Oznaczenia na kartach pamięci

15 września 2021

Filip Herzig Fotograf

Co znaczą parametry na etykietach kart pamięci?

Zastanawiasz się pewnie nie raz co oznaczają cyfry i różne napisy na kartach pamięci? Co oznaczają symbole i jakie parametry mają karty? Na co zwrócić uwagę i jak się w tym połapać? Czy karta będzie pasować do aparatu i jak szybko będzie zapisywać zdjęcia i filmy.

Faktycznie nie jest łatwo aby wybrać właściwy model… Na przestrzeni lat przybyło różnych rozwiązań technicznych i można się w tym pogubić. Jest wiele rodzajów kart pamięci na rynku, w tym artykule skupię się na tych najbardziej popularnych, uniwersalnych, używanych przez różnych producentów (bo np. Sony miało swój własny format Memory Stick, a Olympus stosował xd-picture). Trzeba uważać, ponieważ Twój aparat może nie pracować z pewnymi modelami kart z kilku powodów. Nie zawsze najnowsza i najszybsza karta będzie pasowała do Twojego aparatu.

Popularne 2 formaty kart pamięci:

  • SDHC – Secure Digital High Capacity (pojemność do 32GB) o wielkości 32x24x2,1mm, która jest rozwinięciem systemu SDSC (standard capacity), a ta z kolei kart SD (pojemność do 2GB). Są jeszcze karty SDXC (eXtended capacity – zwiększona pojemność do 2 TB). Niestety najnowsze standardy kart SD nie są kompatybilne wstecz. Często aparaty mają ograniczenia, np. obsługują karty do pojemności 16, 32, 64 GB itp. W przyszłości czekają na nas karty SDUC o pojemności liczonej w dziesiątkach TB. Wspomnieć muszę także o kartach mini SD (rozmiar 21,5x20x1,4mm, pojemność do 8GB) oraz mikro SD (rozmiar: 11x15x1mm i pojemności nawet 1TB). Złączyłem je razem w tej grupie, ponieważ, dla ułatwienia, można je stosować w slotach SD, używając specjalnego adaptera w który wkłada się taką kartę. Niestety, karty SD i mini oraz micro SD bardzo łatwo fizycznie uszkodzić, ponieważ są dość małe i delikatne – szczególnie wersja mikro. Natomiast z powodzeniem jest stosowana do telefonów komórkowych, czyli tam gdzie miniaturyzacja to podstawa.
  • Compact Flash (skrót CF), występują w 2 wielkościach, popularnie stosowane mają wymiary 43x36x3,3mm (typ 1.) i mogą przechowywać maksymalnie 64GB danych, a drugie są po prostu grubsze – 5,5mm (typ 2.) i mają ograniczenie tylko do 8GB. To w sumie bardzo mało jak na obecne – 2021 rok – standardy, chociaż do zdjęć wystarczy. Standard tych kart istnieje od 1994 roku, Poprzednikiem kart CF był standard Microdrive, który z wyglądu przypomina karty CD typ 2. Ten rodzaj kart znacznie ewoluował na przestrzeni lat i obecnie karty CF mają bardzo duże prędkości i pojemności. Niestety, są kosztowne i wychodzą drożej w stosunku do kart SD. Fizycznie, zapis zdjęć na karcie Compact Flash opiera się na technologii Flash EEPROM. Karty CD w przeciwieństwie do SDHC są w dotyku sztywne, sprawiają wrażenie bardzo solidnych, wytrzymałych. Ich złącza znajdują się wewnątrz obudowy.

Warto mieć świadomość, że istnieją także karty w formatach xD Picture Card, Memory Stick, Smart Media, Multimedia Card (MMC) i kilka innych.

Rodzaj kart to dopiero wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe zamieszanie robią oznaczenia klas prędkości kart pamięci. Tutaj jest na co zwracać uwagę przy wyborze kart:

  • class: 2, 4, 6, 10 – na karcie oznaczenie kółko z cyfrą w środku oznaczało gwarantowany transfer na poziomie odpowiednio, dla klasy 2: 2MB/sek, 4: 4MB/sek, 6 – 6MB/sek i 10’tej: 10MB/sek.
  • V6, V10, V30, V60, V90, to określenie klasy prędkości dla zapisu Video i oznacza odpowiednio 6,10, 30, 60 lub 90MB/sek. Zamiennie stosuje się oznaczenia 48, 80, 240, 480, 720 Mb/sek. UWAGA! Oznaczenie Mb a MB to nie to samo. Mb oznacza 1 Mega bit, a 1 MB = 1 mega bajt. Tak więc przykładowo 48 dzielimy przez 8 co się równa 6MB/sek. Dlatego, że 1 mega bit to milion bitów, a jak wiemy, na 1 bajt składa się 8 bitów, więc liczbę musimy podzielić przez 8, i z bitów otrzymamy bajty 🙂
  • U1, U3 (na karcie oznaczenie wielkie U z cyfrą 1 lub 3 w środku – bez dwójki) oznacza “gwarantowaną prędkość zapisu. Dla U1 wynosi ona 10MB/sek, a dla U3 – 30MB/sek.
  • UHS-I, UHS-II, UHS-III ,(Ultra High Speed) prędkość magistrali danych, czyli to są prędkości rzędu do: 104MB/sek, 312MB/sek, 624MB/sek.
  • 150x, 300x, 400x itp – (na karcie oznaczenie po prostu takie jak się pisze np. “200x”) to stary format oznaczeń prędkości z czasów powstania napędów CD-ROM. 1x równa się prędkości 150KB/sek (kilobajtów na sekundę, czyli : 8 bitów tworzy 1 bajt. 1 kilobajt to nie 1000, ale 1024 bajty. Tak jest w informatyce. Natomiast 150 kilobajtów to: 150 bajtów x 1024, a więc 153600 bajty. ) I teraz jeśli masz kartę oznaczoną jako 400x to jej prędkość wynosi 400 x 150 = 61440000, to się równa 60MB/sek. Stosowanie tego formatu zapisu jest bardzo dobre bo daje jasność, tylko trzeba wiedzieć jak to sobie przeliczyć. Dla porównania postępu technologicznego, pierwsze napędy cd-rom miały prędkości 1x, 2x, 4x, a kto miał 50x to był szczęściarzem 🙂
  • UDMA 7 czyli Ultra-DMA Ultra-Direct Memory Access, oznaczenie szybkości magistrali danych. Jest 8 klas tej prędkości, od UDMA 0 do 7. Najwyższa, oferuje transfery magistrali do 166MB/sek. Jednakże jeśli producent podaje na karcie tylko informację o prędkości magistrali to nie oznacza to, że karta będzie pracowała z najwyższą możliwą prędkością. Taki chwyt marketingowy. UDMA 6 to 133MB/sek, a UDMA 5 100 MB/sek.
  • Klaps filmowy z liczbą np. 65 na kartach CF oznacza gwarantowany zapis materiałów video z prędkością nie mniejszą od 65MB/sek. Jeśli w “klapsie” jest np. liczba “20”, to oznacza to, że karta oferuje zapis video nie mniejszy niż 20MB/sek.
  • MB/sek – bezpośrednie określenie prędkości przesyłu danych w Megabajtach na sekundę. Tutaj może być haczyk, bo nie zawsze producent określa czy podany parametr określa prędkość zapisu czy prędkość odczytu. Ogólnie, w nośnikach pamięci jest tak, że prędkość zapisu jest zawsze dłuższa niż prędkość odczytu, dlatego z marketingowego punktu widzenia podaje się tą wartość wyższą. Niestety bywa tak, że karta pamięci odczytuje dane z prędkością np. 90MB/sek, a zapisuje już tylko 15MB/sek.

W oznaczeniach prędkości kart pamięci producenci stosują jednocześnie różne określenia standardów co może być trochę mylące i wprowadza nieco chaosu. Czasem wydaje się przez to, że karta jest szybka.

Oznaczenia na kartach pamięci: 4GB w 4 klasie deklarowanej prędkości. Producent deklaruje prędkość odczytu 15MB/sek, a zapisu 4MB/sek.

Dobrym przykładem jest karta Sandisk Ultra II widoczna na powyższej fotografii. Na tym polega marketing. Pierwsze na co zwrócisz uwagę, to określenie 15MB/sek. Tylko że to jest prędkość odczytu. A prędkość zapisu zdjęć wg deklaracji producenta wynosi raptem 4MB. (a w praktyce te parametry nieco się różniły, raz na korzyść, raz na niekorzyść, więc odsyłam do mojego testu kart pamięci.) Każdy chce aby karta była szybka, i szybko zapisywała zdjęcia, bo szybki zapis to możliwość wykonania większej ilości klatek w tym samym czasie.

Jak czytać oznaczenia kart w praktyce?

Mając świadomość co oznaczają różne standardy, kierujmy się tym który świadczy o używaniu najnowszej technologii. Pomocą jest wskaźnik pojemności, chociaż są wyjątki od tej reguły. Tzn. im bardziej pojemna karta, tym jest szansa że oferuje wyższe prędkości. W moim teście jednak mam kartę o pojemności 32GB, która ma bardzo niskie transfery… i mam też taką, która jest od niej 5 razy szybsza.

Przykład nr 1:

Przykładowo karta może mieć oznaczenia: 90MB/sek, SDXC, 256GB, V30, I, U3, 10 w kółeczku . Oznacza to że, ma pojemność 256GB i jest w standardzie XC (extended capacity – rozszerzona pojemność) – nie będzie działać z urządzeniami nie obsługującymi tego typu kart, czyli pracującymi tylko w SDHC. 90MB/sek to deklarowana prędkość odczytu. V30 oraz U3 mówią nam, że karta zapisze dane z prędkości 30MB/sek, a “I” oznacza magistralę UHS-1. 10 oznacza spełnienie wymogów Class 10 czyli gwarantowany transfer 10MB/sek.

Przykład oznaczeń na karcie nr 2:

Karta SDHC 16GB, 6 w kółeczku karty wykonane w starszych standardach miały tak mało oznaczeń. Tutaj wiemy że jest to karta typu secure digital high capacity o pojemności 16GB oraz pracuje w 6 klasie prędkości, to jest oferuje zapis 6MB/sek.

Podsumowanie

Jak widać, oznaczenia kart pamięci są różnorodne i można się w tym pogubić. Ale teraz już będzie Ci łatwiej dać sobie odpowiedź np. na pytanie jaka karta będzie najszybsza do mojego aparatu 😉

Jako uzupełnienie lektury, zapraszam do testu kart pamięci, w którym wykazuję w praktyce różnice w prędkościach różnych modeli kart SDHC oraz Compact Flash.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

5 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry