Jaki przenośny dysk twardy dla fotografa?

28 grudnia 2018

Filip Herzig Fotograf

Jaki dysk wybrać, SSD czy klasyczny talerzowy ?

Ogólnie polecę dysk SSD zamiast dysku talerzowego. Obecnie takie dyski są coraz tańsze. Wybrałbym model o pojemności ok 240GB lub 500GB. Ze względów bezpieczeństwa do przechowywania kopii zdjęć nie polecam większych dysków, ponieważ każde urządzenie może kiedyś się zepsuć, więc lepiej podzielić swoje archiwa na części. W razie nieszczęsnej straty danych, stracisz tylko część a nie wszystko co miałeś na kopii. Dyski SSD są lekkie i nie podatne na wibracje i uszkodzenia mechaniczne tak jak klasyczne dyski talerzowe, jednak nie można przesadzać i dysk SSD trzeba chronić przed uderzeniami.

Często takie dyski mają obudowy z plastiku, a plastik jest kruchy i łamliwy. Ponadto sercem dysku SSD jest elektroniczna płytka drukowana z chipami. Kto wie, czy przy silnym uderzeniu w ziemię po prostu się nie rozsypie.

Dlatego warto swój dysk SSD przechowywać w małym pokrowcu z miękkiego materiału, zamykanego na rzep lub suwak, który zapewni ochronę przed ewentualnymi uderzeniami, a także zapewni ochronę przed wilgocią. Kupując dysk SSD warto zwrócić uwagę na rodzaj złącza którym będziesz go podłączał do komputera. Stawiałbym na popularny interfejs USB 3.0 lub nowszy.


Można także pomyśleć o pamięci pendrive, jednak wiem ze swojego doświadczenia, że SSD jest szybszy i stosunkowo bezawaryjny do pamięci typu pendrive, które czasami same z siebie odmawiają posłuszeństwa.

Awaryjne odzyskanie danych z uszkodzonego pendrive jest bardzo skomplikowane i jeśli układ po prostu się fizycznie przegrzał, to nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy.

Taką pamięć specjalista “rozbiera”, usuwa obudowę i powłoki plastikowe chroniące pamięć aby bezpośrednio fizycznie wpiąć się w układ scalony pamięci i móc uzyskać do niego dostęp. Dlatego o ewentualnej utracie danych należy myśleć wcześniej i zaopatrzyć się w odpowiednio dużą ilość nośników do kopii zapasowych, szczególnie wtedy kiedy zarabiasz pieniądze na zdjęciach, a na efekt Twojej pracy ktoś będzie czekał.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry