Pierścienie pośrednie makro Meike

29 marca 2021

Filip Herzig Fotograf

Test i recenzja pierścieni pośrednich do makro firmy Meike

Na warsztacie pierścienie Meike MCOPLUS do aparatów fotograficznych marki Nikon.

Pierścienie do makro fotografii do systemu Nikona z pelną automatyka

Najważniejsze cechy:

  • zawierają pełną automatykę
  • estetycznie wykonane
  • sprawiają wrażenie solidnie wykonanych
  • dobrze się trzymają i obiektyw jest w nich pewnie zamocowany
  • automatyka działa bezproblemowo
  • w komplecie dekielki przód tył
Pierscienie do makro fotografii do systemu Nikona z pelna automatyka

W komplecie otrzymujemy 3 pierścienie do makro fotografii. Pierścienie mają wielkości 12, 20 i 36mm. Można je stosować pojedynczo jak i grupami i cały komplet w dowolnej kolejności. Pierwsze ich nakręcenie na bagnet aparatu wymagało użycia większej siły niż w przypadku montażu zwykłego obiektywu, podobnie nałożenie do pierścieni obiektywu wymagało tej większej siły.

Pierścienie pośrednie Meike do Nikona

Odniosłem wrażenie że elementy nie są zbyt dobrze spasowane. Po kilku razach mogłem używać już mniej siły, ale nadal pierścienie zapinają się z dość dużym oporem. Mam nadzieję że w trakcie używania nie nastąpi efekt zużycia materiałów z których są wykonane ani wytarcia bagnetu. Plusem jest wygodny przycisk do odłączania podpiętego obiektywu – duża i masywna, wygodna metalowa dźwignia.

W praktyce pierścienie sprawiają się świetnie. Każdy pierścień testowałem z różnymi obiektywami Nikona oraz Sigmy i z każdym obiektywem współpraca jest idealna – taka jakby obiektyw był zamontowany bezpośrednio do aparatu.

Przy pierścieniach 12 i 20mm autofokus daje sobie radę z ustawianiem ostrości aczkolwiek z racji mocno zmienionej ogniskowej, potrafi się zgubić. Szczególnie przy 20mm, można to jednak ogarnąć swoim doświadczeniem i wyczuciem w jakich odległościach będzie pracował AF i łapał ostrość. Trzeba dobrze zapoznać się i ogarnąć zakres ogniskowania obiektywu z założonym pierścieniem makro. Potem praca będzie już bardzo łatwa.

Natomiast z pierścieniem 36mm już tak łatwo nie jest i lepiej ustawiać ostrość ręcznie. Głębia ostrości jest tak bardzo płytka, że AF nie daje w ogóle rady. Za to jak wielkie jest przybliżenie!

Zdjęcia Makro uzyskane przez cały zestaw pierścieni Meike pozwalają uzyskać ogromne przybliżenia.

Komplet w zestawie: pierścienie 12, 20 i 36mm oraz zaślepki.

W testach z obiektywami miałem problem tylko z obiektywem Nikon Nikkor 35-70mm AF, mianowicie na zdjęciu był wyraźny spadek kontrastu oraz przejaśnienie w środkowej partii kadru, co jest spowodowane powstawaniem blikowania wewnątrz komory pierścienia, jednakże ma na to wpływ za pewne także kształt samego obiektywu – ustawienie i rodzaj jego tylnej soczewki oraz to jakimi powłokami jest ona pokryta. Taka standardowa 50’tka Nikona pracuje z tymi pierścieniami doskonale.

Pierścienie mają fajny wygląd, są zrobione z porządnie i estetycznie wyglądającego plastiku, dobrze trzyma się je w ręce, nie ślizgają się, zapewniają pewny chwyt, posiadają metalowy bagnet i mocowania do obiektywów. Aparat z pierścieniami i zamocowanym obiektywem nabiera bardzo rasowego, poważniejszego wyglądu 😉

Czy warto kupić pierścienie makro?

Takie pierścienie to pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata makrofotografii. Stosowanie pierścieni nie pogarsza właściwości optycznych stosowanego obiektywu w przeciwieństwie do soczewek makro albo jakiś adapterów czy makro nakładek.

Swój zestaw kupiłem za nieco ponad 200zł w 2021 roku, a używkę można złapać już za połowę ceny. Jeśli zastanawiasz się czy kupić zwykłe pierścienie bez automatyki czy takie z automatyką, to nie zastanawiaj się – lepiej dopłacić i kupić te właśnie. Meike to dobry zamiennik. O zwykłych pierścieniach do makro piszę w osobnym artykule.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

5 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry