Zdjęcia monet i banknotów na 6+

8 lutego 2021

Filip Herzig Fotograf

Katalogowe zdjęcia monet, numizmatów i banknotów

Witaj na moim blogu, w którym tę sekcję poświęcam na fotografowanie kolekcjonerskich monet. Katalogowe zdjęcia monet, numizmatów i banknotów nie są dla mnie szczególnym wyzwaniem, a dlaczego to dowiesz się czytając dalej.

Fotograf amator miałby nie łatwe zadanie, ale masz właśnie możliwość skorzystania z usług zawodowca. Interesuje Cię zapewne zrobienie dokumentacji fotograficznej swoich zbiorów i kolekcji numizmatycznej. Numizmaty są cenne i trzeba się nimi odpowiednio zaopiekować. Warto to czynić z kilku powodów, od zwykłych celów ewidencyjnych po zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Szczególnie jeśli kolekcjonujesz monety o bardzo wysokiej wartości. Porządna dokumentacja fotograficzna zbiorów ułatwi zadanie organom ścigania i uzyskanie odszkodowania. Warto mieć dobre zdjęcia monet i banknotów.

Profesjonalne fotografowanie monet

Wiem z doświadczenia fotograficznego jak specyficznym przedmiotem jest bilon i wiem, że zdjęcia monet kolekcjonerskich i obiegowych wymagają wprawy w operowaniu światłem. Fotografowanie i obróbka zdjęć monet wymaga wiedzy o tym jak odbija się światło od mieszanych powierzchni jakimi jest błyszczący metal, patyna, śniedź, zanieczyszczenia. Miałem przyjemność fotografować różne monety, od obiegowych polskich z czasów obecnych przez monety z okresu PRL kończąc na monetach z okresu międzywojennego. W między czasie fotografowałem monety ze złota AU999.

Przykład zdjęcia monet. Packshot prezentuje 2 grosze, monetę obiegową w Polsce.
Zdjęcie packshot monety 2 grosze na białym tle – fotografia kolekcji numizmatycznej

Jak uchwycić połysk menniczy w monetach?

Potrzeba być wyposażonym w odpowiedni zestaw lamp i mieć pojęcie o prawidłowej ekspozycji zdjęcia. Mając tą wiedzę i sprzęt oraz aparat z obiektywem makro i stabilnym statywem można przystąpić do robienia zdjęć. Może się jednak okazać, że koszt sprzętu jaki będziesz musiał kupić będzie o wiele wyższy niż cena sesji zdjęciowej, dlatego najpierw proponuję skorzystać z moich usług 🙂 Poza tym, fotografia wymaga ogromnej cierpliwości. Może minąć wiele czasu zanim nauczysz się robić odpowiednie, satysfakcjonujące zdjęcia swojej kolekcji.

Jaki obiektyw do fotografowania monet?

Obiektyw makro wysokiej jakości, który ma możliwie jak najmniejszą aberrację chromatyczną i bardzo dobrą pracę pod światło, oraz powłoki redukujące niepożądane odblaski. W klasie amatorskich obiektywów nie występują takie które by spełniły te wszystkie warunki, szczególnie jeśli dołożymy do tego celną pracę autofocusa, aczkolwiek jeśli aparat będzie na statywie, to ostrość można ustawić ręcznie.

Uzyskanie satysfakcjonującego zdjęcia monety wymaga nie raz wykonania serii zdjęć i wybrania najlepszego. Bywa, że stosuje się realistyczny foto-montaż, co bez specjalistycznej wiedzy nie uda się amatorowi. Szczególnie, jeśli zdjęcia numizmatyczne dotyczą monet lustrzanych i specyficznym połysku menniczym.

Poniżej dwie złote monety kolekcjonerskie. Z prawej strony widoczne 10 dolarów USA.

Fotografia monet w gradingu, w slabie

Moja fotografia monet stawia nacisk na realne odwzorowanie kształtu monety, wypukłości, koloru i co szalenie istotne, połysku menniczego, tzw. efektu zegara. Mam swoje sprawdzone metody do uzyskania tego efektu nawet jeśli moneta jest w gradingu i zamknięta w hermetycznym slabie. Dla mnie to nie problem! Fotografia monet w gradingu wymaga specjalnego podejścia w manipulowaniu światłem padającym na monetę, gdyż przeszkodą jest slab. Mam swoje wypracowane sposoby.

Zastanawiałeś jak fotografować monety?

I próbowałeś pewnie samemu robić zdjęcia monetom? Samodzielne robienie zdjęć monet i banknotów może być frustrujące jeśli nie ma się doświadczenia w robieniu zdjęć. Nie zastanawiaj się więc dalej, powierz to zadanie mnie. Z racji dużej wartości kolekcji, zdjęcia numizmatów mogę wykonać u Ciebie – dojadę na terenie Warszawy lub bliskiej okolicy albo w moim studio w mieście Warszawa. Jeśli sesja zdjęciowa ma się odbyć u mnie, to nie przyjmuję monet w ramach protokołów zdawczo odbiorczych – przedmioty wartościowe fotografuję od ręki na miejscu przy kliencie.

Gotowe zdjęcia monet będą nadawały się do katalogu lub innych zastosowań. Zapewniam bardzo wysoką rozdzielczość fotografii. Mogę je opisać wg. zadanego klucza, np. numerem seryjnym z “trumienki”, slaba, czy koperty w której moneta jest zamknięta. Gotowe prace zapisuję w formacie JPG (lub innym według życzenia), przekazuję po rozliczeniu mailem, nagrywam na płyty DVD lub inne nośniki danych wedle życzenia.

Jak zrobić zdjęcia monet

Reasumując, wykonam dla Ciebie zdjęcia kolekcji numizmatycznych, zestawów i pojedynczych monet oraz banknotów. Mogę dodatkowo wykonać profesjonalne zdjęcia:

  • medali,
  • odznaczeń,
  • orderów,
  • szarf
  • innych nagród oraz wyróżnień.

Zapraszam serdecznie do mojego studia fotograficznego. Warszawa, tel.: 518-100-205.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Blog

Zdjęcia opakowań szklanych

Fotografia produktowa opakowań szklanych Produkty wykonane ze szkła mogą stanowić nie lada problem dla wielu fotografów. Szkło zawsze było jednym

Blog

Zdjęcia reklamowe wzmacniacza

Fotografia produktów RTV, sprzętu audio hi-fi, wzmacniacza stereo. Sprzęt audio jest wdzięcznym materiałem w fotografii produktowej. Ciekawe kształty, miks różnych

Zestawienie wyników testu akumulatorków AAA

Tabelę stworzyłem w nawiązaniu do testu akumulatorków, w którym zawarte są bardzo obszerne informacje o ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów różnych

5 1 vote
ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Malinovski
Piotr Malinovski
1 rok temu

Jakie fajne!

Maurycy Salakowski
Maurycy Salakowski
5 miesięcy temu

Mało jest profesjonalistów, którzy potrafią robić zdjęcia monet.

Przewiń do góry