tytułowym. Delikatnie nasączamy szmatkę. BARDZO delikatnie! I myjemy optykę lub inne części aparatu.

Zachowaj szczególną ostrość czyszcząc bagnet, monitor. Nie czyść w ten sposób matówki! Nie dotykaj także matrycy ani migawki oraz układu odpowiedzialnego z AF.

Czyszczenie matrycy i AF powierz specjalistom w serwisie fotograficznym. Usługa nie kosztuje dużo, a zrobią Ci to porządnie i nie masz ryzyka że sam coś uszkodzisz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

4 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry