Jaka reporterska lampa błyskowa?

17 września 2020

Filip Herzig Fotograf

Jaką kupić lampę do aparatu fotograficznego?

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę błyskową?

  • Podstawowe parametry lampy błyskowej
  • Funkcjonalność
  • Niezawodność
  • TLL, automatyka

Ręczne ustawienia – kompensacja błysku

Ważne jest, aby Twoja lampa posiadała ręczną możliwość regulacji siły błysku oraz regulację kompensacji siły błysku – to przy automatyce, jak np. TTL.

Jak świecić lampą – odbijanie światła, dyfuzory, itp

Lampą błyskową nie świecimy na wprost, choć możemy, jednak lepsze efekty uzyskamy święcąc np. nieco z góry i z lewej lub prawej strony albo odbijając światło od ścian, sufitów…

Uwaga na napięcie na stopce lampy błyskowej!


Reporterska lampa błyskowa starszego typu, która została wyprodukowana z przeznaczeniem do aparatów analogowych może mieć na stopce bardzo wysokie napięcie sięgające nawet ponad 100V , które będzie zabójcze dla elektroniki Twojej cyfrowej lustrzanki.

Uważaj kiedy chciałbyś kupić kuszącą niską ceną lampę starego typu. Przed zamontowaniem reporterskiej lampy w sanki aparatu musisz mieć pewność, że jest ona przystosowana do nowoczesnych lustrzanek.

Generalnie wszystkie nowo produkowane lampy błyskowe mają niskie napięcie rzędu kilku V i można je bezpiecznie używać. Te zaś które mają napięcie wysokie, 20, 50, 100V i więcej można używać tylko przy wyzwoleniu ich przez fotocelę.

Nie ryzykowałbym użycia kabla synchro ani wyzwalaczy radiowych lub innych bezprzewodowych o ile nie miałyby odporności na wysokie napięcia.

A co się stanie kiedy podłączysz taką lampę do aparatu i wsuniesz ją w sanki? W momencie wciśnięcia spustu migawki nastąpi spalenie styków sanek przez wysokie napięcie. Aparat prawdopodobnie będzie żył… Ja kiedyś popełniłem taki błąd, nie opatrznie, zapomniałem się… rutyna zabija!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

4 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry