Teleconverter Hama MC 2x

29 marca 2021

Filip Herzig Fotograf

Krótki test i opis telekonwertera marki Hama z powłokami MC, zwiększającego ogniskową obiektywu dwukrotnie.

Czym jest telekonwerter?

Telekonwerter to instrument, który ma za zadanie zwiększyć ogniskową obiektywu do którego się go stosuje. Może to być tani albo po prostu jedyny sposób na uzyskanie pożądanej ogniskowej obiektywu.

Cechy:

  • zwiększenie ogniskowej o 2x
  • niska jakość optyczna
  • powłoki MC nie są zbyt dobrej jakości
  • zmniejsza ilość wpadającego światła na matrycę
  • brak automatyki
  • zawiera popychacz przesłony
  • tani na rynku wtórnym

Zdjęcia opisywanego modelu:

Telekonwerter do obiektywow zwiekszajacy ogniskowa o 100%

Telekonwerter jest wykonany w całości z metalu, cechuje go solidna, zwarta konstrukcja. Zawiera jedną grupę soczewek zmieniających ogniskową podpiętego obiektywu.

Telekonwerter do obiektywow zwiekszajacy ogniskowa o 100%
Telekonwerter do obiektywów zwiększający ogniskową o 100%

Na zdjęciu widać, że model ten posiada popychacz przesłony, a więc zapewnia przymykanie przesłony do zadanej wartości w korpusie aparatu. Nie ma natomiast pozostałej automatyki, dlatego ostrość trzeba będzie ustawiać ręcznie.

Telekonwerter do obiektywów zwiększający ogniskowa o 100%

Generalnie, rzadko stosuje się konwertery o takim mnożniku – 2x. Zawsze należy liczyć się ze stratą jakości, jednak wielką zaletą jest wydłużenie ogniskowej co szczególnie ma znaczenie w takim przypadku kiedy potrzebujesz naprawdę duże powiększenie, bo mając teleobiektyw 300mm, po nakręceniu tego konwertera (między korpus aparatu a obiektyw), uzyskasz ogniskową 600mm!

Tani teleobiektyw

Przedstawię kilka zdjęć wykonanych w takim zestawie. Dobra stabilizacja obrazu czyli statyw, pewna ręka i super mocne słoneczne światło to podstawa aby takie zdjęcie miało sens. Obraz w wizjerze aparatu trzymanego w ręce bardzo drży. Zdjęcie na takim zoomie jest mało ostre. Plusem jest jednak ogromne przybliżenie. Coś za coś. To budżetowe rozwiązanie i może kogoś zadowolić. Do profesjonalnych zdjęć absolutnie się nie nadaje…

Najlepszy kompromis między jakością obrazu o wzrostem ogniskowej uzyskuje się stosując konwertery 1,5x. W opisywanym modelu Hama niestety następuje spadek kontrastu, a czasami lekko szarawa plama w środku kadru co jest skutkiem nie kontrolowanych odbić światła wewnątrz konwertera. Rozdzielczość optyczna tego instrumentu nie należy także do wysokich. Hama nie jest jednak liderem na rynku konwerterów, to ekonomiczne rozwiązanie i trzeba o tym pamiętać.

Tani tele konwerter do obiektywu

Za 100zł, które zapłaciłem za ten konwerter nie można oczekiwać zbyt wiele. To stara konstrukcja, raczej na rynek amatorski. Do amatorskich zdjęć w dobrym świetle, przy słonecznej pogodzie na pewno się sprawdzi i warto się nim zainteresować. Jeśli jednak jakość jest dla Ciebie priorytetowa, musisz szukać innego rozwiązania. Tak naprawdę, najlepiej nie stosować telekonwertera. Trzeba szukać najlepszego obiektywu i starać się znaleźć najlepsze miejsce do zrobienia zdjęć. Dopiero jak to nie jest możliwe, to szukać półśrodków jakim właśnie jest telekonwerter.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry