Ładowarka XTAR VC2S

15 września 2021

Filip Herzig Fotograf

Ladowarka XTAR VS2S
Ładowarka XTAR VS2S

Słowo wstępu

Ładowarka XTAR VC2S to profesjonalna, procesorowa ładowarka do ogniw w wielu formatach. Można nią ładować nie tylko popularne paluszki AA czy AAA ale także np 18500, 18650 i inne. Podobnie jak model Power Bank V600D, o którym pisałem wcześniej, sama dobiera optymalny prąd ładowania ogniw.

ŁadoLadowarka XTAR VS2S

Możliwości

Przy pomocy ładowarki XTAR VC2S można nią ładować 2 ogniwa różnych rodzajów, niezależnie od siebie.

Ładowarka XTAR VS2S

Każdy kanał ma oddzielny wyświetlacz informacyjny LED. Nie posiada własnego zasilacza, ale można użyć takiego jak do ładowania smartfona, aczkolwiek te często dysponują prądem ładowania rzędu ledwie 0,5-1,0A co będzie nie wystarczające do satysfakcjonującej pracy. Polecam ładowarkę minimum 2,0A. Ja użyłem szybkiej ładowarki Samsung EP-TA800.

Ładowarka Samsung
Ładowarka XTAR VS2S

Budowa i wygoda użytkowania

Jest masywna, widać że porządnie wykonana z dobrej jakości tworzywa, posiada stopki antypoślizgowe, wygodne zaciski do akumulatorków.

Ładowarka XTAR VS2S

Wyświetlacz jest duży, czytelny i pokazuje ciekawe informacje jak napięcie ładowanego ogniwa, pojemność / prąd, rezystancję (te wartości niestety w pewnym przybliżeniu, a pomiar rezystancji często za każdym razem jest nieco inny od poprzedniego), prąd wtłoczony do ogniwa, wielkość prądu ładowania. Ładowarka posiada szereg zabezpieczeń dla bezpieczeństwa użytkowania. To bardzo dobry produkt. Z minusów jak dla mnie to brak precyzji niektórych pomiarów oraz brak klapki zamykającej zasobnik z akumulatorkami (aczkolwiek nie stosuje się jej ze względów na chłodzenie ogniw podczas ładowania, jednak mogłaby być w komplecie jako osłona przed kurzem na czas nie używania urządzenia) .

Ładowarka XTAR VS2S

Ładowanie akumulatorków w praktyce

Parametry ładowania akumulatorków tym sprzętem umieszczam w teście akumulatorów AA i AAA w odrębnym artykule. Ładowarka ładuje w sposób specyficzny. Niestety nie doładowuje akumulatorów AA oraz AAA. Nie wykonałem testu dla pozostałych ogniw, gdyż skupiałem się na testach “paluszków”. Być może np. ogniwa 18500 są ładowane na full.

ładowarka procesorowa z wyświetlaczem

Przykładowo, jeden wycinek z testu na przykładzie ładowania akumulatorków GP Recyko Green AAA 800mAh:

Czas ładowania 3 sztuk akumulatorków o tych samych parametrach z tej samej serii: 0h 43m dwóch aku oraz 0h 30min jednego aku (model ładowarki którego użyłem posiadał możliwość ładowania tylko 2 ogniw jednocześnie). Parametry początkowe ładowania 1,3V; 1A; 69-79m-Ω, prąd ładowania: ok 640mA, po 12 minutach wzrost do 800mA. Ładowarka pobiera z sieci elektrycznej 4W mocy. Jeden z akumulatorów został naładowany szybciej, w związku z tym drugi dostaje wyższy prąd ponad 1A i po 4 minutach jest gotowy. Ogniwa są ciepłe. 3 ogniwo ładuje się od razu prądem 1A (włożone pojedynczo, drugie gniazdo wolne).

Ładowarka XTAR VS2S

Czy kupić ładowarkę XTAR VS2S ?

To jest porządnie wykonany sprzęt i cieszy się wieloma pochlebnymi opiniami. Myślę, że jego przeznaczeniem nie jest skupianie się na ogniwach AA i AAA, a raczej większych jak 18500 i podobne. Osobom które chcą szybko naładować małe paluszki polecam wybrać ładowarki takich marek jak GP czy Energizer, które ładują ogniwa szybko, bezobsługowo i wygodnie. Poza tym otrzymacie już zasilacz w komplecie, a tutaj trzeba sobie dobrać oddzielnie. Zwykłemu użytkownikowi nie są też potrzebne informacje o prądzie ładowania itp 😉 Ja stałem się chwilowym posiadaczem tego sprzętu ze względu na test i porównanie akumulatorków AA i AAA, a przy okazji wykonałem także porównanie ładowarek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

4 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry