Opinia o dysku SSD Patriot Burst 480 GB

26 maja 2021

Filip Herzig Fotograf

Czy warto kupić dysk twardy Patriot SSD o pojemności 480GB ?

Chyba każdy zastanawiał się chociaż raz w życiu jaki kupić dysk twardy. Czy kupić ssd czy klasyczny dysk magnetyczny. Jaka pojemność dysku, jaka prędkość, jaki interfejs, czy będzie działał, czy będzie pasował i żeby tani był i służył długie lata i miał same dobre opinie 😉 Ja szukałem dysk dla siebie, jako dodatkowy magazyn danych, ponieważ podoba mi się w dyskach SSD to, że pracują bezgłośnie, a ja w swojej stacji roboczej mam już 7 dysków i podczas pracy godzinami w studio po prostu słychać to charakterystyczne “terkanie” twardzieli…

Dyski SSD są bardzo szybkie!

I to jest kolejny argument za tym aby kupić do komputera taki dysk. Nie potępiam jednak klasycznych dysków twardych, ponieważ to są dalej bardzo dobre konstrukcje i choć głośne, choć czasem nie za szybkie to jednak bardzo żywotne i bezawaryjne. W mojej stacji roboczej mam dyski magnetyczne które działają nieprzerwanie od ok 10 lat. Polecam mój artykuł o magazynie danych w komputerze, w którym wyjaśniam więcej na ten temat.

Niestety, technologia jaką oferują dyski SSD to nie jest rozwiązanie do częstego zapisu dużych ilości danych takich jak zdjęcia produktów, grafika czy filmy, ale postanowiłem spróbować i znaleźć produkt który nie obciąży za bardzo portfela oraz będzie oferował przyzwoite osiągi. I taki wydaje się być dysk SSD Patriot Burst 480 GB. Jeśli interesują Cię opinie o tym SSD to czytaj dalej. Staram się rzeczowo opisać ten dysk. Ale uwaga, kupiłem go jako magazyn danych i pod tym kątem jest testowany. Nie dokonuję testów na małych plikach ani czasu dostępu, bo to dla mnie nie istotne. Informacje mogą być przydatne dla osób które chcą gdzieś zapisywać gry, filmy, zdjęcia itp.

twardy dysk SSD Patriot 480GB Burst
twardy dysk SSD Patriot 480 GB Burst – zdjęcie poglądowe producenta, opisywany model to nie jest wersja ELITE

Jako główny magazyn danych i dysk operacyjny używam nadal macierzy składającej się z dwóch dysków Seagate w Raid 0… a jako dysk dodatkowy użyłem SSD Patriot Burst 480 GB, a oto garść konkretów:

 • Kosztował mnie ok 240zł, co daje cenę 2zł za GB.
 • Oferuje transfer wewnętrzny dla dużych plików na poziomie ok 300MB/sek
 • Oferuje zapis danych dużych plików z innego dysku twardego z prędkością ok 300MB/sek
 • Oferuje zapis danych dużych plików z pamięci RAM z prędkością ok 300MB/sek (zastanawiające, że nie szybciej?)
 • Obudowa zupełnie z plastiku. Da się go wygiąć w palcach bez przykładania specjalnie dużej siły. Niektóre dyski mają wmontowaną metalową podstawę, dlatego zwracam na to uwagę.
 • Interfejs SATA III 6 GB/s
 • Super lekki.
 • Fabrycznie zapakowany w fajny blister z matowego kartonu i plastiku.
 • Dysk wymaga zainicjowania w Windows 10, stworzenia partycji i formatowania aby było gotowy do pracy. Być może w przypadku wykorzystania go jako dysk systemowy i użycia przy instalacji Windows, nie będziesz musiał zawracać sobie głowy tą inicjacją. Piszę to – ponieważ jeśli chcesz sobie używać taki dysk dodatkowo w komputerze, to po włączeniu go do komputera, nie będzie on od razu “widoczny” w “Mój Komputer”. Trzeba wybrać: “Zarządzanie komputerem”, następnie: “Magazyn” i “Zarządzanie dyskami”. Znaleźć dysk, kliknąć go i dalej Windows powinien Cię poprowadzić.
Inicjacja dysku SSD Patriot 480GB w Windows 10
Test dysku Patriot 480GB w programie Crystal Disk Info

Informacje producenta o dysku twardym SSD Patriot Burst 480GB:

 • Kości pamięci 3D TLC
 • Interfejs SATA III
 • Kontroler Phison S11
 • Pojemność deklarowana 480GB, rzeczywista 447GB.
 • Deklarowana prędkość zapisu sekwencyjnego 540 MB/s
 • Deklarowana liczba operacji odczytu na sekundę: 60000.
 • Deklarowana liczba operacji zapisu na sekundę: 60000.
 • Pamięć cache 32MB (parametr w sumie bez znaczenia, bo cache daje się tyle ile trzeba aby po prostu dysk działał)
 • Dysk wykorzystuje technologie TRIM, S.M.A.R.T.
 • Niezawodność MTBF: 2 mln godzin pracy
 • Rodzaj dysku: wewnętrzny (ale można użyć go jako dysk mobilny, podłączając do komputera przez kabel przejściówkę SATA 3 -> USB 3.0 do kupienia za parę zł)
 • Temperatury pracy 0-70 st. C
 • Gwarancja 3 lata.
 • TBW 425 TB
 • Format 2,5″

Odnosząc się do powyższych informacji, zastanawiające jest, dlaczego dysk osiąga prędkości o ok 200MB mniejsze od deklarowanych. Może to kwestia mojej płyty głównej, jej kontrolera, procesora itp… albo po prostu, dane podane przez producenta to informacja o przepustowości magistrali danych? To jednak nie jest dla mnie najważniejsze.

Benchmark: pomiar prędkości Patriot SSD 480 GB

Poniżej wynik nieco lepszy, ale dalej daleko od bariery 500 MB/sek

Benchmark: pomiar prędkości Patriot SSD 480 GB
Benchmark: pomiar prędkości Patriot SSD 480 GB
Benchmark Patriota SSD w HdTune. Tu wynik 430MB/sek robi wrażenie, jednak to jest test syntetyczny…

TBW – czyli żywotność dysku SSD

Kiedy dysk SSD jest używany do czegoś innego niż samo uruchamianie systemu operacyjnego, kiedy chce się przechowywać na nim dane, w tym strategiczne, kiedy chce się używać dysku SSD do pracy zawodowej, to współczynnik TBW jest szalenie istotny, ponieważ pozwala oszacować jak długo ten dysk będzie poprawnie działał w komputerze. Producenci dysków SSD odnoszą się do tego parametru w ten sposób mówiąc że po osiągnięciu wartości TBW dysk traci gwarancję… A współczynnik ten dla opisywanego dysku Patriot, biorąc pod uwagę jego cenę – ok 240zł, jest bardzo wysoki. Dyski SSD w segmencie ekonomicznym nie oferują tak wysokiego TBW. Cóż, mało kto na to zwraca uwagę…

Jeśli jedyne dane jakie zapisujesz w komputerze to dokumenty tekstowe lub arkusze kalkulacyjne to… po co w ogóle zawracasz sobie głowę SSD? 😉 Kup jakiś najtańszy jako systemowy i zapomnij 😉

Co to jest współczynnik TBW w dysku SSD?

TBW (ang. Total Bytes Written) to ilość danych jakie łącznie może być zapisane na danym dysku. W przypadku tego dysku SSD Patriot 480 GB Burst wynosi ona 425 TB, czyli w dużym przybliżeniu, cały dysk twardy można zapisać ok 900 razy (1 TB – Terabajt = 1000 GB, czyli 425 x 1000 = 425000, i dalej dzielimy 425000 / 480 = ~885), no i skasować też tyle samo. A co będzie potem? Nie wiadomo… Talerzowe dyski twarde, klasyczne twardziele, dyski mechaniczne takiego ograniczenia nie mają. Tam hulaj dusza, piekła nie ma, zapisujesz ile chcesz 🙂

Prawdopodobnie po przekroczeniu współczynnika TBW dysk zacznie się … kurczyć. To jest teoria, ja tego nie sprawdzałem, ale jest taka powszechnie krążąca informacja w Internecie. Po prostu, komórki pamięci zapisane pewną ilość razy przestają działać. I o ile nie zapisujesz cały czas dysku na maksa, to nawet się pewnie nie zorientujesz że coś może się dziać. Mówi się także, że producenci dysków “dodają extra komórki” do dysku w celu podmieniania tych niesprawnych. To wygląda tak, że realnie dysk SSD ma nieco większą pojemność od oferowanej, a kontroler dysku monitoruje ilość operacji zapisu każdej komórki i kiedy następuje wyczerpanie limitu, uruchamia z puli komórek zapasowych te które będą działały w zamian za “zużyte”. To jest, podkreślam, teoria. O tym się mówi, o tym się pisze. Być może w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ale faktem jest że dyski SSD się zużywają – najlepszy przykład to używanie dysków do kopania kryptowalut – tych które nie używają mocy kart graficznych w koparkach, ale pojemności dysków SSD, które odmawiają posłuszeństwa już po po 40 dniach pracy…

Dlatego SSD nie nadaje się jako dysk operacyjny do pracy nad dużymi partiami danych jak zdjęcia, a o filmach nie ma co marzyć. Ja jednak, jak pisałem, traktuję go jako magazyn dodatkowy – nie będę na nim pracował, a tylko kopiował co jakiś czas wykonane zdjęcia.

Największe zalety dysków SSD:

 • nie wydają dźwięków – są bezszelestne
 • są szybkie!
 • można je montować w macierzach RAID
 • są małe, wymiary ok 100 x 69 x 7 mm
 • są lekkie
 • zajmują mało miejsca w obudowie komputerowej
 • ekonomiczne SSD nie są drogie
 • można je schować nawet do kieszeni
 • odporne na wstrząsy, ale trzeba uważać z uderzeniami przez plastikową obudowę (w środku jest płytka elektroniczna, tzw. drukowana z naniesionymi krzemowymi kościami pamięci – jeśli ta płytka ulegnie fizycznemu uszkodzeniu, np. pęknie to tracimy cały dysk – co z kolei w przypadku magnetycznych dysków twardych nie jest takie proste – tam najbardziej czuła jest głowica, której uszkodzenie uniemożliwia wykonanie operacji zapisu / odczytu, ale dane fizycznie istnieją na talerzach, można więc wymienić głowice i dysk działa… )

Podsumowanie

Za jakiś czas uzupełnię ten opis i napiszę jak dysk sprawuje się w praniu. Są obecnie dostępne na rynku dyski SSD oferujące TBW na o wiele wyższym poziomie. Są dyski SSD przeznaczone do pracy na dużych ilościach danych i do pracy polegającej na częstym ZAPISIE danych, co “zwykłym” dyskom SSD po prostu szkodzi, gdyż komórki danych w których fizycznie są zapisane informacje, po pewnej ilości “cykli” zapis-odczyt przestają działać prawidłowo…

Technologia idzie na przód i na pewno za jakiś czas nie będziemy martwić się TBW, a póki co, im wyższy ten współczynnik, tym więcej trzeba za taki dysk zapłacić. A opisywany dysk SSD Patriot 480 GB Burst jest w mojej ocenie świetnym przykładem dobrego zbalansowania jakości do ceny. Niech nikogo nie zmartwi że transfer wynosi 300MB zamiast 500MB, ponieważ w normalnej pracy jest to mało zauważalne. To będzie ważny parametr dla grafików, fotografów, osób zajmujących się obróbką video.

Czy kupić tego twardziela? Jeśli potrzebujesz pojemności, liczy się dla Ciebie nie za wysoka cena, nie będziesz co chwila zapisywał całego dysku do pełna to myślę że będzie to dobra propozycja. Dysk ten cieszy się uznaniem Internautów i na pewno znajdziesz nie jedną pochlebną informację o nim w sieci.

W sumie wyszedł mały test tego Patriota. Producent oferuje także inne pojemności takie jak 240 GB i 120GB, ja jednak polecam zdecydować się na wyższą pojemność, ponieważ dodatkowego miejsca na twardzielu nigdy nie jest za wiele, a poza tym stosunkowo opłaca się bardziej zakupić dysk o większej pojemności.

Na koniec, uwaga przy zakupie używanych dysków SSD! Pamiętaj o TDW! Nigdy nie wiesz do jakich celów był używany dysk…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry