Profesjonalna ładowarka do akumulatorków AA NC-1000

17 września 2021

Filip Herzig Fotograf

Mały opis i opinia o ładowarce NC-1000 dla tych wszystkich, którzy lubią mieć duży wpływ na proces ładowania ogniw i mieć wszystko pod kontrolą.

Ładowarka Everactive NC-1000 Plus

Urządzenie to wykorzystałem w wielkim teście baterii i akumulatorków, do którego lektury serdecznie zapraszam, gdyż warto wiedzieć jaka moc naprawdę kryje się w oferowanych na rynku ogniwach AA i AAA.

Sprzęt do testu akumulatorów i ładowarek
Sprzęt do testu akumulatorów i ładowarek

Budowa

Ładowarka do akumulatorków NC-1000 jest mała i bardzo lekka. Posiada 4 niezależne kanały do ładowania ogniw AA lub AAA. Może ładować różnego rodzaju ogniwa. Każdy kanał ma swój odrębny wyświetlacz przedstawiający informacje. Urządzenie nie posiada klapki osłaniającej oraz ma niskiej jakości nóżki antypoślizgowe (za wzór niech służą te z ładowarek XTAR). NC-1000 na blacie stołu po prostu się ślizga. W komplecie otrzymujemy zasilacz.

Ładowarka Everactive NC-1000 Plus
Zasilacz do ładowarki NC-1000

Brak klapki oczywiście ma swoją zaletę, bo akumulatorki są bardziej chłodzone, jednak nie oszukujmy się, aby efektywnie chłodzić ogniwa podczas ładowania, kiedy mocno się grzeją, to potrzeba by znacznej wielkości radiatora z wentylatorem. Ładowarka NC-1000 potrafi przekazać tyle prądu do ogniw, że po dotknięciu ich ręką bardzo parzą. No i oczywiście, jak wie każdy zaawansowany użytkownik:

nie wolno dopuszczać do takich wysokich temperatur, gdyż szkodzą ogniwom,

a łatwo to zrobić ustawiając błędnie parametry ładowania zamiast korzystać z opcji auto. Dlatego ładowarka akumulatorków NC-1000 jest raczej przeznaczona dla zaawansowanych i świadomych użytkowników. Szkoda że ten model nie obsługuje dużych ogniw jak 18500…

Ładowarka Everactive NC-1000 Plus

Możliwości

Wszystkie możliwości i cechy można wyczytać w internecie. Dla mnie, jako ogarniętego użytkownika interesuje szczególnie:

  • wyświetlanie informacji na wyświetlaczu
  • radzi sobie z każdym ogniwem AA / AAA
  • niestety wyświetlacz jest dość mały
  • można ustawić prąd ładowania
  • można kontrolować temperaturę ładowania, ilość wtłoczonego prądu, czas
  • można użyć funkcji rozładowania ogniw
  • można zmierzyć pojemność akumulatorków
  • reanimacja ogniw, które są “nieczytelne” w zwykłych ładowarkach
Ładowarka Everactive NC-1000 Plus

W połączeniu z dobrej jakości akumulatorkami i używając dużych prądów, można szybko ładować ogniwa. Ja jednak wolę automatyczne, szybkie ładowarki procesorowe które robią całą robotę za mnie 😉 Artykuł wrzucam jako ciekawostkę. Wielu ludzi ceni sobie tego rodzaju sprzęt. Nc-1000 występuje na rynku pod kilkoma nazwami, wersjami wykonania i chyba nawet ma różnych producentów.

Ładowarka Everactive NC-1000 Plus

Do pełni szczęścia brakuje porządnego, dużego i podświetlanego wyświetlacza który by pokazywał wszystkie informacje na jednym panelu. Świetnie by było gdyby ładowarka pokazywała rezystancję ogniw i posiadała jakiś system chłodzenia. W sumie, można by pobawić się w to samemu i zmontować chłodzenie z wykorzystaniem np, komputerowych radiatorów do kart graficznych albo procesorów.

Ładowarka Everactive NC-1000 Plus

Koszt

Urządzenie nowe kosztuje około 100zł, ale można okazyjnie nabyć wersję z akumulatorkami lub szukać używanej w cenie ok 60-70% wartości nowej.

Ładowarka Everactive NC-1000 Plus
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry