Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX

27 marca 2021

Filip Herzig Fotograf

Test i recenzja obiektywu Nikkor 18-105mm ze stabilizacją i soczewką ED, IF, DX, SWM

obiektyw Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX

Wstęp

Na wstępie, to uznany obiektyw przez wielu użytkowników Nikona. Postanowiłem sprawdzić te opinie i samodzielnie poddać obiektyw moim próbom.

obiektyw Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX

Cechy:

 • szeroki zakres ogniskowych (zoom 5,8x)
 • cichy i szybki autofocus AF-S oparty o silnik SWM (Silent Wave Motor)
 • zawiera soczewkę ED (Extra Low Dispersion) – o super niskiej dyspersji
 • zawiera soczewkę asferyczną
 • stabilizacja optyczna VR
 • bagnet plastikowy
 • ostrzy od 45cm
 • sprawia wrażenie solidnie wykonanego
 • posiada stabilizację optyczną
 • tylko do matryc APS-C – na FX ogromna winieta! (nie da się używać)
 • układ soczewek: 15 elementów w 11 grupach
 • skala odwzorowania 1:5
 • przysłona 7 listków
 • waga 450g, długość 89mm, średnica 76mm, jest więc dość duży i ciężki
 • średnica filtra 67mm
 • używany kosztuje ok 400-450zł (w 2021r), nowy ok 1300zł

Układ soczewek

układ soczewek Nikon Nikkor 18-105 DX

Autofocus

Obiektyw nie obraca mordką, tzn. przednia soczewka jest nieruchoma podczas ostrzenia. Ogniskowanie jest wewnętrzne, ciche i szybkie, wykonywane przez silnik ultradźwiękowy. Ostrzenie automatyczne można wyłączyć wyłącznikiem na tubusie obiektywu. Pierścień ręcznego ustawiania ostrości nie jest za duży ani zbyt wygodny. To nie jednak nie jest obiektyw do używania w trybie manualnego ostrzenia, bo myślę że jego użytkownicy to osoby chcące mieć dobry, automatyczny i wszechstronny obiektyw – takie ALL IN ONE 🙂

Stabilizacja

Stabilizacja VR wg producenta ma nam zapewnić dodatkowe 4 działki EV w słabym oświetleniu. Tzn. że możesz nim wykonać nieporuszone zdjęcie przy dłuższym czasie naświetlania do 4 EV w stosunku do obiektywu bez stabilizacji. Stabilizację można w każdej chwili włączyć lub wyłączyć wygodnym przyciskiem na korpusie obiektywu.

Budowa obiektywu

Obiektyw jest pokaźnych rozmiarów. Długi i bardzo szeroki. Ta szerokość robi wrażenie. Mocarny wręcz. Waga prawie pół kilograma. Wielka soczewka z przodu. Szkoda że przy takiej masie producent nie zdecydował się na zastosowanie metalowego bagnetu, ponieważ plastikowe mogą się z czasem wykruszyć albo ułamać i wtedy czeka nas serwis. Obiektyw nie posiada pierścienia przesłon, którą się ustawia z poziomu korpusu aparatu.

Obiektyw na ogniskowej 105 mm robi się naprawdę bardzo długi! Pierścień zmiany ogniskowych jest duży i wygodny.

Komfort użytkowania

Robienie zdjęć tym Nikkorem jest przyjemne. Stabilizacja poprawia jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, widać efekt jej pracy w wizjerze w momencie ustawiania ekspozycji. Do mechanizmu AF nie ma się o co czepić. Jest celny i szybki i prawie go nie słychać. Duża waga trochę przeszkadza.

Zdjęcia obiektywu

Na poniższym zdjęciu widać obiektyw z rozsuniętym tubusem ogniskowych

obiektyw Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX

Tutaj wersja złożona

obiektyw posiada wygodne przełączniki AF i VR

Przyciski AM i VR są bardzo wygodne

obiektyw Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX
Plastikowy bagnet w tak dużym obiektywie można łatwo uszkodzić.

Szkoda, że Nikon nie zastosował metalowego bagnetu. Uważam, że w tak dużym obiektywie i o tej masie, metalowe mocowanie to konieczność. Widziałem na aukcjach nie jest obiektyw tego typu z uszkodzeniami.

obiektyw Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX
Przednia soczewka jest bardzo duża
Nikkor 18-105 posiada wbudowany cichy silnik SWM
obiektyw Nikon AF-S Nikkor 18-105mm 1:3.5-5.6G ED DX

Opinia końcowa

Czy pochlebne opinie o tym obiektywie są słuszne? Na wielu forach i w komentarzach popularnych serwisów związanych z tematyką fotograficzną przeczytać można wiele dobrych słów.

Obiektyw ma niewątpliwie wiele zalet. Jest bardzo uniwersalny i zadowoli nie wymagających użytkowników.

Ja bym się zastanowił. Zależy jak na to spojrzeć. Jeśli dostałbym taki obiektyw jako “kitowy” do jakiegoś budżetowego aparatu to w sumie, nie jest to zła propozycja, bo otrzymuję spory zakres użytecznych ogniskowych, dobrą jakość obrazu – ostre i kontrastowe zdjęcia z małą ilością aberracji i innych defektów optycznych. Minusem będzie duża waga obiektywu i jego pokaźne rozmiary, co do noszenia go na co dzień w torbie trochę mogłoby wadzić. Są lżejsze konstrukcje, aczkolwiek o mniejszym zakresie ogniskowych.

Nikon sprzedawał aparaty low-entry z różnymi obiektywami. Zazwyczaj typowa kitowa ogniskowa to zakres 18-55mm. A na dłuższe ogniskowe trzeba sobie coś dokupić we własnym zakresie i wg upodobań. Wtedy, w sumie mając 2 obiektywy, zużywamy więcej miejsca w torbie, no i waga całości będzie pewnie większa niż aparatu z opisywanym tutaj Nikonem.

Przykładowe zdjęcia

Będą załadowane niebawem 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry