Sigma 100-300mm f/4.5-6.7 DL

27 marca 2021

Filip Herzig Fotograf

Przedstawiam mały test oraz recenzję obiektywu Sigma 100-300mm f/4.5-6.7 DL do Nikona. Poniżej zdjęcie testowanego obiektywu ze stajni Sigmy:

Tele obiektyw Sigma Zoom 100-300mm f4.5-6.7

Cechy:

 • AF na śrubokręt
 • Ostry
 • Pełno-klatkowy
 • Przesłona w zakresie f4.5-32
 • Dość plastyczny jak na niskobudżetowy obiektyw
 • W słońcu kontrastowy, kolory ładne
 • Dość duży i ciężki
 • Ogniskowanie wewnętrzne, przednia soczewka jest nieruchoma
 • Niewielka aberracja chromatyczna
 • Metalowe mocowanie
 • Tani
Tele obiektyw Sigma Zoom 100-300mm f4.5-6.7

Kupiłem ten teleobiektyw, ponieważ chciałem rozpocząć przygodę z fotografią przyrodniczą. Zależało mi aby szkło było tanie i dawało mi przyzwoite przybliżenie. Jeśli wkręcę się w tą dziedzinę fotografii, to zmienię szkło na wyższy model. Wybór padł na tę Sigmę 100-300mm.

Z cech fizycznych w pierwszej kolejności wpada w oko gumowa powłoka jaką jest pokryty ten obiektyw. Sigma lubi pokrywać swoje obiektywy taką gumą, w tym modelu wyszło to bardzo fajnie, dodaje to fajnego “stylu” i przede wszystkim, obiektyw zapewnia bardzo pewny wygodny chwyt. Pierścień ostrości jest bardzo wygodny w używaniu, duży, szeroki. Natomiast pierścień ogniskowych jak dla mnie mógłby być nieco szerszy.

Tele obiektyw Sigma Zoom 100-300mm f4.5-6.7

Wiem, że następnym obiektywem do testów będzie Nikkor 70-300, najlepiej ze stabilizacją. Sigma dla nie wymagającego użytkownika spisuje się świetnie. Obiektyw nie jest jasny, ale daje przyzwoicie ostry obraz.

Z minusów – nie wielka aberracja chromatyczna. AF nie jest demonem prędkości i do cichych nie należy, ale jest celny. Mechanizm autofokusa działa tylko z aparatami wyposażonymi w śrubokręt. Testowałem ten obiektyw w lustrzance Nikona bez wbudowanego silnika i powiem, że nie ma większych problemów z ręcznym ustawianiem ostrości choć oczywiście AF to wygoda 🙂 Pierścień ostrości jest wygodny w operowaniu, pracuje z należytym lekkim oporem poprawiającym komfort pracy. To nie jest taki luźno pracujący pierścień jak w nowoczesnych tanich obiektywach.

Tele obiektyw Sigma Zoom 100-300mm f4.5-6.7
Tele obiektyw Sigma Zoom 100-300mm f4.5-6.7

Różne zdjęcia zrobione w warunkach polowych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

5 2 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry