Jakie akumulatorki do lampy błyskowej?

28 marca 2021

Filip Herzig Fotograf

Test akumulatorków AA
Akumulatorki AA

Akumulatorki trzeba wybrać o możliwie dużej pojemności i najlepiej wyprodukowane wg najnowszych technologii. Korzystamy z produktów tylko markowych, ponieważ otrzymujemy gwarancję, że zachowują one deklarowane parametry. Możemy poszukać produktów dedykowanych do lamp błyskowych, ponieważ kondensator lampy ma wysokie zapotrzebowanie na prąd w bardzo krótkim czasie. Istotne jest, aby akumulatorek dysponował odpowiednią “siłą”. Warto czasem dopłacić więcej i otrzymać produkt wysokiej jakości. Akumulatorki są bardzo ważnym elementem naszego sprzętu fotograficznego.

Reporterskie lampy błyskowe mocowane w sankach lustrzanki standardowo są zasilane na baterie w rozmiarze AA. Pojemność akumulatorków do nich rzędu 1900-2700mAh będzie wystarczająca. Zwróć uwagę na jaki typ baterii jest zasilana Twoja lampka. Jeśli z jakiś przyczyn, jest to rozmiar AAA, to szukaj akumulatorków o pojemności 800-1100mAh. Warto mieć dwa komplety takich akumulatorków na zmianę, lub więcej jeśli chcesz wykonywać naprawdę dużo zdjęć.

Dobrej klasy akumulatorek pozwoli Ci na naładowanie lampy do pełnej mocy w mniej niż 5 sekund.

Zużycie prądu lampy błyskowej zależy czy lampką będziesz tylko doświetlał fotografowaną scenę (błysk wypełniający), albo czy będzie ona stanowiła główne źródło światła. Ja w reportażu używam lampki w trybie TTL z nieco ujemną kompensacją ekspozycji bo zależy mi tylko na rozświetleniu cieni. Czasem odbijam światło od ścian, a więc błysk jest wtedy mocniejszy i większe zużycie prądu. Nigdy nie świecę palnikiem prosto w fotografowany cel 🙂 Na sesje ślubne starczały mi 3 komplety akumulatorków, na chrzciny jeden.

Co jest ważne w akumulatorkach?

W akumulatorkach najważniejsza jest:

 • realna moc, co się przekłada na czas aktywnego używania
 • duża pojemność
 • brak efektów pamięci, zanikania mocy
 • bezawaryjność
 • możliwość ładowania setki razy
 • długowieczność

Jakie kryteria muszą spełnić akumulatorki

Muszą pracować w każdych warunkach i być zawsze gotowe do działania. Taka sytuacja: masz naładowane akumulatorki, które ładowałeś kilka miesięcy temu. Idziesz na sesję zdjęciową, nie sprawdzasz ich stanu wcześniej, chcesz użyć np. w lampie błyskowej i… klops, bo nie ma prądu. Bo się rozładowały same… Powody takiego stanu rzeczy są różne, zazwyczaj dlatego że produkt nie jest markowy i nie jest z linii profesjonalnych rozwiązań. Chociaż prawdą jest, że każde ogniwo z czasem się samo rozładowuje, jednakże producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach, korzystają z nowoczesnych technologii i oferują coraz lepsze jakościowo produkty, które cechuje oprócz dużej pojemności właśnie długowieczność i “trzymanie” mocy bez jej “znikania”.

A może baterie?

Jeśli chcesz korzystać z baterii to wybieraj tylko alkaliczne, markowych producentów. Nie kuś się na tanie baterie marki “noname” ani zwykłe cynkowe. Kupuj fabrycznie zapakowane, w blistrach i opakowaniach producentów, nigdy luzem i bez opakowania. Ogólnie, zwykłe baterie cynkowe słabo sprawdzą się w lampie błyskowej. Lampa w momencie ładowania pobiera duży prąd i takiemu zadaniu lepiej sprostają akumulatorki, które szybko potrafią oddać odpowiednią ilość energii lub dobre baterie alkaliczne. Zrobiłem test porównawczy, z którego wynika, że bateria cynkowa wymięka po około 60 błysków, które były osiągane w 15-20 sekund, a bateria alkaliczna daje około 300 błysków z czasem ładowania ok 5 sekund. Z kolei przewaga baterii jest w urządzeniach które mają niższy pobór prądu, ale bardziej rozłożony w czasie jak radia, piloty, latarki, inne urządzenia elektroniczne.

Przykład na konkretach – lampa błyskowa Metz 44 AF-1 zasilana zwykłymi bateriami cynkowymi Maxell Zinc AA R6 błysnęła tylko 60 razy, a czas ładowania wynosił ok 15 sekund przed każdym błyskiem. Akumulatorki Sanyo Eneloop AA R6 2000mAh pozwoliły oddać ponad 250 błysków z czasem ładowania 5 sekund. To jest konkret 🙂

Jaki producent baterii?

Polecam takie marki jak GP, Energizer, Duracell, Varta, Eneloop (dawne Sanyo), Fujitsu. W moim eksperckim blogu przedstawiłem test akumulatorów i test baterii. Nie byłem w stanie sprawdzić wszystkich marek i producentów, ale lista jest sukcesywnie poszerzana. Serdecznie zapraszam do lektury.

Jaka ładowarka do akumulatorków?

Profesjonalna 🙂 Szybka, stabilna, bezpieczna i nie droga. Dobra ładowarka powinna:

 • być inteligentna, z procesorem
 • ładować szybko (quick charge)
 • ładować minimum 4 ogniwa jednocześnie
 • pozwalać ładować ogniwa różnych rodzajów, minimum AA i AAA
 • monitorować poziom naładowania akumulatorków
 • posiadać zabezpieczenia przeciwzwarciowe i inne

W cenie do 50zł znajdzie się kilka dobrych modeli a do 100zł wybór robi się naprawdę duży. Warto szukać promocji i kupić np. procesorową ładowarkę z akumulatorkami w komplecie. Proszę zwracać zawsze uwagę na pojemność. Akumulatorki AA powinny mieć minimum 1900-2000mAh jeśli chcemy mieć porządną wydajność, a ogniwa AAA ok 800-1000mAh. Proszę nie kusić się na ogniwa o podejrzanie wysokich parametrach rzędu 4800mAh i więcej. Taka pojemność jest nie osiągalna dla akumulatorków paluszków. Dobre, sprawdzone i markowe akumulatorki osiągają pojemności poniżej 3000mAh.

Napisałem o tym odrębny artykuł, który znajdziesz pod tym linkiem .

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry