Jaką kupić lampę do aparatu fotograficznego?
Na co zwrócić uwagę wybierając lampę błyskową?
- Podstawowe parametry lampy błyskowej
- Funkcjonalność
- Niezawodność
- TLL, automatyka
Ręczne ustawienia – kompensacja błysku
Ważne jest, aby Twoja lampa posiadała ręczną możliwość regulacji siły błysku oraz regulację kompensacji siły błysku – to przy automatyce, jak np. TTL.
Jak świecić lampą – odbijanie światła, dyfuzory, itp
Lampą błyskową nie świecimy na wprost, choć możemy, jednak lepsze efekty uzyskamy święcąc np. nieco z góry i z lewej lub prawej strony albo odbijając światło od ścian, sufitów…
Uwaga na napięcie na stopce lampy błyskowej!
Reporterska lampa błyskowa starszego typu, która została wyprodukowana z przeznaczeniem do aparatów analogowych może mieć na stopce bardzo wysokie napięcie sięgające nawet ponad 100V , które będzie zabójcze dla elektroniki Twojej cyfrowej lustrzanki.
Uważaj kiedy chciałbyś kupić kuszącą niską ceną lampę starego typu. Przed zamontowaniem reporterskiej lampy w sanki aparatu musisz mieć pewność, że jest ona przystosowana do nowoczesnych lustrzanek.
Generalnie wszystkie nowo produkowane lampy błyskowe mają niskie napięcie rzędu kilku V i można je bezpiecznie używać. Te zaś które mają napięcie wysokie, 20, 50, 100V i więcej można używać tylko przy wyzwoleniu ich przez fotocelę.
Nie ryzykowałbym użycia kabla synchro ani wyzwalaczy radiowych lub innych bezprzewodowych o ile nie miałyby odporności na wysokie napięcia.
A co się stanie kiedy podłączysz taką lampę do aparatu i wsuniesz ją w sanki? W momencie wciśnięcia spustu migawki nastąpi spalenie styków sanek przez wysokie napięcie. Aparat prawdopodobnie będzie żył… Ja kiedyś popełniłem taki błąd, nie opatrznie, zapomniałem się… rutyna zabija!