Test i porównanie baterii oraz akumulatorków AA i AAA

15 września 2021

Filip Herzig Fotograf

Jeśli chcesz szybko spojrzeć na porównanie baterii, zajrzyj do mojego zestawienia wyników z testu ogniw AA. Zachęcam jednak też do chociaż pobieżnego zapoznania się z tym testem.

Test baterii AA / AAA
Test ogniw AA

Test jest obszerny, zawiera wiele danych, dla ułatwienia rozdzielam wyniki testów baterii od akumulatorków do odrębnych artykułów. Mowa będzie o obu rodzajach ogniw, ale na pierwszy rzut idą baterie. Obszerny test akumulatorków dostępny jest pod tym linkiem.

Test baterii i akumulatorków AA i AAA, zwanych popularnie paluszkami.

Zapraszam serdecznie do tej ciekawej lektury, szczególnie tych którzy kochają analizy, rozkminy i lubią wnikać w szczegóły. Osoby które chcą szybko uzyskać jakieś ogólne dane także znajdą tutaj wartościowy materiał.

Wstęp

Test ma charakter orientacyjny (nie jestem elektrykiem!), w pewnym przybliżeniu wykazać różnice pomiędzy poszczególnymi modelami baterii i akumulatorków a także różnice między bateriami a akumulatorkami. Testom przy okazji poddaję ładowarki oraz same latarki – znajdziesz więc też odpowiedź jaką latarkę kupić i jaką ładowarkę wybrać. Wiele osób zastanawia się czy wybrać akumulatorki zamiast baterii. Jakie kupić? Jakie baterie do latarki działają najdłużej? Co lepsze do zegara, jakie wybrać do pilota, na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatorków do latarki lub baterii krótkofalówki. Takich pytań jest wiele. Warto wiedzieć do jakich zastosowań najlepsze będą akumulatorki i jakiego typu, a kiedy i gdzie lepiej wykorzystać baterie. Ja osobiście jestem zwolennikiem akumulatorków, choć mają one swoje wady, dlatego korzystam także – mimo wszystko – z baterii. Nie zawsze produkt najlepiej wyreklamowany będzie najlepszy. Zdarzają się profesjonalne ogniwa w niskiej cenie. Ale, więcej o tym w testach.

Sprzęt użyty do wykonania testu baterii i akumulatorów

W pracy fotografa produktowego nie obszedłbym się bez akumulatorków. Fotografia produktowa wykonywana jest u mnie w studio, ale korzystam z akumulatorków do zasilania wyzwalaczy radiowych lub dodatkowej lampy błyskowej, ponieważ cenię sobie wygodę używania i nie lubię plątaniny kabli. Mam też inne urządzenia, które wymagają zasilania bateryjnego. Robię także sesje zdjęciowe w plenerze, i tam mam tylko światło zastane, a blenda nie raz bywa nie wystarczająca, dlatego używam małe poręczne lampy reporterskie. Zasilane są bateriami lub akumulatorkami AA. Testowałem takie modele, które pozwalają błysnąć prawie 500 raz na pełnej mocy…


Długo zastanawiałem się, czym zasilać i ładować swój sprzęt elektroniczny. Aparat jest zasilany akumulatorem dedykowanym, jednakże mogę przy długich sesjach włożyć akumulatorki AA w grip… Zewnętrzny światłomierz, który czasami mi się przydaje, także jest zasilany akumulatorkami. Staram się zawsze mieć pod ręką najwydajniejsze akumulatorki. Muszą być zawsze gotowe do pracy i nie mogą mnie zawieść. Profesjonalna fotografia tego wymaga. Jako zawodowiec, nie mogę pozwolić sobie na używanie produktu który może mnie zawieść. Zdjęcia studyjne to duże wyzwanie dla elektroniki, ponieważ nie raz wykonuje się zdjęcia seriami, a sesje trwają po kilka godzin. Lampy błyskowe aby mogły szybko się ładować, wymagają dużych porcji prądu, który będzie dostarczony bez opóźnień.

Test ogniw AA


Lubię eksperymentować i robię zdjęcia produktów przy użyciu… latarek. Uzyskuję w ten sposób specjalne efekty świetlne, ponieważ silne skupione światło latarki pozwala mi punktowo rozświetlać wybrane obszary kadru. Zawsze mam więc ze sobą kilka kompletów akumulatorków. Różne urządzenia wymagają innego zasilania. I tak, np. reflektor COB 10W pozwala na uzyskanie w studio ciekawych efektów specjalnych, których nie mógłbym zrealizować przy pomocy np. lampy z softboxem. Zdjęcia produktów zawsze są lepsze jeśli robi się je kreatywnie 😉 Jako profesjonalista, staram się wybierać produkty najlepsze, oferujące najwyższą jakość. Dlatego postanowiłem zrobić ten test. Zaspokajam swoją ciekawość i dzielę się owocami analiz i testów.


Test zaspokoi potrzeby każdego. Szukasz krótkiej informacji jaki wybrać akumulator? Zaraz znajdziesz odpowiedź – mam zestawienia poszczególnych modeli wg różnych kryteriów, np. najtańsze akumulatorki albo najlepszy stosunek ceny do jakości lub najwyższa wydajność.
Jeśli lubisz wczytywać się w tabele, analizować poszczególne pozycje to znajdziesz tu wiele ciekawych informacji – opisuję całe procesy testowania. Tego tekstu jest mnóstwo. Są szczegółowe opisy i bardzo wiele spisanych parametrów urządzeń. Napięcie ogniwa, impedancja, pojemność, czas nagrzewania, wielkość prądu ładowania, możliwości rozładowania.


Jeśli chcesz tylko wiedzieć który w mojej ocenie produkt jest najlepszy to przejdź do podsumowania, ale i tak proponuję chociaż pobieżnie zapoznać się z wynikami testów – szczególnie tych dotyczących wytrzymałości ogniw, czyli tego jak dużo można błysnąć lampą błyskową jednym komplecie naładowanych akumulatorków lub jak długo może na zestawie baterii świecić ledowa latarka. Będziesz wiedzieć czy akumulatorki AA będą działać najdłużej czy może baterie? Tworzenie tego testu zaskoczyło mnie samego pod wieloma względami.

Procedura testowa

Test akumulatorków polega na ich rozładowywaniu i ładowaniu oraz mierzeniu ich parametrów a także czasu potrzebnego do wykonania danego zadania. Np. czas ładowania, czas rozładowania, pomiar napięcia przed ładowaniem, po ładowaniu, zmierzenie rezystancji i pojemności.

Uważam, że test pojemności i wytrzymałości akumulatorka przez jego rozładowanie w ładowarce, np. Nc-1000 nie jest testem, który pokazuje realną żywotność akumulatorka.

To jest jakiś wskaźnik, natomiast mnie zależało na sprawdzeniu jak akumulatorki będą się sprawdzały w różnych urządzeniach, pod obciążeniem jakie mogą mieć w warunkach normalnej eksploatacji. I tak właśnie baterie i akumulatorki testuję przy użyciu różnych latarek, lamp oraz lamp błyskowych. Wszystkie testy odbywają się w temperaturze pokojowej, ok 25 stopni, natomiast mam w planach wykonanie testów temperaturach mniej przyjaznych.

Urządzenia wykorzystane w teście

 • Uniwersalny miernik elektryczny DT-838
 • Warsztatowa Latarka LED
 • Latarka kieszonkowa Falcon Eye
 • Latarka czołowa z diodą COB
 • Reporterska Lampa błyskowa Metz 44 AF-1
 • Reporterska lampa błyskowa Metz 28
 • Ładowarka GP Power Bank V600D
 • Ładowarka XTAR VC2S
 • Ładowarka Jiabao JB-212
Latarka czołowa LED COB na 3 małe paluszki AAA
Latarka warsztatowa LED na 3 mini paluszki AAA

Informacje o urządzeniach:

Test akumulatorków i baterii wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Są nimi Uniwersalny miernik elektryczny DT-838 – zwyczajny miernik elektryczny, którym mierzę napięcie ogniw bez obciążenia oraz podczas obciążenia, ponieważ wartości tych napięć się różnią.

Warsztatowa Latarka LED na 3 baterie/akumulatorki AAA – służy mi do testów, rozładowania ogniw AAA.

Latarka kieszonkowa Falcon Eye na 4 baterie/akumulatorki AA – służy mi do testów, rozładowania ogniw AA.

Latarka Falcon Eye na 4 paluszki AA R6

Latarka czołowa z diodą COB na 3 baterie/akumulatorki AAA – służy mi do testów dodatkowych kontrolnych, do rozładowania ogniw AAA. Przy okazji zapraszam do mojego Testu Latarek.

Reporterska Lampa błyskowa Metz 44 AF-1 na 4 baterie/akumulatorki AA – to profesjonalna i markowa lampa błyskowa dla reporterów, wykorzystuję ją do testowania ogniw AA przez ręczne wyzwalanie błysku pełnej mocy. Lampa wg. producenta powinna błysnąć ok 230 razy przy użyciu dobrej klasy ogniw.

Reporterska lampa błyskowa Metz 28 na 4 baterie/akumulatorki AA – to także profesjonalna lampa błyskowa, tylko starszej generacji. Testuję w niej ogniwa na takiej samej zasadzie jak w lampie wymienionej wyżej.

Reflektor YATO z diodą COB o mocy 10W. Pokaźnych rozmiarów jak na kompakt. Świeci super mocno. Doskonały do mocnego obciążania ciągłego baterii AA i akumulatorków.

Reflektor Yato COB 10W
Porównanie wielkości latarek
Różnica między poziomem jasności świecenia latarek użytych do testu

Ładowarki:

 • Ładowarka GP Power Bank V600D – uniwersalna ładowarka procesorowa
Ładowarka akumulatorków GP Power Bank
 • Ładowarka XTAR VC2S – zaawansowana inteligentna ładowarka pozwalająca ładować także ogniwa 18500 i inne
Profesjonalna ładowarka akumulatorów AA, AAA, 18500 i innych XTAR VC2S
 • Ładowarka Jiabao JB-212 – wykorzystana tylko w paru testach, jako ciekawostka
Zabawkowa niby ładowarka Jiabao JB 212 (nie polecam!)
 • Ładowarka NC-1000 – profesjonalna ładowarka do użytku domowego z mnóstwem super możliwości
Świetna Ładowarka marki Evergreen model NC-1000 Plus

Sposób pomiaru – Ważne!

Pomiary napięcia wykonywałem uniwersalnym miernikiem elektrycznym oraz kontrolnie przy pomocy inteligentnej ładowarki procesorowej XTarVS2s (pomiar będzie podany w nawiasie, zaraz za pomiarem wykonanym miernikiem), przykład z testu:

parametry po Teście 1:

Tą ładowarką zmierzyłem także rezystancję oraz prąd. Wyglądać to będzie tak:

napięcie : 1,15V (1,45V)
rezystancja : 100m-Ω
prąd : 2A

Pomiar rezystancji akumulatorków ładowarką Xtar VC2S

Może być też taki zapis:

rezystancja = 1: 52m-Ω (ogniwo 2A); 2: 63m-Ω (1A)

Co oznacza, że w danym zestawie akumulatorków zmierzyłem oddzielnie parametry dla 2 lub więcej ogniw, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi ogniwami były dość znaczne. Podobnie ma się rzecz z napięciem.


Rozładowywanie baterii i akumulatorów

odbywało się z użyciem “warsztatowej latarki led”, latarki czołowej z diodą COB, latarki kieszonkowej “FALCON” oraz fotograficznych lamp błyskowych Metz. W kilku przypadkach wykorzystałem do rozładowania ładowarkę NC-1000.

Lampa błyskowa jest urządzeniem, które ma wysoki poziom zapotrzebowania na energię, gdyż do każdego błysku musi załadować kondensator i znacznie obciążą tym ogniwo. Ledowa latarka którą się posługuję należy także do tych bardziej prądo-żernych, jednak w stosunku do lampy błyskowej, jej zapotrzebowanie na prąd mogę określić jako niskie lub średnio niskie. Ważną cechą jest to, że w przypadku latarki sposób rozładowania jest inny, rozłożony w czasie. Otóż, na rynku są różne ogniwa i są takie które są np. dedykowane do lamp błyskowych albo urządzeń o stałym poborze energii.


Latarki AAA zasilane są 3 paluszkami, latarka AA pracuje na 4 paluszki, lampa błyskowa pracuje na 4 paluszki AA.
Akumulatorki AAA będą testowane w lampie błyskowej AA z użyciem specjalnego adaptera.

Testy akumulatorków w latarkach i lampach wykonuję podwójnie dla każdej użytej ładowarki.
Testy baterii są wykonywane pojedynczo z użyciem latarki led i jednej lampy błyskowej.

Ważne informacje

Parametry opisujące baterie i ogniwa to:

 • typ
 • bateria lub akumulator
 • napięcie
 • pojemność
 • rezystancja
 • Typ, ogniwa są w różnych typach, ja wybieram do testów dwa najpopularniejsze, tzw. paluszki czy R6 – AA i R3 – AAA. Ogniwa AAA są mniejsze i często mają także o połowę mniejszą pojemność od większego brata AA. Na rynku są jeszcze inne ogniwa jak np. większe fizycznie R14, R20 lub malutkie płaskie baterie tzw. pastylki i wiele innych w różnych kształtach.
 • Ogniwa dzielimy na baterie (ogniwo pierwotne) i akumulatorki (ogniwo wtórne). Baterii nie można samodzielnie ładować, ponieważ podczas używania baterii proces chemiczny jaki zachodzi w niej wyczerpuje jej zdolności siły elektromotorycznej. Reakcja chemiczna jest “jednostronna”, nie ma już technicznej możliwości regeneracji takiej baterii. W skrócie, energia chemiczna zmagazynowana w baterii jest jednorazowo zamieniana w energię elektryczną, a próba wzbudzenia prądem takiego ogniwa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, natomiast może spowodować wylanie baterii, rozerwanie jej, wybuch i pożar, ponieważ prąd pobudza taką baterię. Nigdy nie dotykamy gołą rękę tego co wypłynie z baterii czy akumulatorka. Jest to substancja silnie toksyczna!
  Natomiast akumulatorki można wielokrotnie ładować i to nawet do 1500 razy w okresie wielu lat wg deklaracji niektórych producentów takich ogniw, ponieważ są tak skonstruowane, że kiedy otrzymują prąd ze źródła zewnętrznego (ładowarki) to następuje w ich środku zamiana energii elektrycznej w energię chemiczną. Dzieje się to przez przepływ w nich prądu w odwrotnym kierunku w stosunku do normalnego użytkowania.

Jeszcze trochę techniki

Baterie dzielimy na:
a) baterie cynkowe (ogniwo Leclanchégo, opracowane w 1866r!, lub ogniwo cynkowo-chlorkowe)
b) baterie alkaliczne (powstały w 1959 – choć używało ich wcześniej tylko wojsko w czasie II WŚ, była to jednak inna konstrukcja z rtęcią, a w roku 1999 umieszczono model takiej baterii w muzeum narodowym Stanów Zjednoczonych)
Bateria cynkowa jest tania w produkcji, popularna i może być wykorzystywana z powodzeniem wszędzie tam gdzie jest małe zapotrzebowanie na prąd, np. pilot do tv. Bateria cynkowa oddaje prąd przez utlenianie cynku (w dużym uproszczeniu)
Baterie alkaliczne cechuje w stosunku do baterii cynkowych: o wiele wyższa wydajność, mają dużą pojemność, są bardziej trwałe, nadają się tam gdzie potrzeba dużo energii elektrycznej. Np. do zasilania aparatu fotograficznego, przenośnej konsoli do gier, latarki itp, mogą pracować w niskich temperaturach, mogą działać z urządzeniami o zróżnicowanym poborze prądu.

 • Napięcie jest wyrażone w woltach, oznaczone wielką literą V, np. dla akumulatorka AAA będzie to 1,2V, a dla baterii alkalicznej AAA wyniesie 1,5V.
 • Pojemność wyrażona w mAh, czyli mili ampero godzinach. Akumulatorki AAA warto wybierać o pojemnościach 800-1000mAh, natomiast AA od 2000mAh.
 • Rezystancja czyli opór wewnętrzny ogniwa. Im niższa, tym lepiej, ale w moich testach proszę traktować ten parametr jako dodatek – mierzę go przy okazji i nie opieram się na nim.

Możemy zacząć, a więc czas na test!

 • Testowane baterie AAA:
 • everActive Pro Alkaline High Performance
 • GP Super alkaline
 • GP Ultra alkaline
 • GP Ultra alkaline Not for sale
 • Maxell Zinc
 • Megacell Ultra Green
 • Panasonic Alkaline Power
 • Panasonic Powerline
 • Procell
 • VARTA Industrial
 • VARTA Energy
 • VARTA SuperLife
 • VIPOW Extreme Alkaline
 • Testowane baterie AA:
 • Duracell Ultra
 • Energizer Industrial
 • everActive industrial alkaline
 • everActive Pro Alkaline High Performance
 • GP SUPER Alkaline Battery
 • GP ULTRA Alkaline Battery
 • Maxell Zinc
 • Maxell Alkaline
 • Panasonic Zinc AA R6
 • Panasonic Alkaline Power
 • VARTA SuperLife Zinc-Carbon
 • Varta LongLife Power
 • VARTA Longlife Max Power
 • VIPOW Alkaline Battery
 • VIPOW Super Heavy Duty
 • Verbatim Alkaline

Test baterii AAA R3 małych paluszków

MAXELL ZINC AAA 3 R3 1,5V Bateria cynkowa
Koszt baterii: ok 0,60zł za sztukę , waga ok 9gram. Bateria w szaro czarnej kolorystyce z czerwonym paskiem. Sprawia wrażenie porządnie wykonanej. Zgrzew na bocznej ściance dobrze wykonany, słabo wyczuwalny pod palcem, nie da się podważyć paznokciem. Podobnie, nie da się podważyć zgrzewu na spodzie baterii. Na baterii mnóstwo napisów oprócz logo ikony o właściwej utylizacji zużytych baterii: europejskiego kosza oraz ikony informującej że bateria nie zawiera Kadmu i rtęci. Z informacji tekstowych można znaleźć standardowe ostrzeżenie o nie wrzucaniu do ognia i ładowaniu oraz aby trzymać baterie z dala od dzieci. Informacja jest w 3 językach: angielskim, francuskim i niemieckim. Na samym dole Maxel Ltd. G. Bateria ma wyraźne oznaczenie bieguna dodatniego w kolorze czerwonym, natomiast białe oznaczenie bieguna ujemnego zlewa się z informacją o rozmiarze baterii: “size AAA”.

Maxell Zinc AAA

Dodatkowe informacje:

 • Inne oznaczenia: LR03 / R03 / MN 2400 / Micro / AM4 / E92

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,65V (1,45V Xtar)
rezystancja = 235m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce led = Łącznie 7h i 45min w 2 etapach po: 5h 32min i 2h 13min z przerwą okolo 10 godzin. Baterie Maxell Zinc AAA na początku testu osiągnęły napięcie rzędu 1,3V, a po ponad 2,5 godziny napięcie 0,9V. Dalej, po kolejnych 2 godzinach napięcie spadło do wartości 0,8V dla jednej baterii oraz 0,9V dla 2 pozostałych. Widać wyraźnie słabsze świecenie. Początek działania był całkiem niezły. Po 5,5 godz latarka świeci o wiele słabiej. Napięcie pod obciążeniem na koniec test wyniosło średnio V-0,82-0,94.
TEST1A – ponownie użyłem w dodatkowym teście baterie MAXELL ZINC AAA i uzyskałem 1 godzinę bardzo słabego świecenia latarki LED.

parametry po teście:
napięcie = 1,06 – 1,14V (1,45-4,5 (!?)V XTar)
rezystancja = 610m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (drugi komplet baterii) czas działania w latarce led = Łącznie 5h i 18min w 2 etapach po: 3h 23min i 1h 55min z przerwą ok 6 godzin.

parametry po teście:
napięcie = 1,35V (1,55V XTar)
rezystancja = 495-536-562m-Ω
pojemność = 0,5A
Po przerwie ok 100h ponownie umieszczam baterie w lampce LED. Światło początkowe jest dość mocne, oślepiające. Czas pracy 2h 23m. Po 40m lampka świeci słabym światłem, ale jeszcze oświetla i poziom ten utrzymuje się dość długo. Lampka systematycznie gaśnie. Bliżej końca testu przestaje oświetlać, diody nie oślepiają gdy się patrzy na nie centralnie.
Łącznie z 2 testów czas świecenia: 7h 41m.


Megacell Ultra Green AAA R3.
Cena za 1 szt.: 0,48zł, waga: .Bateria ta to bateria cynkowo-węglowa. Zwraca uwagę zielonym kolorem. Trawiasty, ciemny, przyjemny, taki “eko”. W dotyku od razu czuć boczny zgrzew. Można łatwo zdrapać trochę folii, ale nic poza tym. Dolny zgrzew nie do podważenia paznokciem. Dobre oznaczenie dodatniego bieguna. Czytelny napis nazwy baterii “Megacell” oraz nazwy serii: “Ultra Green”. Dalej wyraźne oznaczenia: Size AAA, R03 UM-4 1,5V oraz ikona przekreślonego kosza i Pb. Pozostałe napisy malutkie, słabo czytelne, nie ostre. Ostrzeżenia że mogą eksplodować lub wylać kiedy będą zamontowane niepoprawnie, wrzucone do ognia lub przedziurawione. Made in China. Importer Rocket Poland.

Megacell Ultra Green AAA

Dodatkowe informacje:

 • do urządzeń codziennego użytku jak piloty, zegary, radia, kalkulatory, termometry, pulsometry i mierniki
 • Inne oznaczenia: LR03 / R03 / MN 2400 / Micro / AM4 / E92 / Mały paluszek

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,65V (brak-odczytuV Xtar)
rezystancja = 187-254-304m-Ω
prąd = B/D

TEST 1 czas działania w latarce LED: 8h 33m w 2 etapach po 7h 33m i 1h 0m.
parametry po teście:
napięcie = 1,33V ( 1,5V XTarVCs)
rezystancja = 496-605-694m-Ω
prąd = 0,5A
Po przerwie ok 100 godzin baterie w latarce LED dają mocne światło ale tylko przez paręnaście minut. Po 20 minutach światło jest bardzo słabe. Latarka oświetla w ciemności, ale moc jest z 15x mniejsza od nominalnej. Szybko traci moc. Test kończę po 1h 15m kiedy latarka prawie nie świeci.
parametry:
napięcie = 1,15V ( 1,45V XTarVCs)
rezystancja = 631-698-802m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 czas działania w latarce COB 3W: 6h 32m: 0h 50m, przerwa 7 godzin i etap 5h 42m. Lampka po tym czasie pracy już nic nie oświetla.
parametry po teście:
napięcie = 1,04V (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 189-192-275-m-Ω
prąd = 0,5A


Panasonic Alkaline Power AAA R3
Cena za 1 szt.: 1,2zł, waga: 10g . Baterie są w kolorze miedziano grafitowym. Z napisów najbardziej czytelne są “Panasonic Alkaline Power”, a pozostałe informacje są wydrukowane drobnym drukiem z wyjątkiem oznaczeń typu baterii AAA LR03 Size S 1,5V. Dobrze widoczny jest także przekreślony kosz na śmieci. Pozostałe treści informują o brakuj rtęci w baterii i środkach ostrożności: nie ładowaniu, nie wrzucaniu do ognia, nie połykaniu. Napisy są w językach angielskim, niemieckim i francuskim.
Polaryzacja dobrze oznaczona – “plus” jest nadrukowany z “trzech stron”, a minus tylko z jednej.

Panasonic Alkaline Power AAA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie: 1,5V
 • inne oznaczenia: LR03 / MN 2400 / Mignon / AM4 / E91 / cienkie paluszki / Micro / Ministilo
 • kod producenta : LR03APB/4BP

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,59V (1,55V Xtar)
rezystancja = 131-209m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 8h 32m. Po 3h 30m światło było wyraźnie słabe. Po 4 godzinach bardzo słabe.
parametry po teście:
napięcie = 1,26V (1,5V XTarVCs)
rezystancja = 287-288-296m-Ω
prąd = 0,5A
Test po przerwie ok 100h. Latarka LED świeci mocnym światłem na początku Po 2h 26m, światło bardzo słabe i utrzymuje się tak jeszcze 6h 11 z mocną tendencją spadkową. Latarka na końcu testu w ciemności coś jeszcze oświetla, ale poziom światła to ok 15 a może 20x mniej od nominalnego.
Łącznie 2 test: 8h 37
Łącznie oba testy 17h 09m.
parametry po teście:
napięcie = 1,0V (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 335-338-338m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 czas działania w latarce COB 3W: test nie wykonany, zabrakło 2 kompletu baterii 🙁


Procell (Duracell) AAA R3
Cena za 1 szt.: ~1,50zł , waga: 11,6g . Bateria w grafitowej ciemnej tonacji kolorystycznej z szaro srebrną wstęgą przy nazwie Procell. To produkt marki Duracell przeznaczony na rynek profesjonalny o czym mówi informacja na baterii: “for proffesional use only”. Pod nazwą widnieją 3 ikonki w kółeczkach: szkic 2 baterii, przekreślona wtyczka i ogień z baterią mające sugerować zwracanie uwagi na polaryzację, nie ładowanie i nie wrzucanie baterii do ognia o czym jest także napis tylko w jęz. francuskim. Bateria jest wyprodukowana w Belgii. Następne informacje to Alkaline, LR03 MAR 2026, 1,5V AAA

Dodatkowe informacje:

 • napięcie 1,5V
 • Do zadań profesjonalnych
 • Pojemność: 1236mAh
 • Impendancja 116m-Ω
 • Doskonała odporność na korozję
 • system chemiczny Zn/MnO2 – cynkowo-magnagnowe (tlenek manganu)
 • temperatura pracy: od -20°C do +54°C
 • zalecana temperatura przechowywania: od +5°C do +30°C
 • Termin ważności: 5 lat
 • kod producenta PC2400
 • Bezpieczne dla środowiska
 • inne oznaczenia: LR03 / R03 / MN 2400 / Micro / AM4 / E92 / mini paluszki

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,59V (1,55V Xtar)
rezystancja = 91m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 4h 50m w kilku etapach w: (pierwsze 3h super jasność, później znaczny i szybki spadek jasności. Przy 4h 50m światło bardzo słabe). Przerwa ok 8 godzin i kolejny etap 1h 34m, ale światło już jest słabe. Kolejny etap 2h 04m i 1h 14m, 8h 00m i 1h 15m. Światło w tych kilku ostatnich etapach stale było słabe, natomiast ostatnia godzina to prawie nie świecenie, dlatego od łącznej ilości wypalonych godzin można odliczyć sobie godzinkę, a jeśli chcemy spojrzeć tylko na najlepsze osiągi to pierwsze 3-5 godzin pracy jest użytkowe.


parametry po teście:
napięcie = 0,96V (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 267-283-301m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 czas działania w latarce COB 3W: _h _m. BRAK BATERII na 2 test


VARTA Energy AAA R3
Cena za 1 szt.: ~1,50zł , waga: ?.

Varta Energy AAA

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,56V (1,55V Xtar)
rezystancja = 190m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 4h 56m. Osłabienie po 2h 30m.
parametry po teście:
napięcie = 1,36V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 444-628-806-m-Ω

Test po 100h przerwy: 7h 38m, po 2 etapy: 3h 56m (słabe świecenie) i 3h 42 (prawie nie oświetla).
napięcie = 1,02V (1,00V XTarVCs)
rezystancja = 397-445-497m-Ω
prąd = 0,5A
Łączny czas działania: 12h 34m

TEST 2 czas działania w latarce COB 3W: nie wykonany / brak baterii


everActive Pro Alkaline High Performance Alkaline Battery AAA R3
Cena za 1 szt.: 1,00zł, waga: 11g. Baterie wykonane w kolorystyce biało czarne z niebieskimi napisami. Biegun dodatni dobrze oznaczony, nie ma oznaczenia bieguna ujemnego. Zgrzew na boku prawie nie daje się podważyć paznokciem, ale i tak nie można zerwać folii. Zgrzew na dole jest nie do ruszenia. Zgrzew na górze baterii można nieco podważyć, ale folia się nie ściąga. Można przypuszczać, że bateria jest dobrze chroniona przed ewentualnym wylaniem. Napisy na ogniwie są czytelne, ostre. Z wyjątkiem logo, białe na czarnym tle. Micro LR03 AAA 1,5V, High Performance Alkaline Battery (czarna czcionka na białym tle). Standardowy komplet ostrzeżeń o nie dziurawieniu baterii, nie wrzucaniu do ognia, nie rozbieraniu, nie zwieraniu i zwracaniu uwagi na właściwą polaryzację przy montażu w języku angielskim. Obok ikonka przekreślonego kosza i adres www firmy.

everActive Pro Alkaline AAA

Dodatkowe informacje:

 • napięcie 1,V
 • pojemność 1250 mAh
 • baterie oferują 60% dłuższe działanie w porównaniu do pierwszej generacji Industrial Alkaline
 • termin ważności 10 lat od daty produkcji
 • wzmocniona, uszczelniona konstrukcja
 • temperatura pracy od -20 do 50°C
 • temperatura przechowywania od -10 do 35°C
 • kod producenta LR03PRO4T
 • Inne oznaczenia: Micro

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,63V (1,55V Xtar)
rezystancja = 136m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 19h 15m w 3 etapach po: 7h 35m, 4h 52m (słaba moc) oraz 6h 48m (prawie nie świeci).
parametry po teście:
napięcie = 0,99V (1,3V XTarVCs)
rezystancja = 284-294-297m-Ω
prąd = 0,5A
Po przerwie ok 100h wykonałem dodatkowy test na tych bateriach w latarce LED i uzyskałem czas świecenia 0h 55m, jednak światło było bardzo bardzo słabe i prawie nie oświetlało.
parametry baterii prezentują się następująco:
napięcie = 0,98V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 303-311-327m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 ilość błysków w lampie Metz 44 : 351.


VARTA Super Life AAA R3 bateria cynkowo-węglowa
Cena za 1 szt.: ~0,70zł , waga: ~8g.

Dodatkowe informacje:

 • Termin ważności min. 4 lata
 • Idealne do urządzeń o niskim poborze mocy
 • Przeznaczenie do pilotów i zegarów ściennych, budzików, latarek
 • Made in Poland
 • System elektrochemiczny cynkowo-węglowe ZN/CA
 • Inne oznaczenia: R03 / LR03 / UM-3 / UM3 / MN / 2400 / Micro / E92 / cienkie paluszki

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,54V (1,55V Xtar)
rezystancja = 186m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 4h 56m (po dobiciu 6h 13m), przy czym już w ok 2h 30m lampka świeciła słabo. Bliżej 5h światło było znikome. Przerwa kilkadziesiąt godzin (na samoczynne “doładowanie”). Dalej 1h 15m (słabe światło, minimalne oświetlanie), 0h 58m (bardzo bardzo słabe światło, prawie bez oświetlania)
parametry po teście:
napięcie = 1,13V (1,5V XTarVCs)
rezystancja = 678-864-950m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w latarce COB 3W: (nie ma 2 kompletu baterii !!!)


GP Ultra Alkaline Battery AAA R3
Cena za 1 szt.: ~1,50zł, waga: ~12g. __

GP Ultra Alkaline AAA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie 1,5V
 • wzmocnione baterie alkaliczne
 • Długi czas pracy
 • Okres przydatności do 10 lat
 • kod producenta GP24AU / 24AU-U4
 • inne oznaczenia LR03 / R03 / MN2400 / Micro / AM4 / E92 / Ministilo / mini paluszki

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,6V (1,55V Xtar)
rezystancja = 108m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 19h 15m w etapach po: 3h 45m, 2h 35m, 4h 2m (po 10 godzinach świecenia światło jest jasne, w pełni użytkowe, choć już nie tak silne jak na samym początku), 1h 17m, 1h 8m, 6h 28m.
parametry po teście:
napięcie = 0,99V (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 378-438-537m-Ω
prąd = 0,5A

GP Ultra Alkaline Battery AAA R3 Not For Sale, opisywane przez sprzedawców jako “Industrial”.
Cena za 1 szt.: 1,00zł, waga: 11g. Baterie mają w całości kolor błyszczący miedziany z czarnymi napisami. Zwraca uwagę napis: “Not for retail sale”, co znaczy że nie są przeznaczone do sprzedaży detalicznej. Na rynku są normalnie dostepne baterie GP z serii Ultra w malowaniu miedziano białym. Nabyłem te ogniwa z ciekawości na portalu aukcyjnym aby sprawdzić jak się sprawują w zestawieniu z tymi na rynek detaliczny. Baterie “Not For Sale” zapewne są przeznaczone do dołączania ich przed producetów sprzętu do oferowanych produktów.

GP Ultra Alkaline AAA


Baterie mają miły dla oka estetyczny wygląd. Zgrzew boczny lekko wyczuwalny, trudny do podważenia. Zgrzew dolny łatwo trochę podważyć paznokciem, ale folia odrywa się tylko trochę. Napisy na baterii: dominująca nazwa firmy “GP Ultra” oraz oznaczenia pod spodem: Alkaline Battery oraz 24AU LR03 SIZE AAA 1.5V, 0% rtęci i ołowiu. Ostrzeżenia w jęz. angielskim. Made in China. Ikona skreślonego kosza na śmieci. Adres www firmy. Oznaczenia polaryzacji – oba bieguny, ale oznakowanie jest mało widoczne na pierwszy rzut oka.

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie 1,5V
 • Okres przydatności do 10 lat
 • Długi czas pracy
 • do zasilania popularnych urządzeń przenośnych
 • Inne oznaczenia: LR03 / R03 / MN2400 / Micro / AM4 / E92 / Ministilo / Cienki paluszek

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V Xtar)
rezystancja = 130m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED: 18h 34m w etapach po: 10h 39m, 2h 35m, 2h 55m (bardzo słabe światło), 1h 17m, 1h 8m.
parametry po teście:
napięcie = 1,03V (1,3-1,55V XTarVCs)
rezystancja = 365-380-448m-Ω
prąd = 0,5A
Dodatkowy test po 100h przerwie: 0h 37m. Latarka prawie nie świeciła.
parametry po teście:
napięcie = 0,95V (1,4V XTarVCs)
rezystancja = 408-417-507m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 czas działania w latarce COB 3W: h _m. BRAK BATERII NA 2 TEST


GP Super alkaline AAA LR03 R3 1,5
Koszt ok 1zł za sztukę. Waga 11g. Bateria wizualnie prezentuje się okazale. Błyszczące kolory złoty z białym i zielonym wpadają w oko i są przyjemne w odbiorze. Bateria ma dobrze wykonany zgrzew na obudowie, który nie daje się podważyć paznokciem. Jest też sporo informacji producenta oprócz dużego logo GP Super jak Alkaline battery, 24ALR03Size AAA*1,5V, Product of Gold Peak Group i adres www. Obok logo z przekreślonym koszem jako informacja o konieczności odpowiedniej utylizacji zużytej baterii. Dalej jest informacja, że nie zawiera Kadmu ani rtęci. Jest też ostrzeżenie w języku angielskim, że bateria może eksplodować przy ładowaniu, wrzuceniu do ognia lub próbie otwarcia. No i na końcu Made in China.

GP Super Alkaline AAA

Dodatkowe informacje producenta:

 • napięcie 1,5V
 • pojemność ok 915mAh
 • 10 lat przydatności do użycia
 • inne oznaczenia 24A-U5 / LR03 / AAA / R03 / MN 2400 / Micro / AM4 / E92 / Ministilo

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V Xtar)
rezystancja = 1: 101m-Ω 2: 118m-Ω 3: 142m-Ω
prąd = 2A (Xtar)

TEST 1 czas działania akumulatorków GP Super alkaline AAA w latarce led = Łącznie 18 godzin i jedna minuta w 3 etapach: 9h i 4min, następnie przerwa ok 12h, nastepny test 2h i 44min i godzina przerwy, potem 7h i 13min po czym zakończyłem test. Po 3 godzinach małe osłabienie, a po 5,5 godzinach od włączenia wyraźne osłabienie, ale nadal światło jest użyteczne i dość mocne. Po 8 godzinach od włączenia latarki światło jest już wyraźnie słabe, na oko to 1/4 mocy wyjściowej, może mniej. Baterie alkaliczne GP Super działają najdłużej z obecnie testowanych przeze mnie.
TEST1A Po kilku dniach dokonałem dodatkowego testu na tych samych bateriach, dając im “odpocząć”. Latarka świeciła jeszcze 1h 21min słabym światłem.

napięcie podczas pracy latarki pod obciążeniem: 1: 0,91V; 2: 0,90V; 3: 0,92V; oraz 0,88V w chwili zakończenia testu.

parametry po teście:
napięcie = 0,92V (1V po włączeniu urządzenia, 1,45V po paru sekundach XTarVCs)
rezystancja = 418 m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 czas działania akumulatorków GP Super alkaline AAA w latarce COB 3W: brak baterii do drugiego testu


Panasonic Powerline Industrial Alkaline AAA LR03 1,5
Za baterie płaciłem 1zł za sztukę. W dużych zestawach można nabyć je w cenie ok 0,86zł. Bateria ma fajny czarno srebrny połyskujący wygląd. Słowo “Industrial” w nazwie wskazuje jakby bateria była w jakiś sposób “lepsza” od “zwykłych” alkalicznych. Sprawia wrażenie porządnie wykonanej, zgrzew powłoki na bocznej ściance jest słabo wyczuwalny pod palcem i nie daje się podważyć paznokciem. Jest sporo napisów: główne o nazwie, oznaczenia polaryzacji, typ AAA-LR03 Size S – 1,5V, Made in Belgium, ikonka przekreślonego kosza oznaczającego konieczność recyklingu po użyciu. Napis “0% Hg” oznaczający brak rtęci. Ponadto ostrzeżenia w języku angielskim i niemieckim o trzymaniu akumulatorka z dala od ognia, od dzieci oraz nie próbowania ładowania go. Na sam koniec “Panasonic Corporation”.

Panasonic Power Line Industrial AAA

Dodatkowe informacje producenta:

 • napięcie 1,5V
 • bateria do urządzeń o wysokim poborze prądu i pracy w trudnych warunkach
 • MN 1500 / Mignon / AM3 / E91 LR03 / S / AAA / AM4 / MICRO / MN2400 / 24A / 24AC
 • system chemiczny: Potassium Hydroxide – Wodorotlenek Potasu
 • temperatura pracy: -20°C C do +45°C
 • temperatura przechowywania: +10°C do +25°C (to nie błąd, 10-25 stopni)
 • rezystancja 180m-Ω
 • nie zawiera rtęci, ołowiu ani kadmu

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,59V (1,55V Xtar)
rezystancja = 120-125m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce led = 311 minut, czyli 5 godzin i 11 minut. Światło zaczęło wyraźnie słabnąć po ok 2,5 godzinach. Wtedy nastąpiła przerwa w świeceniu ok 12 godzin. Następny cykl świecenia około 2 godziny i na końcu światło było jeszcze bardziej słabe. Przerwa około 10 minut i włączenie na minutę – latarka zaświeciła połową mocy i zaczęła słabnąć. Kolejna przerwa pół godziny i drugie pół godziny świecenia – światło coraz słabsze. Ogólnie, Panasonic Powerline Industrial Alkaline AAA świeciły na poziomie nie akceptowalnym, więc uznaję akumulatorki za rozładowane.
Czas świecenia pokrywa się z deklaracją producentam który w karcie technicznej baterii wskazuje czas świecenia przenośnej latarki wynoszący ok 260 minut, do napięcia baterii 0,9V.
TEST1A dodatkowy test po kilku dniach przerwy dał niesamowity wynik. Latarka świeciła jeszcze 6 godzin! Pierwsze 3 godziny dawała światło słabe, którym można było coś jeszcze oświetlić, a kolejne 3 godziny były o wiele słabsze. Czyli łącznie mocy starczyło na ok 11 godzin pracy.
parametry po teście:
napięcie = 1,13V (1-1,3V XTarVCs)
rezystancja = 1: 423m-Ω 2: 196m-Ω
prąd = 0,5A


VARTA Industrial Pro Alkaline R3 AAA 1,5V
Baterie można kupić w cenie ok 94 groszy za sztukę. Waga bateryjki wynosi ok 12g. Z wyglądu prezentuje się estetycznie. Dominuje barwa ciemno niebieska z żółtym paskiem. Logo białe. Dobrze oznaczony dodatki biegun, ale ujemny nie jest oznaczony. Napisy czytelne. Zgrzew na boku wyczuwalny pod palcem ale nie daje się podważyć. Bateria sprawia wrażenie solidnie wykonanej. Oznaczenia na obudowie: Varta Industrial Pro AAA, LR03|1,5V, 4003 Alkaline, Made in Germany.
Jakiś numer seryjny, model? PD0/20 ED0330. Do tego standardowa ikonka kosza oraz ostrzeżenia w jęz. niemieckim, francuskim i angielskim o nie wystawianiu baterii na działanie ognia, a więc i bardzo wysokiej temperatury, nie rozbierać i nie ładować.

Varta Industrial Pro AAA

Dodatkowe informacje producenta:

 • napięcie 1,5V
 • pojemność 1250mAh
 • system Zn-MnO2 (Cynkowa anoda z katodą ze sproszkowanego tlenku manganu)
 • temperatury pracy: od -20°C do +50°C
 • trwałość 10 lat

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,60V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 156m-Ω inna 121m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce led = VARTA Industrial Pro Alkaline rozładowywałem w 3 etapach czasowych po 303, 164 i 405 minut. Łącznie 14h 32min. Już po 15 minutach latarka świeci taką mocą jak zasilana bateriami alkalicznymi GP Super AAA po 4 godzinach świecenia ;-), a po 2 godzinach trochę osłabła. Po kolejnych 2 godzinach, czyli 4 od startu testu zauważam widoczne osłabienie świecenia latarki. Po kolejnych 2-3 godzinach latarka zaczęła świecić jeszcze słabiej, ale porównując z GP Super, była od niej tylko trochę słabsza.
TEST1A Sprawdziłem jak się zachowują baterie Varty po kilkudniowej przerwie. Latarka świeciła jeszcze 1h 18min dając dość słabe światło, na oko 1/5 mocy nominalnej, ale dało się nią coś oświetlić.

napięcie podczas testu, pod obciążeniem = 1: 0,98V; 2: 0,97V; 3: 1,02V;

parametry po teście:
napięcie = 0,94V, a na samym końcu rozładowywania pod obciążeniem wyniosło 0,89V (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 267m-Ω
prąd = 0,5A


VIPOW Extreme Alkaline AAA LR03
Cena 1,4, waga 11g. Bateryjka VIPOW Extreme kusi jaskrawymi kolorami czerwono żółtymi, co by mogło wskazywać na jej wyjątkową siłę. Pod palcami twarda, zgrzew prawie nie wyczuwalny. Oznaczenie polaryzacji mało wyraźne, zwłaszcza ujemnego bieguna. Dobre oznaczenie typu baterii, czytelne. Na obudowie jest ikona o utylizacji produktu, informacja o pochodzeniu Made in China, 0% Mercury, i parę ostrzeżeń aby zwracać uwagę na polaryzację, chronić przed dziećmi i nie wrzucać do ognia.

Vipow Extreme Alkaline AAA

Dodatkowe informacje producenta:

 • Zwiększenie wydajności o 15% w stosunku do poprzednich baterii producenta

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,6V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 190m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce LED = 16h 22m. Czas świecenia latarki warsztatowej był podzielony na kilka etapów: 1h 32m, 3h 20m (bliżej końca już świeciła słabo), 5h 00min (wyraźnie słabiej niż w poprzednim etapie, bliżej końca bardzo wyraźne kolejne osłabienie), 2h 5min (ledwo świeci), 3h 00min oraz 0h 25m.

parametry po teście:
napięcie = 1V (1,45 XTarVCs)
rezystancja = 289Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 czas działania w latarce COB (2 zestaw świeżych baterii) = 18h 23m. Etap 1: 9h 26m (widać już wyraźne osłabienie świecenia), etap2: 2h 29m, 2h 2m (zauważalny kolejny duży spadek jasności), etap 3: 3h 20m (utrzymuje się słabe światło), etap 4: 2h 6min (na końcu świeci tak słabo że można spokojnie patrzeć się prosto w diody).

parametry po teście:
napięcie = 0,93V; po przerwie 1,02V; (V XTarVCs)
rezystancja = 514mm-Ω
prąd = 0,5A

Dodatkowy test w COB: = 1h 00m
parametry :
napięcie = 0,94V; (1,5V XTarVCs)
rezystancja = 461mm-Ω
prąd = 0,5A


Zestawienie parametrów baterii AAA R3

GP Super alkaline – świeciła: 19h 22m, koszt 1 baterii 1,00, rezystancja początkowa 118m-Ω, prąd wg XTAR: 2A
VARTA Industrial Pro Alkaline – świeciła: 15h 50m, koszt 1 baterii 0,94, rezystancja początkowa 156m-Ω, prąd wg XTAR: 0,5A
Panasonic Powerline Industrial Alkaline – świeciła: 11h 11m, koszt 1 baterii 1,00, rezystancja początkowa 125m-Ω,prąd wg XTAR: 0,5A
MAXELL ZINC – świeciła: 8h 45m, koszt 1 baterii 0,60, rezystancja początkowa 235m-Ω, prąd wg XTAR: 0,5A
VIPOW Extreme Alkaline – świeciła: h _m, koszt 1 baterii , rezystancja początkowa _m-Ω, prąd wg XTAR: _A

Podsumowanie wyników dla AAA

Jak widać, baterie GP Super Alkaline AAA są niepodważalnym liderem wydajności w teście w latarce LED. Zaraz za nim plasuje się VARTA Industrial Pro Alkaline. Ogniwa tych dwóch producentów dobry wybór jeśli szukasz baterii do latarki, której będziesz długo używał. Panasonic Powerline Industrial Alkaline ze wspaniałą długą nazwą nie oferuje tak długiego czasu pracy. Może w innych zastosowaniach jak w radiu czy pilocie telewizyjnym sprawdziła by się lepiej. MAXELL ZINC niestety w teście wypadł 2x gorzej od lidera, ale biorąc pod uwagę niską cenę tej baterii, która jest prawie 2x niższa od GP, to można rozważyć używanie tych bateryjek. W cenie baterii 1zł, GP deklasuje pozostałych 2 konkurentów.

Patrząc na zestawienie parametrów można odnieść wrażenie, że GP Super jest wykonany z lepszej jakości materiałów. Baterie cechuje niska rezystancja i wysoka pojemność.

Mam w planach wykonać test świecenia w niskich temperaturach, aby sprawdzić wydajność baterii w temperaturze kilku stopni, kiedy np. używa się jej w warunkach polowych. Możliwe, że wyniki testu będą wtedy zupełnie inne, szczególnie mam na myśli ogniwa Powerline Industrial, bo chciałbym sprawdzić na ile są “industrialne”. Jak wiemy, sprzęt w przemyśle używany w przemyśle jest silnie eksploatowany.


W OPRACOWANIU TABELE Z ZESTAWIENIAMI PARAMETRÓW DLA KAŻDEGO OGNIWA


Test baterii AA R6, paluszków

everActive industrial Advanced Alkaline Battery AA 1,5V LR6
Koszt: 0,75zł ,waga: 22g . Bateria ta zwraca uwagę złoto czarną kolorostyką. Żółto czarny jest używany do ostrzeżeń, aby właśnie przyciągał wzrok. Niestety wg mnie jest też przeładowana napisami, brakuje mi ładu. Lecimy od początku: everActive, następna linijka INDUSTRIAL ALKALINE, potem MINGON LR6AA 1.5V, potem Advanced Alkaline Battery. Jakbym ja to projektował to jedną linię bym wyrzucił 😉 Ale plusem jest to że są naprawdę duże napisy z ostrzeżeniami – największe ze wszystkich opisywanych dotąd przeze mnie baterii. Nie przebijać, nie ładować, nie rozbierać, zwracać uwagę na właściwą polaryzację, nie zwierać – wszystko to w jęz. angielskim. Przy biegunie dodatnim jest informacja o przydatności do zużycia 01/2024. Na koniec, bateria ma wyraźne oznaczenie bieguna dodatniego, a ujemnego brak. Zgrzew trochę wyczuwalny, nie dający się podważyć na boku, ale bez problemu odchodzi jak się podważy od spodu.

EverActive Industrial Alkaline AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • Maksymalna pojemność do 2700 mAh
 • do zastosowań przemysłowych
 • 5 lat przydatności do użycia
 • wysoka odporność na wylewanie

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V XTarVC2s)
rezystancja = 135m-Ω

TEST 1 ilość błysków pełnej mocy w lampie błyskowej METZ 44 = 264. 5 błysk potrzebował 6s czasu ładowania, 11’ty – 8sek. 66 – 12sek, 117 – 15sek, 200 – 18sek, 234 – 46sek.
parametry po teście 1:
napięcie = 1,03-1,14V [1,26V po przerwie 36h (1,45V XTarVC2s)]
rezystancja = 160-201m-Ω
prąd = 0,5A

Test 1A dodatkowy po 36h – ilość błysków = 26
parametry po dobiciu
napięcie = 1,13V (1,0V XTarVC2s)
rezystancja = 163-175-182-220m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w latarce FALCON / YATO = BRAK BATERII


EverActive Pro Alkaline – High Performance Alkaline Battery AA R6
Cena: ~0,7zł, waga: 22g. Bateria everActie przyciąga wzrok kontrastowymi kolorami białego tła, niebieskiego napisu i czarnych pasków na opakowaniu. Kolorystyka kojarzy się trochę z Sanyo Eneloop. Napis “everActive” w niebieskim kolorze z ikonką błyskawicy w kółko z prawej umieszczono na białym tle. Pod spodem napis “Pro Alkaline”. Dalej oznaczenia: Mignin LR6 AA 1,5V, High Performance Alkaline Battery, wyraźne oznaczenie polaryzacji – bieguna dodatniego. Czas na ostrzeżenia – białe napisy na czarnym tle w jęz. angielskim: nie ładować, nie przebijać, nie rozbierać, zwracać uwagę na właściwą polaryzację oraz nie zwierać. Poniżej ikona przekreślonego kosza, data ważności 03-2031 oraz adres strony producenta.

everActive Pro Alkaline High Performance AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • Maks. pojemność do 2900 mAh (przy niskich obciążeniach)
 • okres przydatności i odorności na wylanie – 10 lat od daty produkcji
 • seria Pro Alkaline – do zastosowań przemysłowych/profesjonalnych;
 • wzmocniona, uszczelniona konstrukcja
 • Kod producenta: LR64BLPA / everpror64bl
 • następca Everactive Industrial
 • oznaczenia LR6 AA Mignon

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,66V (1,55V XTarVC2s)
rezystancja = 69-87-93-103m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w reflektorze Yato COB 10W = 5h 15m. Lampa pracowała w etapach po: 3h 21m (2h 29m światło było wyraźnie słabsze), 1h 54m (prawie nie świeciła)
parametry po teście 2:
napięcie = 1,15V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 273-262-246-258m-Ω
pojemność = 0,5A
Wykonałem dodatkowy test po dłuższej przerwie, ok 96h. Lampa świeciła 0h 45m. Początek dość jasno, ale szybko słabła w czach. Po 22m można było już patrzeć w diody. Widać że szybko wygasała.
napięcie = 1,05V (1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 196-211-218-234m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 – brak baterii


Duracell Ultra Powercheck Alkaline AA R6
Cena: ok 3zł, waga ok 23 – 24g. Baterie alkaliczne Duracell Ultra są jednymi z najdroższych baterii. Wyróżnia możliwość łatwego sprawdzenia naładowania – posiadają wbudowany miernik poziomu naładowania, czy inaczej mówiąc, sprawdzenia mocy baterii. Duracell umieścił na bocznej ściance baterii specjalny pasek testowy z dwoma przyciskami które trzeba mocno przycisnąć palcami. Po wciśnięciu przycisków pasek zacznie zmieniać kolor na pomarańczowy. Długość “podświetlonego” paska (składa się z 4 segmentów) oznacza ilość mocy w baterii. Mój zestaw miał na starcie ok 90-95%, a kupiłem 2 komplety baterii z terminem ważności 03/2029 (test z 2021). Po dłuższej pracy w lampie błyskowej, kiedy baterie były nagrzane, paski świeciły same przez kilka minut mimo że baterie były rozładowane.
Duracell zwraca uwagę charakterystycznymi kolorami stosowanymi od wielu lat. Miedziany z czarnym, oraz z dużym napisem “Duracell” w białym kolorze. To nie pierwszy model z testerem mocy. Oznaczenia na baterii są wyraźne. Zgrzew na ściance jest wyczuwalny, ale dobrze się trzyma i nie idzie go podważyć paznokciem. Podobnie zgrzanie folii przy ujemnym biegunie. Bateria sprawia wrażenie porządnie wykonanej. Napisy umieszczone na baterii na czarnym tle: duży rzucający się w oczy biały napis “Duracell” i pod nim niebieską czcionką “Ultra”, pod nim szary mało widoczny napis “Alkaline”. Dalej pod spodem 4 ostrzegawcze ikony w kółkach mające sugerować przestrzeganie pewnych zasad:

Duracell Ultra PowerCheck AA
 1. rysunek baterii z plusami i minusami co ma sugerować zwrócenie uwagi na właściwą polaryzację baterii
 2. rysunek przekreślonej wtyczki co ma sugerować? Nie wiem co, skojarzyłem z tym aby nie ładować baterii, nie podłączać jej do źródeł prądu
 3. rysunek ognia i butelki z nie wiadomo czym (po paru sekundach zorientowałem się że to nie butelka, ale bateria) i rysunek w związku z tym sugeruje że baterii nie należy wrzucać do ognia
 4. rysunek przekreślonego kubła na śmieci – co jest popularnie znaną ikonką oznaczającą konieczność właśćiwej utylizacji ogniwa po jego zużyciu.
  Pod spodem są napisy po francusku? aby nie wrzucać do ognia, nie ładować, zwracać uwagę na polaryzację. Następnie niebieski napis “Powercheck(R)”.
  I tutaj widać miernik napięcia w postaci długiego srebrnego paska umieszczonego na całej długości baterii. Z lewej strony jest przycisk oraz z prawej, a w środku pasek pokazujący poziom naładowania.
  Kolejne napisy pod spodem: “Test at 21stC”, dalej AA, Made in Belgium, 03/2029, 1,5V LR6, 1011325
  Oznaczenie polaryzacji: duży, widoczny “plus”, natomiast brak “minusa”.

Dodatkowe informacje producenta:

 • miernik naładowania
 • mają dostarczać? do 70 % więcej energii w porównaniu z tanimi bateriami alkalicznymi?
 • Działa do 20 razy dłużej w porównaniu ze zwykłymi bateriami cynkowymi
 • kod producenta MN1500
 • technologia Duralock
 • Technologia High Density Core
 • zachowanie mocy nieużywanej baterii przez blisko 10 lat
 • wzmocnienie przed wyciekaniem
 • do wszystkich produktów codziennego użytku
 • inne oznaczenia LR6
 • impedancja 81 m-ohm
 • temperatura przechowywania 5-30ºC
 • temperatura pracy -20-54ºC

TEST 1 czas działania w lampie błyskowej METZ 48 = Lampą udało się oddać 320 fleszy pełnej mocy. Do 6 błysku czas ładowania wynosił 5sek. Przy 63 wyzwoleniu już 7sek. Następnie przy 101 – 8sek, przy 152 – 11sek, przy 155’tym – 14-15s, przy 222 – 14sek, a już od 273 widać było spadek mocy, czas wynosił 26sek, 305 – 64sek. Po 320 błysku lampa wyłączyła się. Na próbę załadowałem baterie do reflektora COB, światło było od razu bardzo bardzo słabe, widać że baterie są rozładowane.
parametry po teście 1:
napięcie = 1,22V (1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 108-112-125-143m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w reflektorze Yato COB 10W = 6h 34m (łącznie 8h 35m). Lampa pracowała w etapach po: 5h 10m (po 2h 09m światło było już słabe) , następnie 0h 24m oraz 1h 0m. Siła światła w ostatnich 2 etapach była bardzo bardzo słaba.
parametry po teście 2:
napięcie = 1,21V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 126-126-142-144m-Ω
pojemność = 0,5A
Kolejny etap po ponad 48h przerwie: 2h 01m, i lampa zaświeciła na początku bardzo mocno, a po 5m już bardzo osłabła, ale poziom takiej jasności był długo utrzymywany. Na oko ok 15-20% mocy lampy.
napięcie = 1,10V (1,0-1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 130-142-146-147-m-Ω
prąd = 0,5A


Maxell Alkaline AA LR6
Koszt: 1 zł ,waga: . Maxell Alkaline w stosunku do swojego cynkowego brata ma bardzo miłą, wpadającą w oko, żywą kolorystykę. Przypomnę, Maxell Zinc był szaro czarny, a tutaj mamy jaskrawy żółty z metalicznym niebieskim i białym. Wygląd graficzny baterii przejrzysty. Wyraźne logo oraz typ bateri, że jest alkaliczna oraz że jest to paluszek AA. Wyraźne oznaczenia biegunów. Układ napisów nie sprawia wrażenia przeładowania, nie jest przytłaczający w pierwszej chwili. Dalsze oznaczenia LR6/GD/1.5V/AA. Malutkie są już napisy z ostrzeżeniami i ikonka przekreślonego kosza. Bateria jest twarda w dotyku, nie daje się zgnieść. Zgrzew na bocznej ściance wyczuwalny, ale za nic nie daje się podważyć paznokciem. Przy bliższych oględzinach bateria wygląa na bardzo dobrze “zafoliowaną”, tzn. że można przypuszczać że nie ma ryzyka do wylewania albo… właśnie przeciwnie? Mnie baterie wylewały w czasach za dzieciaka czyli 20 lat temu…

Maxel Alkaline AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • 4 lata przydatności do użycia
 • Alternatywne oznaczenia R6 / MN1500 / Mignon / AM3 / E91 / Stilo

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,63V (1,55V XTarVC2s)
rezystancja = 95m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w lampie błyskowej METZ 48 = Lampa z bateriami Maxell Alkaline AA oddała 319 błysków z pełną mocą. Czas ładowania kondesatora lampy wyniósł: 7s przy 24 błysku, 8s przy 80 błysku, 10s przy 144. 18 sekund lampa potrzebowała aby błysnąć 183 raz, a przy 258 wyzwoleniu czas wzrósł do 24sek. . Intensywne błyskanie, seriami po 30, 40 błysków powoduje silne nagrzewanie baterii, tak że aż parzą.
parametry po teście 1:
napięcie = 1,17V (1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 117-155 (95-103) m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w latarce FALCON = 53h 46m w etapach po 6h 10m, 2h 5m, 9h 36m, 3h 32m, 17h 45m, 11h 00m, 3h 38m.
parametry po teście 2:
napięcie = 0,82-1,01V (1,5V XTarVC2s)
rezystancja = 163-197-223-225m-Ω
prąd = 0,5A
Po ok 100 godzinach przerwy włożyłem baterie do reflektora YATO. Lampa tylko parę sekund świeciła przyzwoitym światłem po czym wygasła.

TEST 3 (3 komplet baterii) czas działania w reflektorze YATO z diodą COB 10W = 3h 32m + 2h 26m (test dodatkowy po przerwie). Słabnięcie po ok 1h 11m, po 2h bardzo słabiutkie światło, a bliżej końca testu lampa prawie zgasła (można spojrzeć w diody).
parametry po teście 2:
napięcie = 1,34V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 154-170-193-206-m-Ω
prąd = 0,5A
Po przerwie ok 100 godzin ponownie wkładam baterie do reflektora. Początek świecenia, światło mocne, jasne, oślepiające, ale dużo mu brakuje do pełnej mocy na nowych bateriach. Czas pracy 2h 26m. Po około 10-15 minutach lampa słabnie i długo świeci słabym światłem. Oświetla, razi trochę w oczy. Całkiem użytkowo. Na końcu już można patrzeć się w diody bez oślepienia.
parametry po tym końcowym teście
napięcie = 1,16V (1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 150-169-170-175m-Ω
pojemność = 0,5A


Panasonic Alkaline Power AA LR6 LR6APB/4BP
Koszt: 1 zł ,waga: 24g . Baterie Panasonic Poawer są w kolorystyce miedziano-ciemno-niebieskiej (grafitowej). Ciekawy projekt graficzny na obudowie. Bardzo widoczne logo panasonic. Dobre oznaczenia polaryzacji, biegun dodatni jest podwójnie oznaczony. Bateria posiada oznaczenia o obowiązkowej utylizacji, informacje o braku zawartości rtęci, informacje o typie baterii AA-LR6 Size M-1,5V. Panasonic Corporation – Made in Poland. Bateria wyprodukowana w Polsce. To co, kupujemy to, co nasze? 😉

Panasonic Alkaline Power AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • zachowanie mocy do 7 lat
 • zabezpieczenie przed wyciekiem elektrolitu

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,59V (1,55V XTarVC2s)
rezystancja = 101m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w lampie błyskowej Metz 44 = 287 błysków. 10 błysk ładowany w 5sek, 81 błysk w 8 sek, 158 w 13s, 200 w 14s, 260 w 22s, 287 w 2m 7s.

parametry po teście 1:
napięcie = 1,33V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 109-115m-Ω
pojemność = 0,5A
Po kilku dniowej przerwie na bateriach udało się uzyskać jeszcze 65 błysków.
parametry po dobiciu
napięcie = 1,20V (1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 113-126-133m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w reflektorze YATO COB 10W = 3h 3m w etapach po: 0h 18m, 2h 17m (b. słabe świecenie), 0h 28m.
parametry po teście 2:
napięcie = 1,33V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 5-109-96-124m-Ω
prąd = 1-0,5-0,5-0,5A

TEST 2A dodatkowy w yato: = 1h 32m
napięcie = 1,27V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 103-124m-Ω
prąd = 0,5A
Łączny czas świecenia : 4h 35m

TEST 3 (3 komplet baterii) czas działania w latarce FALCON = 72h 41m. Latarka świeciła w etapach: 4h 47m, 6h 20m, 13h 4m, 19h 46m, 11h 9m, 3h 24m, 2h 5m, 11h 6m.
parametry po teście 2:
napięcie = 0,81-0,85-1,04-1,05V (1,0V XTarVC2s)
rezystancja = 225-238-248-249m-Ω
prąd = 0,5A


VARTA Longlife Max Power AA LR6
Koszt: 2 zł ,waga: . Bateria Varty zwraca na siebie uwagę kontrastowym połączeniem kolorów jaskrawej maliny z granatowym, przedzielonym srebrnym paskiem. W oczy uderza wielki napis Varta i zaraz Lonlife. To sprawia wrażenie masywności, dużej mocy. Rodzaj baterii AA oraz termin przydatności i teren pochodzenia także są napisane dużą czcionką. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to prawdziwie bateria Made in Germany, co się bardzo rzadko zdarza, gdyż większość ogniw z którymi miałem do czynienia, są pochodzenia chińskiego. Jedne zaś tylko z Polski. Bateria posiada duże oznaczenie bieguna dodatniego, a ujemnego nie posiada. Wyraźne jest logo skreślonego kosza. Ostrzeżenia są w 3 językach: niemieckim, angielskim i francuskim. Standardowe informacje ab nie ładować baterii, nie wrzucać do ognia, nie dziurawić, nie otwierać…

Varta LongLife Max power AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • Pojemność 2950mAh
 • W odbiornikach z dużym poborem prądu wytrzymują do 50% dłużej aniżeli tradycyjne baterie alkaliczno-manganowe
 • Gwarantowany okres przechowywania 10 lat
 • alkaliczno-manganowe Zn-MnO2
 • kod producenta 4706110404
 • Made in Germany

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V XTarVC2s)
rezystancja = 88m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w lampie błyskowej Metz 28 = Błysnęła 319 razy. Czas potrzebny na pełne załadowanie lampy do stanu gotowości: 66 błysk – 8sek, 117 – 9sek, 200 – 13sek. 234 – 20sek, 234 – 38sek, 300 – 38sek.

parametry po teście 1:
napięcie = 1,18V, po przerwie 6 godz=1,31V (1,45V XTarVC2s)
rezystancja = 112-120-131m-Ω
prąd = 0,5A

Ilość błysków po 24h od testu: 24
parametry po dobiciu
napięcie = 1,20V (1,3V XTarVC2s)
rezystancja = 126-151m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w latarce FALCON = brak baterii


VARTA SuperLife Zinc-Carbon R6 AA 1,5V
Bateria kosztuje ok 70 groszy, a kupiona w zbiorczym opakowaniu nawet ok 0,50 złotego. Waga 17g.
Wygląd fajny, przyciągający wzrok dominujący żółty ze stalowym oraz niebieskim logo Varta. Informacje nadrukowane na ogniwie mówią o rodzaju baterii: AA R6 1,5V Zinc-Carbon oraz jest przestroga przed otwieraniem, ładowaniem i wystawianiem na działanie ognia w 3 językach: niemieckim, angielskim i francuskim. Boczny zgrzew bardzo łatwo podważyć paznokciem. Dolnego się nie da. Bateria sprawia wrażenie że nie jest owinięta folią tylko jakimś materiałem typu sztywne aluminium / cienki plastik, nie wiem.

Varta SuperLife Zinc-Carbon AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • Technika wykonania – system elektro-chemiczny: Cynkowo-Węglowa (ZN/CA)
 • Wytrzymałość 36 miesięcy
 • Pojemność 1000 mAh
 • Temperatury pracy: od -10 °C do 50 °C
 • inne oznaczenia: LR6 / 2025

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,63V (1,55V XTarVC2s)
rezystancja = 168m-Ω
prąd = 2A (XTarVC2s)

TEST 1 czas działania w lampie błyskowej = Lampa wykonała 55 błysków na pełnej mocy. Czas potrzebny na ładowanie kondensatora lampy bateriami VARTA SuperLife Zinc-Carbon R6 przy 3 błysku wyniósł 15 sekund, następnie przy 20 wyzwoleniu lampy już 28s, potem przy 30 błysku czas wyniósł 45 sekund. Następnie 45 błysk wymagał 1 minuty ładowania, a 55 błysk potrzebował 2:10 minuty na osiągnięcie pełnej mocy.

TEST 1A Wykonuję test dodatkowy po kilku dniach leżakowania tych baterii. Jestem ciekawy czy “nabrały mocy”. Lampa naładowała się w 1m 30s. Kolejną gotowość to błysku udało się uzyskać po czasie: 1m 15s, kolejny po 1m 20s. Dalej nie sprawdzałem.

parametry po teście:
napięcie = 1,15V (1-1,15-1,3V XTarVCs)
rezystancja = 287m-Ω
prąd = 0,5A (XTarVCs)

TEST 2 czas działania w latarce led = 13h 01m w etapach: 2h 12, 2h 34m, 3h 23m, 4h 31m, 6h 21m

parametry po teście:
napięcie = 1,35-1,44 (3-0-0-0 (chwilowe 1,5-4,5)V XTarVCs)
rezystancja = 802-155-787-311m-Ω
pojemność = 0,5A
TEST dobicia w YATO = 0h 12m. Lampa od razu wyczerpała resztki mocy baterii. Na końcu ledwo było widać że diody świecą.
parametry po dobiciu:
napięcie = 1,07 (0V XTarVCs)
rezystancja = 240-239-519-778m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 3 (drugi komplet baterii) czas świecenia w reflektorze YATO COB 10W = 2h 50m (3h 38m z 2 testem) w etapach: 2h 15m (światło bardzo słabe) oraz 0h 35m (test po kilku godz przerwy, światło mocne tylko na początku i szybki spadek jasności.
parametry po teście:
napięcie = 1,36V (1,5V XTarVCs)
rezystancja = 318-329-369-380-m-Ω
prąd = 0,5A
Po ok 100h kolejny krótki test tych samych baterii. Lampa świeciła 0h 48m dając słabe światło, które szybko słabło. Na końcu lampa oświetlała coś, ale siła światła odpowiada jakiejś malutkiej latareczce, więc chociaż prąd jeszcze jest w ogniwach to o wiele za mało by lampa świeciła przyzwoicie.
parametry po teście:
napięcie = 1,11V (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 390-406-408-512m-Ω
prąd = 0,5A


MAXELL Zinc – Bateria cynkowa R6 AA 1,5V
Bateria kosztuje ok 0,75zł. Wygląd ma estetyczny, sprawia wrażenie porządnie zrobionej, ale rzuca się w oczy zgrzew na bocznej ściance, który można łatwo podważyć paznokciem. Jest bardzo wyczuwalny pod palcem. Kolorystyka czarno szara z czerwonym akcentem. Napisy wyraźne. Informacje nadrukowane na baterii Maxell Zinc R6/1.5V/AA, bieguny plus minus, oraz napisy w 4 językach mówią o nie wrzucaniu baterii do ognia i zakazie ładowania. Ikonka przekreślonego kosza na śmieci wzkasuje że baterię należy po zużyciu poddać procesowi recyklingu. Bateria waży 17g.

Maxel Zinc AA

Pojemność ok 700mAh

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,63V (1,55 XTarVCs)
rezystancja = 169m-Ω
prąd = 2A (XTarVCs)

TEST 1 Lampa błyskowa Metz 44 AF-1 digital, liczba przewodnia 44, pełna moc, łączna ilość błysków 59. Czasy ładowania: po 8 błyskach 15 sekund, po 35 błyskach 40s, po 59 błysku 1:45m. Po 12 godzinnej przerwie czas ładowania do pełnej mocy: 50 sekund, następny, 61 błysk: 55 sekund. MAXELL Zinc AA R6 nie spisuje się za dobrze w lampie błyskowej, no ale to jest bateria cynkowa z przeznaczeniem do innego typu urządzeń.
parametry po teście:
napięcie = 1,18V (1-1,18-155V XTAR)
rezystancja = 313m-Ω
prąd = 0,5A (XTarVCs)

TEST 2 czas działania w reflektorze YATO COB 10W = 2h 30m w etapach: 1h 2m – wyraźne osłabienie po 50m, następnie kolejny wyraźny spadek siły po 5m. Drugi etap 1h 7m światło bardzo bardzo słabe, widać diody. Ostatni etap 0h 21m – lampa umiera 😉
parametry po teście:
napięcie = 1,37V (1,55V XTAR)
rezystancja = 322-355-370-650m-Ω
prąd = 0,5-1A (XTarVCs)
Test dodatkowy po przerwie ok 100h w reflektorze: 1h 31m. Lampa zaświeciła się słabym światłem, ok 25% mocy i szybko zaczęła gasnąć. Przez większą część trwania testy świeciła tak że spokojnie można było patrzeć się w diody (normalnie to by człowiek oślepł), moc określam na 10% najwyżej. Być może jeszcze by świeciła z godzinę, ale nie mam już tak czasu sprawdzać dokładnie.
parametry po teście:
napięcie = 1,0V (1,55V XTAR)
rezystancja = 352-516-553-571-m-Ω
prąd = 0,5A (XTarVCs)


VIPOW Alkaline Battery LR6
cena 1,15 zł, waga 23g, opis w opracowaniu

Dodatkowe informacje producenta:

 • technologia pierścienia magnetycznego
 • Zawartość rtęci: 0 mg

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,60V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 86m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce FALCON = Baterie alkaliczne R6 marki Vipow pozwoliły na +26h 45m+ pracy latarki testowej. Etapy świecenia: 1h 31m, 3h 20m (tu już było widać pewne osłabienie mocy świecenia), 9h 23m (po 5 godzinach latarka znowu wyraźnie zmniejszyła siłę świecenia – na oko 40% mocy nominalne), 3h 33m (słabe światło), 5h 30min (jeszcze słabsze światło, bardzo bardzo słabe. Latarka świeci i oświetla, ale strumień światła stanowi 1/7 nominalnej.), 3h 05m, 3h 27m. Przypuszczam że latarka jeszcze by długo świeciła, ale poziom światła utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W ciemności jak najbardziej się spisze i coś oświetli, ale myślę że dalej nie ma sensu jej egzaminować.

parametry po teście:
napięcie = 1,23V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 185-213-236-252m-Ω
prąd = 0,5A

Na koniec próba dobicia Metz’em 28: 1

TEST 2 (2 zestaw baterii) czas działania w lampie błyskowej Metz 28 = 337 błysków. Czasy ładowań kondesatora lampy dla poszczególnych błysków: 10’ty: 6sek, 81: 9sek, 156: 13sek, 196 – 15sek, 256 – 18sek, 289 – 22sek, 320 35sek.

parametry po teście:
napięcie = 1,35V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 120-161m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 3Po przerwie kilku dni zamontowałem jeszcze raz baterie do lampy i uzyskałem 19 błysków z czasem ładowania 22s przy 2 błysku i 45s przy 19 błysku.

parametry po teście:
napięcie = 1,2V; (1,3V XTarVCs)
rezystancja = 131-150-162m-Ω
prąd = 0,5A


VIPOV Greencell Super Heavy Duty AA R6
Cena ok 0,25zł, waga 13g. Baterie są pakowane po 4 sztuki w ładnych blistrach. Kolorystyka srebrno miedziania, wyglądają fajnie. Twarde, nie da się ich zgnieść palcami. Zgrzew na boku mocny , nie da się go podważyć paznokciem ale powierzchnia baterii jakby lekko pognieciona. Minimalnie, jakby folia którą jest okryta była trochę pofalowana. Napisy duże, czytelne, standardowo nazwa baterii czyli w tym wypadku Greencel VIPOW Super Heawy Duty, AA R6, 1,5V. Polaryzacja dobrze oznaczona. Widoczne wyraźnie ikonki o konieczności właściwej utylizacji baterii oraz ikonka “Pb”. Do tego standardowe ostrzeżenia w jęz. angielskim: Do not open battery, dispose of in fire, recharge, put in backwards, may explode or leak and cause personal injury. Keep away from small children 0% Mercury. Czyli nie dziurawimy, nie wrzucamy do ognia, nie ładujemy, chronimy przed dziećmi itp.

Te baterie wylały po testach. Były odłożone w torebce strunowej po testach. Chciałem wykonać im test “dobijający” i poczułem że mam mokre palce. Płyn był na kilku bateriach. Obecnie to jedyne baterie które mi wylały.

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 151m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w reflektorze YATO COB 10W = 2h 45m. Po 7 minutach już widoczne małe osłabienie, kolejne w 22 minucie testu, następne po 1h 10m od rozpoczęcia. Dalej lampa świeciła jeszcze ponad 1h 30m dość słabym, ale stałym światłem.

parametry po teście:
napięcie = 1,25V; (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 154-174-231-377m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (drugi świeży komplet baterii) czas działania w lampie METZ 44 = 80 błysków na pełnej mocy. Lampa długo się ładowała, trzeba było czekać 18 sekund na pełną gotowość. Od 60 błysku czas oczekiwania wydłużył się do 35s i rósł. 70 raz to już 45s.

parametry po teście:
napięcie = 1,2V (na następny dzień 1,38V); (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 232-306m-Ω (na następny dzień 189m-Ω)
prąd = 0,5A


Energizer Industrial Alkaline Battery AA LR6
Cena ok 1zł, waga 23g. Bateria prezentuje się dobrze. Kolorystyka stonowana, nie krzykliwa jak na Energizer, srebrno czarna z żółtym akcentem. Twarda, zgrzew boczny prawie nie wyczuwalny. Sprawia wrażenie profesjonalnie wykonanej. Oznaczenie bieguna dodatniego wyraźne, a ujemnego brak. Z dużych napisów widać tylko Eergizer Industrial, a reszta to drobny maczek: Made in Singapoore for Energizer Brands, LLC, St. Louis, MO 63141, Alkaline Battery AA size format, EN91 – LR6 0 AM3 – 1,5V, termin ważności 12-2030. Dalej ikona przekreślonego kosza i standardowe ostrzeżenia, ale na samym początku moją uwagę przykuł napis “Not for Retail Trade”, czyli nie dla handlu detalicznego, a w takim właśnie ją nabyłem. Z informacji info o prawidłowym montowaniu baterii pod kątem polaryzacji. Zakaz ładowania, nie wrzucać w ogień. Informacje w 4 językach.

Energizer Industrial Alkaline AA

Dodatkowe informacje producenta:

 • Inne oznaczenia: EN91, AM3

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,62V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 106m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w latarce Falcon = 39h 28min – w etapach: 11h 20min, 7h 32m (świeciła już wyraźnie słabiej), 1h 42m, 2h 2min, 6h 46m (poziom jasności bardzo mały), 3h 35m, 6h 31m.

parametry po teście:
napięcie = 0,95-1,05V; (1V XTarVCs)
rezystancja = 175-242-249-257-m-Ω
prąd = 0,5A

Próba wyzwolenia błysku lampą Metz 28: nie udana, lampa się wyłączyła.

TEST 2 czas działania w lampie METZ 44 = 231 błysków. Do 11 błysku czas osiągnięcia pełnej mocy lampy wynosił 6 sekund, a od 45 błysku – 7 sekund. Przy 105 błyskach czas wydłużył się do 9 sekund. Kolejna zmiana przy 170 wyzwoleniach lampy – 15 sekund. 220 błysk potrzebował 16 sekund, a 231 aż 25 sekund i trend ten utrzymuje się do 242 błysku.

TEST 3 czas działania w lampie METZ 28 = 364 błysków na pełnej sile. 11 błysk osiągany był w 6 sekund. Czas ładowania przy 231 błysku to 18 sekund, a w 24 sekundy lampa nabrała gotowość do oddania 268 błysku. 301 błysk mógł być oddany po 27 sekundach ładowania. Po ponad 350 błysków lampa ładowała się już bardzo długo, tj w minutę i więcej.
Po przerwie około 24 godzin, udało się błysnąć jeszcze 2 razy po czym lampa wyłączyła się.

parametry po teście:
napięcie = 1,19V; (1V XTarVCs)
rezystancja = 143-166m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 4 czas działania w lampie METZ 28 = 400 wyzwoleń lampy! Czasy ładowania wyglądają następująco: 7s przy 21 błysku, 9s przy 72, 12s przy 165, 14s przy 180, 16s przy 232, 20s przy 283, 24s przy 309, 34s przy 360.
parametry po teście:
napięcie = 1,18V;

TEST 4EKSPERYMENT 1
Dodatkowy test wyzwoleń w Metz 28: 14 błysków – baterie dobierane pod kątem najniższej rezystancji . Te co miały ok 130om ładowałem do lampy i działały. Te, które mają bliżej 200om i więcej odpadają.
parametry po teście:
napięcie = po 24h: 1,29V (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 95-117-131-160m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 4EKSPERYMENT 2
Dodatkowy test wyzwoleń w Metz 28: 11 błysków po kolejnej przerwie.
parametry po teście:
napięcie = 1,13-1,16-1,20-1,23V (1,45-1,0V XTarVCs)
rezystancja = 127-154-145-136m-Ω
pojemność = 0,5A

TEST 5 czas świecenia lampy YATO COB 10W: 7h 56m, w etapach: 1h 27m (baterie są ciepłe), 2h 40m (lampa wyraźnie świeci już słabo i utrzymuje), 1h 5m (siła świecenia równa od poprzedniego etapu), 2h 44m – lampa świeci coraz słabiej.
parametry po teście:
napięcie = 1,14V; (1,3-1,3-1,45-1,3V XTarVCs)
rezystancja = 132-166-224-152m-Ω
prąd = 0,5A

Test 5a dodatkowy = 0h 29m do momentu aż było można patrzeć w diody bez rażenia
napięcie = 0,96V; (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 184-189-162-188m-Ω
prąd = 0,5A


Verbatim Alkaline AA R6.
Cena 1,00zł, waga 23g. Baterie alkaliczne Verbatim zwracają na siebie uwagę prostym, kontrastowym i wyrazistym połączeniem kolorów czerwonego z czarnym. Czerwony wpada zawsze w oko 🙂 Z “jednej” strony bateria ma wyrazisty napis w białym kolorze “Verbatim”, obok z lewej logo firmy V w czerwonym kwadracie. Rzuca się w oczy także bardzo wyraźne oznaczenie polaryzacji – jest umiejscowione w tej samej linii co nazwa firmy. Zgrzew na bocznej ściance wyraźny pod palcem, na siłę można go paznokciem trochę zdrapać, ale trzeba się natrudzić. Rwie się, więc nie ma raczej ryzyka odwinięcia. Zgrzew na spodzie dość łatwy do podważenia. Po “drugiej” stronie baterii jest mnóstwo napisów w białym kolorze. Dobrze kontrastują z czarnym tłem, ale są pisane “maczkiem”. Najpierw Aa – LR6 1,5V, następnie ostrzeżenia o nie otwieraniu, nie spożywaniu (sic!), i nie ładowaniu w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i chyba hiszpańskim. Na końcu popularny napis na wielu bateriach: “Made in China” oraz ikonka skreślonego kosza. Oznaczenie, że jest to bateria alkaliczna znajduje się na czerwonym “pasku” okalającym baterię przy biegunie dodatnim i jest umiejscowione prostopadle do wszystkich pozostałych napisów. Biorąc baterie w palce, można ten napis łatwo zasłonić i przez to, nie wiedzieć, że ma się w rękach baterię alkaliczną.

Verbatim Alkaline AA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie 1,5V
 • Temperatura pracy: -18 do 50°C
 • inne oznaczenia LR6, Mignon, MN 1500, AM3, E91

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 84-92m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w lampie YATO = 8h 10min w etapach: 0h 51m (po 36 min wyraźnie słabiej, ok 25%), 0h 58m (kolejne wyraźne osłabienie do połowy mocy), 1h 2m (kolejne osłabienie, lampa świeci 1/6 mocy), 0h 31m, 2h 39m (słabo, utrzymuje się poziom ok 1/7 mocy), 0h 27m (jasność taka że można patrzeć się w diody), 0h 44m, 0h 47m, 0h 11m.
Baterie te działały najdłużej w lampie YATO. Charakterystyka zużycia prądu jest ciekawa. Lampa szybko straciła moc o ok 50% a potem długo świeciła połową mocy w przeciwieństwie do innych baterii, które mają bardziej wyrównaną krzywą spadku mocy w stosunku do czasu.

parametry po teście:
napięcie = 1,12V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 224-313-288-281m-Ω
prąd = 0,5A
TEST dodatkowy W YATO: 0h 31m
parametry po dobiciu:
napięcie = 0,98V; (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 201-230-282-287m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 ilość błysków w lampie METZ 28 = 337 razy, 13 błysk wymagał 5sek czasu ładowania, 120 – 12sek, 173 – 12sek, 223 – 22s, 260 – 20s (mniej!), 280 – 23s, 327 – 36s.

parametry po teście:
napięcie = 1,3V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 170-233-173-221m-Ω
prąd = 0,5A

TEST dodatkowy, ilość błysków: 7 – czas ładowania 60sek po czym lampa wyłaczyła się.
parametry po dobiciu:
napięcie = 1,20V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 204-218m-189-219Ω
prąd = 0,5A


GP SUPER Alkaline Battery AA R6
Cena za 1szt.: 1,10 zł, waga: 24g. Bateria wykonana w złoto biało zielonej kolorystyce. Duże, kontrastowe napisy GP Super i mało czytelne wszystkie pozostałe – takie same jak na modelu Ultra, dlatego nie powielam opisu.

GP Super Alkaline Battery AA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie 1,50V
 • Okres przydatności do 10 lat
 • Długotrwałe działanie
 • 7 razy dłuższe działanie w porównaniu do zwykłych baterii cynkowo-węglowych
 • Alternatywne oznaczenia LR6 / AA / R6 / MN1500 / Mignon / AM3 / E91 / Stilo
 • kod producenta 15A-U4

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,61V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 68-81m-Ω
prąd = 0,5-1,0A

TEST 1 czas działania w reflektorze YATO z diodą COB o mocy 10W = 11h 41m (w tym tylko 5-6h użytecznego, mocnego światła, a czas łącznie z testem dobijającym: 14h 22m.) W etapach po 9h 11m oraz 1h 6m i 1h 24m. Po 7 godzinach pracy lampa świeciła bardzo słabym światłem, ok 20% mocy nominalnej. Po 8 godzinach prawie nie świeciła. Po przerwie ok 10 godzin lampa dawała jeszcze bardzo słabe światło. przez parę godzin.
parametry po teście:
napięcie = 1,08V; (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 564-584-591-654-m-Ω
pojemność = 0,5A
Po przerwie 100h wkładam ponownie baterie do reflektora. Światło jest słabe, razi, oślepia trochę, ale można dostrzec kształt diód emitujących światło. Lampa tak świeci bez większych spadków mocy przez czas 1h 47m. Chwila przerwy i kolejne pomiary: 2h 14m (bardzo słabe światło 1/15 mocy) 0h 27m (prawie nie świeciła).

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w lampie błyskowej Metz Mecablitz 28 = 305 błysków. 21 błysk można było oddać po 8sek ładowania. Przy 45-65 błyskach czas nie zmienił się. Od 95 błysku czas ładowania wynosił 9s, następnie zrobiłem przerwę przy 105 bo strzelałem serią i baterie zrobiły się gorące. Przy 148 wyładowaniu lampy czas potrzebny na naładowanie kondensatora wyniósł 13sek i utrzymywał się do ok 172 wyzwolenia, a przy 242 fleszu lampa potrzebowała ładować się 15 sekund. Potem 22sek przy 275, 35sek przy 283 i 45s przy 303. Natomiast po oddaniu 305 błysku lampa wyłączyła się.
parametry po teście:
napięcie = 1,26V; (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 158-165-245-258m-Ω
prąd = 0,5A


GP ULTRA Alkaline Battery AA R6
Cena 1 szt. 1,25zł: , waga: ~23g. GP Ultra jest w kolorystyce złoto białej z czarnym akcentem GP. Kolor złoty jest bardziej nasycony niż w wersji “Super”. Bateria prezentuje się dobrze, ale układ napisów nieco chaotyczny – może za sprawą dobrania takiej kolorystyki. Biel ze złotym nie stanowi silnego kontrastu. Zgrzew boczny trzyma mocno, nie daje się do podważyć. Zgrzew dolny nie wyczuwalny. Największe napisy na baterii to “GP Ultra”, a potem już wszystko drobnym maczkiem: Alkaline Battery, 15AU * LR6 * SIZE AA * 1,5V, Zero Mercury & Cadmium. Następnie ostrzeżenie mówiące o tym, że bateria może wybuchnąć jeśli się przedziurawi albo przy próbie ładowania lub wystawienia na działania ognia i próbie rozmontowania. Made in China. Standardowo obok jest ikona z przekreślonym koszem – czyli po użyciu baterię trzeba zanieść do opowiedniego pojemnika na zużyte baterie.

GP Ultra Alkaline Batter AA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie: 1.5V
 • Okres przydatności do 10 lat
 • Nie zawiera rtęci i kadmu
 • inne oznaczenia: LR6 / AA / R6 / MN1500 / Mignon / AM3 / E91 / Stilo
 • Zastosowania wg producenta: zegary, telefony, latarki, zabawki, konsole, myszki, sprzęt komputerowy, akcesoria do konsol, sprzęt RTV

TEST 1 czas działania w reflektorze YATO z diodą COB o mocy 10W = 4h 22m (z 2 testem 8h 16m) w etapach po 1h 05m, 3h 05m i 0h 12m.
parametry po teście:
napięcie = 1,26V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 159-180-183-200m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) czas działania w reflektorze YATO z diodą COB o mocy 10W = 4h 38m. (z 2 testem 8h 26m)
parametry po teście:
napięcie = 1,25V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 196-201-206-219m-Ω
pojemność = 0,5A
Dodatkowo 3h 48m. Lampa świeciła w miarę przyzwoitym światłem przez około 0h 30m, następnie słabym światłem raczej nie użytkowym światłem, a bliżej końca testu bardzo słabym światłem i nie nadawala się do oświetlania.
parametry po teście:
napięcie = 1,03V; (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 170-210-217-230m-Ω
prąd = 0,5A
Łącznie czas pracy : 8h 26m.


Panasonic Zinc Carbon AA R6 – bateria cynkowo-węglowa
Cena 1 szt.: 0,75zł , waga: 17,5g. Cynkowe baterie Panasonic’a są w naszych barwach narodowych, biało czerwone 🙂 Bardzo charakterystyczne. Logo Panasonic czarne, napisy białe na czerwonym tle. Dobre oznaczenia polaryzacji – obu biegunów. Zgrzew boczny wyczuwalny pod palcem, nie odchodzi łatwo przy podważeniu paznkokciem, to nie jest folia a jakieś sztywne tworzywo. Zgrzew dolny nie wyczuwalny lub jego brak co jest zaletą. Na baterii jest duży napis informujący, że ogniwo to jest przeznaczone do urządzeń o niskim poborze mocy. Następnie AA-R6 1,5V, skreślony kosz, ostrzeżenia o nie ładowaniu, nie wystawianiu na działanie ognia w językach francuskim, niemieckim i angielskim. Informacja o braku rtęci. Na koniec napis Zinc Chloride co mówi że jest to bateria cynkowo-węglowa i Made in Poland. Szkoda, że nie ma napisów w jęz. polskim skoro bateria jest u nas produkowana.

Panasonic ZInc Carbon AA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie 1,5 V
 • okres trwałości 3 lata
 • dla urządzeń o niskim poborze mocy np do pilotów i zegarów
 • inne oznaczenia PB / MN1500 / paluszek
 • kod producenta R6RZ/4BP , 5410853032830
 • baterie nie zawierają rtęci i ołowiu
 • wyprodukowane w Polsce

parametry po rozpakowaniu:
napięcie = 1,64V (1,55V XTarVCs)
rezystancja = 153-157-160-180m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 1 czas działania w reflektorze YATO z diodą COB o mocy 10W = 2h 13m. Po godzinie lampa świeciła bardzo słabo.
parametry po teście:
napięcie = 1,40V; (1,5V XTarVCs)
rezystancja = 205-241-263-269m-Ω
pojemność = 0,5A
Po przerwie ok 100h lampa na tych bateriach świeciła jeszcze przez 1h 11m dając bardzo słabe, światło, na oko 1/15 – 1/20 mocy wyjściowej.
Łącznie 3h 24m.
parametry po teście:
napięcie = 1,13V; (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 355-367-379-382m-Ω
prąd = 0,5A

TEST 2 (2 komplet baterii) w reporterskiej lampie błyskowej Metz Mecablitz 44 AF i oddała 61 błysków pełnej mocy. Błysk 7 potrzebował 16s czasu ładowania, 40’ty już 40s, 60’ty ok 2 minut, a 61 błysk aż 2m 50s.
parametry po teście:
napięcie = 1,27V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 151-171-234-228-m-Ω
prąd = 0,5A


Varta LongLife Power AA R6
Cena 1 szt.: 1,40zł , waga: 24g. Bateria Varta wykonana jest w zwracającej uwagę niebiesko granatowej kolorystyce. Kolory są nasycone i połyskują. Napisy duże, wyraźne, w kolorze białym. Dobrze oznaczony biegun dodatni. Brak oznaczenia ujemnego. Zgrzew na bocznej ściance nie daje się podważyć. Zgrzew na spodzie bardzo trudny do podważenia. Oznaczenia nadrukowane na baterii: Varta Longlife Power AA LR6|1,5V Alkaline, Best before 12-2030, Made in Germany oraz znak kosza informującego o utylizacji i ostrzeżenia o zagrożeniach w jęz. niemieckim i francuskim aby nie wrzucać baterii do ognia, nie rozmontowywać, nie ładować.

Varta LongLife AA

Dodatkowe informacje:

 • Napięcie 1.5 V
 • Pojemność 2930 mAh
 • 23% większa pojemność od baterii Varta Energy
 • Nowa generacja baterii VARTA High Energy
 • Made in Germany
 • Gwarantowany okres przechowywania 10 lat
 • Bateria alkaliczno-manganowa ZN/MNO2
 • Kod producenta 4906121418
 • Formula Triple Energy Fusion zapewnia 10% więcej energii
 • Inne oznaczenia: LR06 / LR6 / AAB4E / AM3 / M / MN1500 / 815 / E91 / LR6N / 15A / KAA / R06 /BA3058 / U7524 / UM3 / Mignon / V1500PX

TEST 1 czas działania w reflektorze YATO z diodą COB o mocy 10W = 5h 14m (czas sensownego użytkowania to 2h) w dwóch etapach po: 4h 15m (w tym momencie reflektor świecił bardzo bardzo słabo) oraz 0h 56m.
parametry po teście:
napięcie = 1,27V; (1,45V XTarVCs)
rezystancja = 113-131-157-173m-Ω
prąd = 0,5A
Dodatkowy test po przerwie 100h: 1h 18m. Lampa na początku świeciła całkiem przyzwoitym światłem – ok 50% mocy, ale szybko zaczęła gasnąć. Można było spojrzeć się w diody, mało oświetlała jak na taką lampę. Mogłaby pewnie jeszcze długo się “tlić”, ale nie o to chodzi w używaniu takiej lampy :).
parametry po teście:
napięcie = 1,12V; (1,0V XTarVCs)
rezystancja = 159-159-163-165m-Ω
prąd = 0,5A
Łączny czas: 6h 32m.

TEST 2 = brak baterii na 2 test


Podsumowanie wyników dla AA

Zestawienie parametrów baterii znajdziesz pod tym linkiem.

Najważniejsze wnioski:

 • Baterie cynkowe są zdecydowanie słabsze od baterii alkalicznych, o ok 66%.
 • W zależności od zastosowania ogniwa, bywa że tańsze baterie alkaliczne są lepsze od droższych a bywa że jest na odwrót. Różnica w wydajności sięga ok 30%.
 • Jest duży rozrzut jakości i wydajności ogniw.
 • Z lampą błyskową Metz 44 najlepiej radziły sobie baterie Panasonic Alkaline Power pozwalając na 352 błyski, a najgorzej Energizer Industrial . Z kolei Duracell i Maxell idą łeb w łeb. Ciekawe że Duracell ma o wiele większą kampanię reklamową…
 • Vipow Greencell super heavy duty to taka wzmocniona bateria cynkowa

Test ogniw AA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

0 0 votes
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry