Makro fotografia – jak zacząć?

28 marca 2021

Filip Herzig Fotograf

Słowem wstępu

Zdjęcia w dużym przybliżeniu są ekscytujące. To takie fajne zobaczyć to, co nie widoczne gołym okiem. Niesamowite jest, ile piękna oraz złożoności kształtu, koloru i struktury zawiera nasz świat. Fotografia makro to okno na poznanie świata nieznanego. Jest bardzo ekscytująca. Samo robienie zdjęć nie jest trudne, warsztat można sobie wyćwiczyć, a niezbędny sprzęt po prostu kupić, ale na pewno trzeba wyrobić w sobie wiele cierpliwości i refleks.

Makro fotografia przedstawia dmuchawiec

Jaki obiektyw do makro fotografii?

Najlepiej aby było to dedykowany obiektyw do makro fotografii, dający skalę odwzorowania 1 do 1. Takie obiektywy bywają drogie. Są pół środki, obiektywy z funkcją makro. Dają mniejsze powiększenia, ale mają przystępną cenę. Mają zazwyczaj słowo “Macro” w nazwie oraz dodatkowy przełącznik na tubusie obiektywu pozwalające na fizyczne przełączenie ogniskowania obiektywu do zdjęć makro.

Zamiast obiektywu dedykowanego do zdjęć macro można stosować inne rozwiązania o czym poniżej.

Jak robić zdjęcia makro?

Do makrofotografii mogą być przydatne pierścienie pośrednie, które montuje się między korpus aparatu a obiektyw. Pierścienie makro mają różną wielkość – 12, 20, 36mm oraz mogą mieć przeniesienie automatyki, czyli pracy autofokusa , przesłony i opcjonalnych funkcji dodatkowych lub ich nie mieć. Poniżej przykładowe zdjęcie pierścieni pośrednich marki Meike do systemu Nikona z przeniesieniem całej automatyki:

Pierscienie do makro fotografii do systemu Nikona z pelna automatyka
Pierscienie do makro fotografii do systemu Nikona z pelna automatyka

A tutaj pierścienie bez automatyki, jedynie jest zamontowany popychacz przesłony do przymykania przesłony na czas robienia zdjęcia:

Zestaw pierscieni makro bez przeniesienia automatyki czyli pracy AF i nastaw obiektywu
Zestaw pierścieni makro bez przeniesienia automatyki czyli pracy AF i nastaw obiektywu

Jak uzyskać duże przybliżenia na zdjęciach?

Stosując obiektyw makro, pierścienie pośrednie, soczewki macro lub mieszek. Można także używać kombinacji wyżej wymienionych. Jest jeszcze jedna metoda, mianowicie stosuje się 2 obiektywy Helios 44-M złączone ze sobą przednimi soczewkami przy pomocy pierścienia odwrotnego mocowania. Heliosy fabrycznie mają mocowanie na gwint M42 i wymagają specjalnego adaptera do innych systemów.

To zdjęcie to takie prawie makro 😉 Robione zwykłym obiektywem, ale pozwalającym na ostrzenie już od 20cm, a sam kadr pszczoły to wycinek 1:1 ze zdjęcia oryginalnego.

Czy soczewka powiększająca jest dobra do obiektywu?

Nie polecam stosowania soczewek. Zaletą soczewek jest niska cena i… to jedyna zaleta. Soczewki są dodatkowym elementem optycznym dołączonym do obiektywu, zazwyczaj są wykonane z niskiej jakości szkła i zmieniają cechy optyczne stosowanego szkła. Skutkuje to zazwyczaj powstawaniem potężnej aberracji chromatycznej. Oczywiście jeśli Ci ona nie przeszkadza, to spróbuj…

Soczewka czy pierścienie pośrednie?

Soczewki, jak pisałem powyżej mają wadę, którą widać na zdjęciach. Stosowanie pierścieni nie powoduje tego zjawiska, więc zdecydowanie polecam używanie pierścieni lub mieszka.

Na czym polegają pierścienie pośrednie do obiektywu

W dużym uproszczeniu, pierścienie zwiększają po prostu dystans między soczewką obiektywu a matrycą. To nie jest wydłużenie ogniskowej, ale fizycznie wpływa na zmianę sposobu rzutowania obrazu na element światłoczuły korpusu nie wpływając jednocześnie negatywnie na samą jakość obrazu jak byłoby to w przypadku zastosowania soczewki. Jest jednak jeden wyjątek tego – w niektórych obiektywach wprowadzenie pierścienia macro przyczynia się do straty kontrastu i/lub powstania efektu “ducha”, wyblakłego krążka w centrum kadru, co po prostu dyskwalifikuje takie rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie przez powstawanie odblasków wewnątrz pierścienia. Być może obiektywy z wyższej jakości powłokami anty-oblaskowymi radzą sobie z tym problemem lepiej. Ja miałem taką sytuację w obiektywie Nikon Nikkor 35-70 f3.3-4.5. To jedyny Nikkor z którym miałem taki problem, a szkoda bo samo szkło ogólnie spisuje się bardzo dobrze.

Obiektyw do zdjęć zbliżeniowych

Tu trzeba by określić jakie zbliżenia potrzebujesz. Jeśli typowe zdjęcia makro to potrzebujesz normalny obiektyw do makro lub pierścienie. Jeśli wystarczą Ci połowiczne zbliżenia, po prostu chcesz zrobić zdjęcie z bliska, ale fotografowany przedmiot nie jest wielkości motyla, to możesz użyć takiego obiektywu który pozwala na ustalenie ostrości z małego dystansu tj. ok 20-25cm. To jednak nie będzie macro.

Mieszek w makro zdjęciach

Zasada działania mieszka jest taka jak w pierścieniach pośrednich, z tym że masz możliwość płynnej regulacji zbliżenia w o wiele większym zakresie niż pozwala na to pierścień. Nie ma mowy jednak o jakimkolwiek przenoszeniu automatyki.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

5 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry