Monitor 27″ iiyama B2776HDS

14 marca 2020

Filip Herzig Fotograf

Opinia o monitorze marki iiyama model B2776HDS z przekątną obrazu 27 cali.

Wstęp

Monitor 27″ iiyama B2776HDS miał swoją premierę w 2012 roku i można było zakupić go za ok 1300zł. Na tamte czasy, to był świetny stosunek ceny do jakości.

To przyzwoity i budżetowy monitor, który może być wykorzystywany do nie profesjonalnych prac związanych z grafiką, zdjęciami, a także oglądaniem filmów i do niektórych gier. Oferuje przekątną, 27 cali, która nawet obecnie w 2021 dla wielu ludzi jest duża. Od razu mówię, że nie jest to pozycja do zaspokajania wyrafinowanych gustów, a nawet tych na wyższym poziomie.

iiyama model B2776HDS
Monitor iiyama 27″ model B2776HDS (zdjęcie producenta)

Kluczowe parametry

– Przekątna ekranu 27″ – 69cm

– Format obrazu 16 : 9

– Panel TN

– Rozdzielczość fizyczna Full HD 1080p, 1920 x 1080 ( 2.1 megapiksela)

– Jasność 300 cd/m² typowa

– Kontrast 1200 : 1 typowy

– Kontrast 5 000 000 : 1 ACR

– Czas reakcji 1ms

– Kąt widzenia CR>10 poziomo/pionowo: 170°/ 160°; prawo/lewo: 85°/ 85°; góra/dół: 80°/ 80°

– Wyświetlane kolory 16,7 mln

Jak widać, Monitor 27″ iiyama B2776HDS parametry są dobre, natomiast gdyby producent zastosował matrycę IPS zamiast TN, można by mieć o wiele lepszą jakość, jednakże cena tego sprzętu byłaby także o wiele wyższa. Matryce TN przez wiele lat nie cieszyły się popularnością, ale następuje rozwój technologiczny i warto czasem na nie się skusić.

Kąty widzenia podane przez producenta wyglądają fajnie, ale w praktyce już przy 45 stopniach z lewej lub prawej strony następuje lekkie zaciemnienie obrazu i utrata ostrości. Odchylenia nie są wysokie, ale ja to widzę. Może przeciętny użytkownik nie zwróci na to uwagi…

Jakość monitora

Można powiedzieć, że monitor B2776HDS oferuje całkiem niezłą jakość za niewielkie pieniądze, czyli jest “super” w budżetowym segmencie rynku. Obraz ogólnie ma naturalne kolory (po małej korekcie w menu konfiguracyjnym)

Obudowa jest wykonana z solidnego plastiku, podstawa stabilna z regulacją. Sprzęt waży 7,7kg. Oczy nie męczą się podczas użytkowania. Są wbudowane głośniki o niewielkiej mocy. Monitor ma złącza DVI, VGA oraz HDMI.

Zaletą monitora jest także duża możliwość regulacji barwy, koloru kontrastu. Możemy szybko zmieniać jasność w kilku zaprogramowanych trybach, a także regulować ją ręcznie. Zakresy są duże. Dodatkowym atutem jest możliwość korygowania temperatury barwowej – co akurat dla pasjonatów robienia zdjęć, fotografów i grafików jest bardzo ważne. Kolory w tym monitorze ogólnie wyglądają na naturalne aczkolwiek wypada wprowadzić niewielką ręczną korektę wg wzorca. Użycie sprzętowego kolorymetru dałoby bardzo dobre wyniki.

Grzech ciężki

Ma jednak jedną, bardzo poważną wadę. W normalnym użytkowaniu pewnie nikt na to nie zwróci uwagę, ale właśnie przy edycji zdjęć lub pracy z materiałymi graficznymi wychodzi szydło z worka. Otóż ten monitor iiyamy ma bardzo nierównomierne podświetlenie przez co górna połowa monitora jest ciemniejsza. Na oko 10% różnicy? To naprawdę widać kiedy na całym ekranie wyświetla się jednolita barwa i skutecznie dyskwalifikuje ten sprzęt w przypadku chęci użycia go do zadań profesjonalnych.

Pozostałe wybrane parametry techniczne

Wielkość plamki (pion. x poz.) 0.311 x 0.311 mm

– Częstotliwość pozioma 30 – 80kHz

– Częstotliwość pionowa 55 – 75Hz

– Kompatybilność z Apple Wszystkie monitory iiyama są kompatybilne z komputerami Apple Macintosh.

– Plug & Play VESA DDC2B™

– Regulacja parametrów przy pomocy On-Screen-Display w 10 językach (EN, DE, FR, ES, IT, RU, NL, JP, Chiński – tradycyjny i uproszczony) i 5 przycisków (Power, Menu/ Wybierz, W górę/ Głośność, W dół/ ECO, AUTO)

– Parametry regulowane obraz (jasność, kontrast, pozycja pozioma, pozycja pionowa, taktowanie, faza, temperatura kolorów, auto-konfiguracja), menu OSD (pozycja pozioma, pozycja pionowa, czas wygaszania menu OSD), ekran (tryb wyświetlania, i-style Colour, Adv. Contrast, – ECO, ostrość, OD), audio (głośność, wycisz, wejście audio), pozostałe (język, wybór wejścia sygnału, logo, przywróć), informacje

– Głośniki 2 x 1.5 W (Stereo)

– Certyfikaty CE, TÜV-GS, PSE, TCO 5.2, VCCI-B

– Standard VESA 100 x 100 mm

Zasilanie AC 100 – 240 V, 50 / 60 Hz

Zasilacz wewnętrzny

Zużycie energii 26 W typowo; maks. 0,5 W w trybie Power management

Zarządzanie energią VESA DPMS, ENERGY STAR®

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry