Severin Żarnowy Młynek do kawy

5 listopada 2020

Filip Herzig Fotograf

Krótki opis i opinie

Słowem wstępu

Pasjonat dobrej domowej kawy oprócz dobrej klasy ekspresu ciśnieniowego powinien być zaopatrzony w młynek do ziaren kawy. Każdy barista wie, że kawę przygotowujemy ze świeżo zmielonych ziaren, ponieważ w ten sposób możemy czerpać z najwyższej świeżości i jakości kawy a także cieszyć się jej całym bukietem smaków i aromatów.

Jeśli dopiero kupujesz nowy ciśnieniowy ekspres do kawy i przeglądasz oferty, porównujesz różne modele ze sobą to pomyśl że jeszcze potrzeba Ci młynek. I tak, albo kupisz ekspres z wbudowanym młynkiem albo będziesz go miał oddzielnie. Ja preferuję to drugie rozwiązanie, z dwóch powodów:

  • mam większy wybór ekspresów i młynków do wyboru
  • jak się któryś popsuje, to łatwiej wymienić / naprawić usterkę

Dlaczego młynek żarnowy?

Młynek żarnowy różni się od zwykłego kuchennego młynka. Jest droższy, ale mielenie kawy następuje przez rozcieranie ziaren, a nie ich przecinanie jak w zwykłym młynku. Przez to kawa zachowuje swoje naturalne walory i unika się ryzyka przepalenia ziaren przez wysoką temperaturę jaka powstaje podczas “cięcia”. Młynki żarnowe dedykowane do mielenia ziaren kawy są bardzo wygodne w obsłudze.

Młynek Severin

To młynek o dość dużych gabarytach, jest też dość głośny, ma jednak estetyczną obudowę, stabilną konstrukcję, duży pojemnik na ziarna do mielenia oraz wygodny pojemniczek na zmieloną kawę. Co ważne, posiada pokrętło do ustawiania ilości mielonej kawy – np. Na 2 porcje espresso, na 4 i tak dalej aż do 12. Dodatkowo oczywiście jest możliwość regulacji grubości mielenia. I to wszystko. Sprzęt występuje pod różnymi nazwami, marka Severin jest znana bardziej w Niemczech, ale w Polsce też są odpowiedniki.

Nie ma co popadać w paranoję i kupować młynka z górnej półki no chyba że Cię stać i lubisz bajery. Sam proces mielenia kawy nie będzie znacznie się różnił, a cena owszem. Możliwe że te droższe modele będą cechowały się wyższą jakością użytkowania i może dłuższym czasem działania, ale mój sprzęt nigdy mnie nie zawiódł, a używam go do 4 razy dziennie, codziennie od paru lat. Zapłaciłem 150zł za towar z drugiej ręki, to całkiem spoko.

Może jednak ekspres z wbudowanym młynkiem?

Tak, np. Taki model Gastroback 42636. To kolbowy ciśnieniowy ekspres jednostanowiskowy do gastronomii. Jest profesjonalny i zapewnia bardzo wysokie parametry parzenia kawy oraz mielenia. Używkę można kupić w cenach ok 1000-1500zł. Jedyna wada to to że jest dość duży 😉 Ale wygląda rasowo i podniesie prestiż każdej kuchni w oczach gości 🙂 Tu należy zwrócić uwagę na budowę kolby – portafiltra. Jest ona szersza, taka jak właśnie w profesjonalnych ekspresach, dzięki czemu kawa zaparza się szybciej i jest mniejsze ryzyko przepalenia ziaren. Słowem – bogatszy smak i aromat. Cena akceptowalna, bo czasem nowe ekspresy automaty z młynkiem kosztują tyle samo. Ale zapewniam Cię, że jakość kawy zaparzonej w takim ekspresie Gastroback robi piorunujące wrażenie i żaden automat nie da Ci tak dobrej kawy.

Przyrządzanie kawy to proces, to rytuał

Którego musisz się nauczyć. Baw się, eksperymentuj. Zwracaj uwagę na czas zaparzania kawy, temperaturę wody, kolor kawy… a w młynku możesz testować różne grubości mielenia kawy. Nie zawsze najdrobniejsze zmielenie jest najlepsze. Możesz także przygotowywać swoje własne kawowe blendy i stworzyć oryginalną mieszankę – jedyną na całym świecie, czym urzekniesz swoich gości 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry