Telewizor LCD Metz 40″ Full HD 40MTB2000

26 stycznia 2021

Filip Herzig Fotograf

Moje opinie o telewizorze Metz 40″

Podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami o tym telewizorze. Zakupiłem go do sporadycznego oglądania telewizji, gdyż nie jest to moje hobby, a telewizor po prostu ma być w mieszkaniu, czasem się przydaje. Chciałem więc kupić model nie za drogi, taki po prostu przyzwoity. Podstawowe kryteria jakie miał spełniać to:

 • rozdzielczość FULL HD 1920×1080 pikseli
 • 40″ przekątna obrazu
 • do 1000 złotych
Metz 40″ Full HD 40MTB2000

Zanim kupiłem telewizor Metz 40″ Full HD 40MTB2000, szukałem o nim informacji w internecie. Opinie w sklepach były skąpe i nie wystarczające. Na youtube znalazłem filmy użytkowników innych modeli telewizorów Metz co mnie przekonało aby zakupić ten model, gdyż miałem wątpliwości. Okazuje się, że Metz produkował już wiele telewizorów i użytkownicy są ogólnie zadowoleni, więc mamy pewnego rodzaju pewność, że nie kupujemy przysłowiowego kota w worku.

Specyfikacja techniczna:

 • Przekątna ekranu 40″ (40 cali / 101 cm)
 • Format obrazu 16:9
 • Rozdzielczość Full HD 1980×1080 pikseli
 • Jasność ekranu 300cd/m2
 • Czas reakcji matrycy 9,5ms (dla graczy i do dynamicznych scen może być za mało)
 • Kąt widzenia 178 stopni
 • Picture Quality Index 200
 • Funkcja poprawy obrazu 200Hz
 • Moc głośników 20W
 • Systemu dźwięku Dolby Digital Plus
 • Menu w języku polskim
 • Telegazeta
 • Wymiary 89,4 x 55,3 x 20,5 cm.
 • Pobór mocy 61W.

Krótkie słowo o Picture Quality Index. To niezrozumiały przez wielu parametr podawany przez niektórych producentów i różnie interpretowany. Ogólnie ma wskazywać na jakość wyświetlanego obrazu i może, ale nie musi być jakby wskaźnikiem określającym ogólną jakość. Ja się tym parametrem nie kierowałem kupując ten telewizor, ale faktem jest, że modele budżetowe różnych producentów mają ten czynnik w wielkości 200-600, następnie trochę lepsze 800-1000 itd.

Podobnie nie zwracałbym specjalnie uwagi na “funkcję poprawy obrazu”, ponieważ każdy producent telewizorów stosuje jakieś technologie które nazywa w różny sposób. Trzeba analizować wyświetlany obraz, a to w jaki sposób powstaje zostawić producentom.

Im wyższy wskaźnik czasu reakcji matrycy tym wyższa szansa zaobserwowania efektu smużenia obrazu np. przy szybko poruszających się samochodach, scenach dynamicznych.

Telewizor w klasie budżetowej

Jeśli tylko nie jesteś wymagającą osobą, nie zwracasz uwagi na szczegóły, nie oczekujesz najwyższej jakości i nie dokonujesz testów czy analiz to ten model telewizora może spełnić Twoje oczekiwania. Ma jednak pewne wady, które powodują u mnie czasem chęć zmiany tego modelu na wyższy.

telewizor Metz 40″

Historia firmy Metz

Firmę Metz znam z fotografii, dlatego zwróciłem szczególną uwagę na ten model telewizora. Metz swego czasu produkował doskonałej jakości lampy błyskowe dla fotografów. To była dobra, sprawdzona niemiecka marka. Obecnie Metz można spotkać jako Metz Blue, wg informacji znalezionych w internecie, powstała fuzja z firmą Skyworth, natomiast za dystrybucję telewizorów LCD Metz 40″ Full HD 40MTB2000 i innych modeli w Polsce odpowiada firma “Quadra-net”, która zdaje się współpracować z “Uniondistribution” ?

Zawiłe, ale jedno jest pewne, to już nie ten Metz który był kiedyś.

Pierwsze wrażenia

Telewizor LCD Metz 40″ Full HD dostarczono do mnie w masywnym kartonowym pudle. W środku standardowo zapakowany był w torbę antystatyczną i obudowany styropianem. Urządzenie jest lekkie, waży parę kilogramów. Obudowa wykonana ze zwykłego plastiku. Nie sprawia wrażenie specjalnego solidnego. Do obudowy trzeba dokręcić sobie nóżki i tu pierwsze wyzwanie – ciężko wchodzą! Przygotuj sobie dobry wkrętak.

Kabel zasilający do telewizora jest dość krótki, a jego izolacja mogłaby być grubsza. Widać narastający trend na odchudzanie kabli. To nie jest dobry kierunek.

Do telewizora dołączony jest pilot i 2 bateryjki.

Pilot do telewizora Metz 40″

Telewizor posiada pół błyszczącą matrycę, w której odbija się otoczenie. Patrząc się na wprost te odbicia nie są tak dokuczliwe, ale im bardziej patrzymy po skosie, tym powierzchnia bardziej zamienia się w lustrzaną. Silne refleksy światła w mieszkaniu będą się odbijać w telewizorze. To nie jest model do nasłonecznionego salonu. Podczas oglądania programów, refleksy nie są już tak zauważalne.

Jakość poniższych zdjęć nie jest za wysoka, proszę traktować je jako poglądowe, robiłem szybko telefonem 😉 Widać jednak najważniejsze omawiane cechy.

Widoczne refleksy w matrycy – tutaj odbicia okna
A tu odbicia ściany z drugiej strony

Przyznać trzeba, że telewizor dobrze radzi sobie z widocznością obrazu pod różnymi kątami. Wg producenta ma być to 178 stopni. Nikt raczej nie będzie patrzał się na tv pod kątem większym niż 40-45 stopni. Uważam że ten Metz całkiem dobrze sobie z tym radzi, zapewne gdyby matryca była matowa, to jakość obrazu byłaby wyższa. Mało jednak produkuje się telewizorów z matowymi matrycami.

Pierwsze podłączenie

Telewizor używam do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej. Dostaję sygnał w FULL HD czyli 1920 x 1080 pikseli, więc oglądany obraz jest ostry, klarowny, a oglądanie wciąga. Nie męczy oczu. Wcześniej posiadałem telewizor marki Mirai (piszę o nim w innej części bloga) o przekątnej 32 cale z matową matrycą i rozdzielczością HD Ready czyli 1366 x 768. Różnica w jakości jest powalająca. Obraz wyświetlany na ekranie o przekątnej 40 cali robi wrażenie. To naprawdę duży telewizor a dzięki cienkiej ramce w obudowie wzrok skupia się tylko na obrazie. Mnie się to bardzo podoba i to jest wielka zaleta tego modelu, co z resztą reklamuje także producent. Jeśli chciałbyś postawić obok siebie kilka telewizorów, to ten Metz jest dobrym wyborem. Ramka ma bodaj 5mm? Oglądając obraz z odległości 1,5m prawie jej nie widać.

Obraz

Obraz jest wyraźny, ostry, kolory nasycone. Kontrast nie za mocny, a największą wadą są słabe czernie które właśnie mają duży wpływ na to jak odbiera się kontrast. I to niestety największa wada w tym telewizorze. Do takiego zwyczajnego oglądania telewizji jakość będzie wystarczająca. Jednak czasami ma się wrażenie że obrazowi brakuje życia, głębi, kontrastu.

Zbliżenie, widać strukturę pikseli. Twarz nie ma typowego koloru skóry.
Zielenie są naturalne

Obraz w telewizorze Metz 40″ jest naturalny. To nie jest matryca Samsung z podbitymi kolorami. Mnie się to akurat bardzo podoba, bo nie lubię jak obraz “świeci” czy “wypala oczy”. I żebyśmy się dobrze rozumieli, Metz daje miły dla oka, naturalny kolor, nie mdły czy bez wyrazu. Jest kontrastowy, żywy, kolorowy, bardzo przyjemny w odbiorze. Natomiast największy problem zauważyłem przy wyświetlaniu koloru skóry. Wiele telewizorów różnych firm ma tutaj braki. Metz nie jest tutaj wzorem do naśladowania i braki we właściwym odwzorowaniu koloru skóry rzucają się w oczy – jest ona albo lekko za czerwona albo za blada. Ja jednak najbardziej lubię oglądać filmy przyrodnicze, na filmy nie mam czasu, obejrzę czasem wiadomości, więc nie było to dla mnie podstawowe kryterium oceny 🙂

Dźwięk

Za dźwięk są odpowiedzialne dwa głośniki zamocowane w dolnej ramie obudowy i skierowane są w dół. Jeśli umieścisz telewizor we wnęce meblowej stworzysz w ten sposób pudło rezonansowe i zapewnisz sobie lepsze wrażenia dźwiękowe. Dźwięk jest soczysty i jaskrawy. Kiedy słychać szum wody, to tak jakby lała się ona naprawdę w moim salonie. Ale niestety bas jest za to dość słaby. Chociaż mogę go wzmocnić w menu, to jednak jakość tego basu pozostawia wiele do życzenia.

Menu konfiguracyjne Metz 40″ Full HD 40MTB2000

Telewizor posiada niezbyt rozbudowane menu. Możemy regulować obraz przez wybranie jednego z predefiniowanych ustawień lub ustawiać parametry ręcznie. Zakres regulacji nie jest zbyt wysoki i nie wnosi bardzo znaczących różnic.

Możliwość ręcznej regulacji jasności, kontrastu, koloru, ostrości i temperatury barwy

Z predefiniowanych ustawień mnie najbardziej odpowiada “Dynamiczny”, który oferuje wg mojej oceny najlepszej jakości dość kontrastowy i nasycony kolorami obraz.

Dodatkowo można regulować temperaturę barwy, ale tylko wg ustalonych kilku wartości.

Trochę rozmazane mi foto wyszło 😉
O tu lepiej. Widać możliwość regulacji tonów wysokich, niskich, balansu, możliwość włączenia efektów specjalnych.

Podobnie jest z ustawieniami dźwięku. Można dokonywać pewnej regulacji ręcznie.

Telewizor Metz 40″ Full HD 40MTB2000 jest wyposażony w kontrolę rodzicielską.

Posiada także elektroniczną instrukcję obsługi (wbudowaną w menu)

Opcje dodatkowe

Telewizor METZ 40MTB2000 40″ LED Full HD posiada złącza:

 • 3x HDMI
 • 1x USB
 • D-Sub
 • Złącze kompozytowe

Nie oferuje możliwości nagrywania filmów na USB. Nie jest to Smart TV, nie oferuje możliwości przeglądania internetu. Służy po prostu jako telewizor 🙂

Zalety:

 • bdb dobry stosunek cena / jakość
 • dobry obraz (w segmencie ekonomicznym)
 • cienka ramka obudowy – elegancki wygląd
 • wygodny pilot
 • niska cena
 • lekki

Wady

 • słaba czerń
 • minimalne ściemnienia w rogach
 • brak automatycznego wyrównania wysokości dźwięku w tv kablowej
 • dźwięk bez basu, bardzo jaskrawy
 • strasznie elektryzujący się ekran, ciężko usunąć kurz
 • krótki i nie odpinany kabel zasilania
 • trudności w przykręceniu nóżek

Podsumowanie

To jest bardzo dobry sprzęt dla niewymagającego użytkownika!

Szukasz tani 40 calowy telewizor w cenie do tysiąca złotych, który ma oferować w miarę dobry, naturalny i nie przejaskrawiony obraz? Nie jesteś kinomaniakiem czy graczem i nie dokonujesz analizy każdego fragmentu obrazu? Nie potrzebujesz także nagrywać filmów czy korzystać z internetu w telewizorze? Opisywany tutaj Metz powinien spełnić Twoje oczekiwania. Poza tym telewizorek wygląda elegancko, ma minimalistyczny design i dobrze wpisze się zarówno w nowoczesny jak i klasyczny wystrój mieszkania. Mam nadzieję, że ten Metz posłuży mi równie długo jak poprzedni Mirai 🙂

Wiem, że gdybym chciał teraz zmienić telewizor na inny model, to bym szukał jeszcze większego, 43″ i w rozdzielczości 4K 😉

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

4 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry